WordPress SEO Nasıl Yapılır? WordPress SEO Rehberi

WordPress SEO Nasıl Yapılır? konusuna giriş yapmadan önce SEO Nedir?  sorusuyla başlayalım. Oluşturulmuş olan içeriğin yanı sıra Hosting, Web tasarım, iç ve dış linkler, görseller, site hızı gibi bir çok etmenin bir araya gelerek kullanıcıyı ön planda tutarak, oluşturulmuş olan ve bu şekilde arama motorlarında ön sıralara çıkmayı hedeflemek için yapılan çalışmalar bütünüdür. Daha kısa açıklamak gerekirse, sitenizin arama motorları tarafından hızlı ve düzgün bir şekilde okumasını sağlayacak çalışmalar bütünüdür. Bu şekilde oluşturulmuş olan içerikler arama motorları tarafından hızlı bir şekilde taranıp, arama motorlarında yerlerini almaktadırlar.

SEO Açılımı Nedir?

Köken bakımından İngilizce bir terim olan “Search Engine Optimization” baş harflerin alınarak kullanılmasıyla SEO şeklinde kısaltılmıştır. Türkçe karşılığı ise “Arama Motoru Optimizasyonu” olan kelime özgün dilinde tüm dünyada SEO olarak kullanılmaktadır.

SEO Gerekli midir?

Web kullanıcıların belli bir kitleye ulaşmak için hedefi var ise bu sorunun cevabı tabi ki de gereklidir. Milyonlarca web sitesi içerisinden kullanıcıların size bulabilmesi için SEO çalışmalarını oldukça iyi yapılması gerekmektedir. Bu şekilde hedeflediğiniz bir kelime veya başlık varsa SEO çalışmalarını yaparak hedef kitlenize ulaşmanıza daha kolay bir şekilde sağlar. Daha basit bir dilde anlatmak gerekirse, özensiz ve düzgün olmayan bir siteyi arama motorları da sevmez. Çünkü arama motorları artık çok güçlü filtreleme özelliklerine sahip ve bu şekilde oluşturulan içeriklerin ön sıralarda görülmesini engeller. Bu yüzden sorunun cevabı olarak evet SEO gereklidir.

Nereden Başlamam Gerekir?

SEO yaparken nereden başlamanız gerektiğini size adım adım ve en ince detayına kadar anlatmaya çalışacağım. Bu şekilde sizde web sitenizin bu çalışmalar sonucunda gözle görünür farklılıklar olacağını göreceksiniz. SEO konumuza devam edelim

Hosting (Barındırma)

Satın almış olduğunuz Hosting yanıt süresinin çok hızlı olması lazım. Bu şekilde ilk önceliğimiz kurulumu yapacağımız sitenin temelden başlayarak hızlı bir şekilde açılması gerekmektedir. WPMavi sitesinin En İyi Türk Hosting Firmaları için yazmış olduğu detaylı makaleyi okumak için tıklayın.
Ücretsiz blog sitesi ile kendinizi biraz geliştirip bu işleri daha sonra yapmak isterseniz eğer tıklayın: Ücretsiz Web Sitesi Nasıl Kurulur?
Bunun yanı sıra yabancı Hosting firmaları ile çalışmak isterseniz eğer benimde kullanış olduğum Godaddy firmasını tercih edebilirsiniz.

Web Tasarım

Web sitenizde kullandığınız tasarımın meta etiketleri, yüklenme hızı, tasarımsal olarak herhangi bir hata bulunmaması gerekmektedir.
Kullandığınız tasarımın veya temanın Yapısal Veri İşaretlemeleri düzgün olması ve hata olmaması gerekir

Kullanacağınız tasarımın az eklenti ile en iyi sonucu sağlayabilecek bir şekilde olması gerekir. Ne kadar eklenti az kullanılırsa site o kadar hızlı olur.
Kullanacağınız temanın CSS ve JavaScript dosyaları en asgari düzeyde veya çok iyi optimize edilmiş olması gerekir. Bu yine aynı şekilde site hızını belirler.
Kullanmış olduğunuz tema en geç beş saniye içerinde yüklenmesi lazım. Site yüklenme süresinin uzaması durumunda kullanıcıların sitenize geç gireceğinden, arama motorlarında sıralama kaybedersiniz.

Site Hızı

Sitenizin hızlı olması gerekmektedir. Çünkü kullanıcıyı ön planda tutan Google’da diyelim ki ilk sıralardasınız. Fakat siteniz yavaş açıldığı için kullanıcı SERP sayfasına geri dönerek başka sitelere bakar. Google algoritması bu tür geri dönüşleri analiz ederek, sitenizi alt sıralara doğru çeker. Burada yazdığım bu kriterler birbiriyle bağlantılardır. Arama motorlarından gelen kullanıcılar direkt olarak ana sayfanıza gelmemektedir. Arama kriterine uygun bir makaleniz varsa eğer o makaleye gelmektedir. Bu yüzden site hızı analizi yaparken ana sayfanızı analiz etmek yerine, kullanıcıların en çok ziyaret ettiği sayfaları analiz edin.

Sitenizin hızını analiz etmek için;

araçlarını kullanabilirsiniz.

Mobil Uyumlu Web Sitesi

Mobil Uyumluluk Test,
Mobil Uyumluluk Test,

Yapmış olduğunu web sitesinin olmazsa olmazlarından biri, mobil uyumluluktur. Telefon ve tablet gibi cihazların kullanımı oldukça fazla olduğundan dolayı, sitenize gelen ziyaretçilerin en büyük kısmı mobilden gelmektedir. Dolayısıyla hal böyle olunca siteniz eğer mobil uyumlu değilse veya mobil uyumlu olmasını engelleyen hatalar varsa bunu hemen düzeltmeniz gerekmektedir. Burada sadece anasayfanızı test ederek, bakmayın. Yazmış olduğunuz içeriklerin linklerini deneyin.

Mobil uyumluluk için;
Mobil uyumluk test sonucu
Mobil uyumluk test sonucu

Google’ın hazırlamış olduğu mobil uyumluluk aracını kullanın.
Siteme deneme yaptığımda, tasarımsal olarak herhangi bir hata ile karşılaşmadım.

Önbellek (Cache) Eklentisi

WordPress tabanlı sitenizi daha hızlı bir şekilde açılmasını istiyorsanız eğer önbellek eklentisini kullanabilirsiniz.

 • WP Fastest Cache (Türkçe)
 • Autoptimize
 • Swift Performance Lite
 • LiteSpeed Cache
 • W3 Total Cache
 • WP Rocket
 • WP Super Cache
 • WP-Optimize – Clean, Compress, Cache

Emre Nova tarafından geliştirilmiş olan WP Fastest Cache (Türkçe) eklentisini tavsiye ediyorum. Diğerlerine göre anlaşılması kolaydır.

Site Başlığı ve Slogan

SEO - Site adı ve slogan ayarlama
SEO – Site adı ve slogan ayarlama

SEO konusunda etkili olan site başlığı ve slogan, sitenizin ne ile alakalı olduğunu gösterir. Örneğin siteniz teknoloji ile alakalı bir site ise başlık kullanmış olduğunuz domain adı “Teknohaber” slogan ise “Güncel Teknoloji Haberleri” gibi olmalıdır. Yani demek istediğim hangi kategoride içerik yazıyorsanız, onunla alakalı başlık ve slogan girmeniz gerekmektedir.

Site Açıklaması Ayarlama

Oluşturduğunuz sitenin bir açıklaması olması gerekir. Kısa bir açıklama arama motorlarının, sitenizin ne ile alakalı olduğunu anlamasını sağlar ve bu şekilde herhangi bir kullanıcının arama motoru üzerinden yaptığı aramada, başlığınız veya açıklamanızda aradığı kelime bulunuyorsa, sitenizi ziyaret etme gibi bir şans mevcuttur. Bunu daha detaylı olarak anlatacağız. Site açıklaması nasıl ekleneceğini SEO eklentisi veya eklentileri üzerinden anlatacağız.

Site Kalıcı Bağlantılar

Wordpress kalıcı bağlantı ayarları
WordPress kalıcı bağlantı ayarları

Sitenizin kalıcı bağlantıları arama motorları tarafından çok önem teşkil etmektedir. Nedeni ise arama motorları tarafından gönderilen botlar sitenizin URL bağlantısına göz atmaktadır. WordPress ile oluşturmuş olduğunuz web sitenizin kalıcı bağlantısı default ayarındadır. Harf ve sayılardan oluşmaktadır.

Örnek: https://www.bilgiduzu.com/?p=123

Kalıcı bağlantıyı en iyi şekilde kullanabilmek için WordPress panelinden Ayarlar → Kalıcı Bağlantılar linkine tıklayarak alttaki görsel göründüğü gibi Yazı İsmi seçeneğini seçmek gerekir. Bu şekilde SEO konusunda ilk yapmamız gereken ayarlamalardan biridir.

Not 1: Bu ayarı yaptıktan sonra burada bir daha asla değişiklik yapmamanız gerekir. Kalıcı bağlantısı değişikliği yaparsanız eğer sitenize çok kötü sonuçlar oluşturur.

Not 2: Bu ayar sadece yeni oluşturulmuş siteler için geçerlidir. Eğer yayında olan bir siteniz var ise bu kalıcı bağlantıları değiştirmemeniz tavsiye edilir.

HTTPS (SSL Sertifikası)

Secure Sockets Layer (SSL) sunucular ile web kullanıcıları arasında şifreli bir köprü görevi gören bir sertifikadır. Kısa bir zaman önce Google tarafından  HTTP’den, HTTPS’ye geçiş yapacak olan sitelerin arama motorlarında küçük bir artış yapacağını açıklamıştı. Bu yüzden sitenizi HTTP’den, HTTPS’ye geçirmeniz SEO açısından önemli olacaktır. Google arama motorunda HTTP yerine HTTPS tercih edecektir.

Site Haritası (sitemap.xml)

Bir sitede bulunması gereken en önemli SEO yapılarından biridir. Site içeriğin haritalandırmasını sağlayan sitemap.xml içeriklerinizin arama motorlarına eklenmesini sağlar. Yeni eklemiş olduğunuz içerik varsa eğer, sitemap.xml  üzerinden arama motoru botları tarama yapar. Bu sayede yeni eklemiş olan içeriğiniz varsa arama motorlarında index almasını sağlar. WordPress’in kendi sitemap.xml haritalandırması mevcuttur. Bunun yanı sıra sitemap.xml haritası eklentisi kurarak daha ayrıntılı özelleştirme şansına sahip olursunuz. Sitemap.xml uzantısı kullandığınız eklentiye göre farklılık gösterebilir.

robots.txt Dosyası

robots.txt dosyası sitenizin arama motorlarında hangi içeriklerin indexlenmesini veya indexlenmemesini sağlayan bir dosyadır. Burada yer alan içerikler Allow veya Disallow diye tanımlanır. Sitenizin robot.txt dosyasına bakmak için siteadresi.com/robots.txt yazmanız yeterlidir.

Disallow: Arama motorlarına eklenmesini engeller.

Allow: Arama motorlarına eklenmesine izin verir.

Sitemin robots.txt dosyası şu şekilde;

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Allow: /wp-admin/admin-ajax.php
Sitemap: https://www.bilgiduzu.com/wp-sitemap.xml

Bu ayarlamaları yaptıktan sonra bir diğer aşama olan eklentiler konusuna başlayabiliriz. Bu sayede daha düzenli bir şekilde SEO nasıl yapılır makalesinin ortasına gelmiş bulunmaktayız.

WordPress SEO Eklentileri

WordPress SEO eklentileri
WordPress SEO eklentileri

Yoast SEOBir Woprdpress sitesinde eklentiler olmazsa olmazlardan ve bir siteyi tamamlayan öğelerdir. Daha kullanışlı bir hale getirmek için WordPress’in son sürümü ile uyumlu eklentileri her zaman tercih etmek gerekir. SEO konusunda oldukça iyi olan WordPress eklentileri mevcuttur. Bu eklentiler yeni bir makale eklediğinizde veya diğer site ayarlarında size gereken aşamaları nasıl yapmanız gerektiğini söyler. WordPress’te kullanıcının isteğine bağlı olarak bu eklentiler değişiklik gösterebilir.

SEO konusunda en çok tercih edilen eklentiler;

 • All in One SEO Pack
 • Rank Math – WordPress için SEO Eklentisi

Yoast SEO Eklentisi

Yoast SEO, WordPress üzerinde kullanıcıların en çok tercih ettiği SEO eklentisidir. Bir çok özelliğe sahip olan eklenti kullanıcılara ücretsiz versiyonu ile hizmet vermektedir. Ücretsiz versiyonu işinize görecek ve tamamen eksiksiz bir şekilde çalışmaktadır. Bir kaç özelliği pro olarak sunulmaktadır.

All in One SEO Pack Eklentisi

Bir diğer SEO eklentisi olan All in One SEO Pack kullanıcıların en çok tercih ettiği ikinci eklentidir. Bu da diğer eklentiye benzer bazı özellikleri pro olarak sunmaktadır.

Rank Math – WordPress için SEO Eklentisi

Kullanıcıların bir diğer tercih ettiği bu SEO eklentisidir Pro olarak yıllık paketler halinde satılmaktadır.
Bu eklentiler hakkında farklı makale oluşturacağım. Burada bunlardan bahsedersem eğer konu oldukça uzayacaktır. Bu yüzden bu şekilde kısa açıklamalar ile geçiştireceğim. Bir sonraki makalelerimiz bunlar hakkında olacak.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Yazı Başlığı

SEO uyumlu makale nasıl yazılır?
SEO uyumlu makale nasıl yazılır?

Çıkaracağınız başlığı iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Farklı kelime analiz araçlarını kullanarak insanların en çok neyi aradıklarını bulmak gerekir. En çok arama terimlerini göz önünde bulundurarak, kullanıcılar yazacağınız içeriği nasıl arayarak uluşmaya çalıştığıdır. Örneğin ben Google üzerinden “Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır” yazdığımda en altta kullanıcıların bunu farklı şekilde arayarak sonuç elde etmeye çalıştığını görebilmekteyim. Bu sayede kullanıcıların bu kelimeyi ararken en çok kullandığı başlığı alarak öncelikle başlığımı yaratmaktayım.

Konu Hakkında Araştırma

Başlık bulduktan sonra bu konu hakkında makale yazmadan önce iyi bir araştırma yapmak gerekmektedir. Bu şekilde yazmak istediğiniz içerik, ürün hakkında araştırma yaptığınızda konuya o kadar daha fazla hakim olursunuz.

İmla Kuralları

SEO uyumlu makale yazmak için, öncelikle imla kurallarına dikkat etmek gerekir. Fazla uzun olmayan veya çok kısa olmayan cümleler oluşturarak, imla kurallarına uyularak yazmak gerekir. Yazdığınız cümlelerin anlaşılır ve okuyucunun aklında bir şeylerin oluşmasına yardım etmelidir. Bu şekilde oluşturulan içeriklerin kullanıcıda farklı deneyimler oluşturarak, yazacağınız yazıları veya makaleleri aynı kişi tekrar dönüp göz atma şansı vardır. Sitenizde asla yanıltıcı bilgiler paylaşmayın ve kullanıcıyı ön planda tutarak makalelerinizi yazın. Sonuçta yazacağınız içeriği insanlar okuyacak.

Telifsiz Resim veya Görsel

Bir makaleyi tamamlayan en önemli öğelerden biri olan resimler veya görseller, bir makalenin ne ile alakalı olduğunu en iyi açıklayan içrektir. Makale oluştururken mutlaka görsel kullanmanız gerekmektedir. Nedeni ise Google üzerinden veya diğer arama motorları üzerinden arama yaptığınızda, başlıklar yanında bazen görsel içerikler de sunulmaktadır. Eğer sitenizde bulunan bir görsel arama motorlarında ilk sayfalarda çıkıyorsa bu sitenizin ziyaret edilmesine yardımcı olur. Bu yüzden mutlaka içreklerinize görsel ekleyin.
Telifsiz görseller istiyorsanız eğer;

 • pixabay.com (Ücretsiz, telif yok)
 • pexels.com (Ücretsiz, telif yok)

gibi siteler üzerinden paylaşılan görselleri kullanmanızı tavsiye ederim.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Olmalı

Yukarıdaki bilgilerden sonra gelelim SEO uyumlu makale nasıl olmalı, makale yazarken hangi öğeleri kullanmamız gerektiğine;
Yazacağınız makalenin başlığı, anahtar kelimesi ile başlamalıdır.
Başlık ne uzun, ne de kısa olmalıdır. Site başlığı da yazacağınız makalenin sonuna eklediği için, kelimeler arasında verdiğiniz boşlukları sayarak ortalama 55 ila 60 kelime arasında olması gerekir.
Yazacağınız yazının kalıcı bağlantısı aynı şekilde anahtar kelime ile başlamalıdır.
Makale yazarken, makaleniz en az 300 kelimenden oluşmalıdır. Bu öncelikle SEO kurallarından biridir.
Makale yazarken hedef olarak seçmiş olduğunuz anahtar kelime yazı paragrafının başında yer allamalıdır. Bir kullanıcı bir kelime aradığında, arama motorları sitenizi tarayarak en alakalı sonuçları vermeye çalışır. Bu yüzden paragraf başında kullanmanız oldukça önemlidir.
Makale içerisinde kullandığınız görsellere açıklama eklemeniz gerekmektedir. Makaleyi en iyi şekilde anlatan görsel demiştik.
Görsel eklerken, görselin başlığına dikkat etmeniz gerekir. Türkçe karakterler içermemeli ve aynı zamanda aralarında tire işareti kullanılmalıdır.
Örnek:

Resimleri veya görselleri adlandırırken Türkçe karakter kullanmayın
Resimleri veya görselleri adlandırırken Türkçe karakter kullanmayın

Makalenizde H1, H2,H3 başlıklar bulunması gerekir.

Şöyle;
H1: Paragrafın en üstünde ve anahtar kelime başta kullanılmalıdır.
H2: Konunun farklı bir bölümüne geçildiğinde kullanılması gerekir.
H3: H2 başlığının altında kullanılır. Farklı bir bölümde alt içerikler varsa bunları belirtmek için kullanılır.
Kalın yazı: önemli olan bir kısmı veya anahtar kelimeyi vurgulamak için kullanmak gerekir.
Makalenizin uzunluğuna göre başlıklar içerisinde anahtar kelime kullanmanız gerekir. Yani tüm başlıklarda anahtar kelime kullanırsanız eğer aşırıya kaçmış olursunuz. Buda yazmış olduğunuz makalenin arama motorları tarafından tekrar olarak algılanmasına neden olur.
Aynı şekilde anahtar kelimeyi de fazla kullanmamanız gerekmektedir. Anahtar kelimeleri başlıklarda kullandığınızı hesaplayarak o şekilde makale içerisinde kullanın.

Resim Boyutlarını Küçültün

Görsel üzerine SEO nasıl uygulanır
Görsel üzerine SEO nasıl uygulanır

WP SmushBir web sitesinin yavaş açılmasının en önemli nedenlerinden biri de büyük boyutlu resim dosyalarıdır. Yanlış boyutlarda içerik içerisinde kullanılan resimler site hızını oldukça kötü etkiler. Bu yüzden ekleyeceğiniz her resmi ilk önce boyutunu küçültmeniz gerekmektedir. Boyutlandırma işlemini elle yapmanızı tavsiye ederim. Ne kadar eklenti o kadar fazla kod.
Resim boyutunu küçültmek için eklentiler;

 • Imagify
 • reSmush.it
 • EWWW Image Optimizer
 • Compress JPEG & PNG images
 • ShortPixel Image Optimizer

Eklentisiz online kendiniz yapmak isterseniz eğer;

 • squoosh.app
 • picdiet.com
 • tinypng.com

gibi siteleri kullanarak kendiniz boyutlarını istediğiniz kadar düşürebilirsiniz.
Devamı geliyor takipte kalın. 😁

Posted in Seo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir