WordPress, Başlamadan Önce WordPress İpuçları

WordPress, Başlamadan Önce WordPress İpuçları

Kendi başınıza mükemmel bir web sitesi oluşturmak zahmetsiz bir iş veya hemen bitecek bir uğraş değildir. İdeal bir web sitesinin, tutması için zaman ve sonsuz pratik gerektirir. Güzel bir web sitesine hayat vermenize yardımcı olacak birçok yazılım vardır. WordPress ise bunlardan biridir.

WordPress, pek çok işletmenin başarısında hayati bir rol oynamıştır ve web sitelerini çalıştırmak için bir çok sayıda çok uluslu şirket tarafından kullanılmaktadır.

WordPress Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, WordPress bir web sitesi oluşturabileceğiniz ve yönetebileceğiniz açık bir yönetim içerik sistemidir. Bu, kodlamada herhangi bir bilgi olmadan sitenizin hemen hemen her yönünü değiştirmenizi sağlar. WordPress, web sitesi ne kadar küçük veya büyük olursa olsun, internet dünyasındaki tüm web sitelerinin %39’undan fazlasını işleyen çeşitli web siteleri stilleri oluşturabilir.

Dikkat çekici bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacak birçok araç vardır. Ancak WordPress, anlaşılması en kolay olanıdır, yani web sitenizi tek bir kod satırı yazmadan veya HTML komutları hakkında hiçbir şey bilmeden oluşturabilirsiniz.

Şimdi neden WordPress diye düşünüyor olabilirsiniz. Şüphesiz, dikkat çekici bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olacak birçok başka araç vardır. Ancak WordPress, anlaşılması en kolay olanıdır, yani web sitenizi tek bir kod satırı yazmadan veya HTML komutları hakkında hiçbir şey bilmeden oluşturabilirsiniz. Yıllar geçtikçe, WordPress, sisteme daha iyi özellikler kazandırmayı amaçlayan coşkulu bir kullanıcı tabanı ve sadık geliştiricileri ile  geliştirilmeye devam edilmektedir. Bu makale, WordPress’e aşina olmayan veya bir WordPress Web sitesini çalıştırmanın mükemmel yolunu bulmak isteyen günlük kullanıcılara yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

WordPress’e Nasıl Erişilir?

Geleneksel masaüstü yazılımının aksine, WordPress çevrimiçi çalışır. Bilgisayarınıza herhangi bir şey yüklemeniz veya herhangi bir özel araca ihtiyacınız yoktur. Hatta akıllı telefonunuzdan, her yerden web sitenizi güncelleyebilirsiniz. Tek şart, bir İnternet bağlantınız olması gerektiğidir. Hatta iPhone ve Android telefonlar için ücretsiz WordPress mobil uygulamalar alabilirsiniz.

Neden WordPress’i Kullanmalıyız?

WordPress ücretsiz bir platformdur. Bu, ihtiyaçlarınıza göre ücretsiz olarak indirebileceğiniz, yükleyebileceğiniz, kullanabileceğiniz ve özelleştirebileceğiniz anlamına gelir. Web sitesi yazılımında bir özellik “standart” olarak kabul edilirse, WordPress’in sahip olduğundan emin olabilirsiniz, böylece onu en modern ve güncellenmiş yazılım haline getirebilirsiniz.

WordPress ideal çözümdür çünkü aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce ücretsiz web sitesi teması vardır.

Sadece yazı yazmak olarak tanımlanmıyor. Görüntüleri, sesleri ve video dosyalarını işlemek için doğal bir medya yükleyiciyle birlikte gelir. Bu temaların değiştirilmesi kolaydır çünkü birçoğu renkleri seçmenize, logoları yüklemenize, güzel kaydırıcılar oluşturmanıza vb. izin veren kendi seçenekler paneliyle birlikte gelir. Eklentiler yardımıyla özel stiller de ekleyebilirsiniz. Şimdi “eklenti” teriminde yeni olabilirsiniz. Eklenti, web sitenizin “uygulamalarından” başka bir şey değildir. WordPress resmi mağazasında yaklaşık 45.000 ücretsiz eklenti ve site deneyiminizi artırmak için birçok ücretli eklenti vardır.

WordPress Nasıl Çalışır?

Daha önce de belirtildiği gibi, WordPress yazılımının kendisi ücretsizdir. İhtiyacınız olan tek şey bir alan adı ve onu kurmak için web barındırmadır. Alan adı, web sitenizin internetteki posta işareti veya adresidir. Bu, web sitenize erişmek için kullanıcılarınızın adres çubuğuna yazdığı şeydir. Bir alan adı satın almak size birkaç TL’ye mal olabilir. Bir alan adı almak için para harcamak istemiyorsanız, onların da sizin için ücretsiz bir adresi vardır. Etki alanı adının URL dediğiniz şey olmadığını, yalnızca URL’lerin bir parçası olduğunu unutmayın.

WordPress.org, WordPress'in kendi kendine barındırılan sürümüdür
WordPress.org, WordPress’in kendi kendine barındırılan sürümüdür

WordPress web sitenizi barındırmanın çeşitli yolları vardır: WordPress.com, barındırılan sürümdür. Bu, web sitenizin resmi WordPress sunucularında çalıştığı anlamına gelir. Doğrudan oraya gidebilir ve birkaç dakika içinde ücretsiz bir web sitesi oluşturabilirsiniz. WordPress.org kendi kendine barındırılan bir sürümdür. WordPress’i kendi web barındırma hesabınızda çalıştırmak istiyorsanız bunu kullanmanız gerekir. Bu sürümü kullandığınızda, web sitenizin tüm yönetimi sizin elinizde olur.

WordPress Güvenli mi?

WordPress, güvenlik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır ve bir web sitesini çalıştırmak için çok güvenli ve korunan bir platform olarak aracılık edilir. Ancak dünyanın en seçkin ve açık kaynaklı CMS’si olan WordPress, ne yazık ki çok sayıda güvenlik istismarının hedefi olmuştur. Her yeni sürümde bu güvenlik açıkları kapatılmaya çalışmaktadır. Bu arada, kullanıcılarını saldırılardan korumak için WordPress sürümlerini düzenli olarak güncelleyerek WordPress’i güvende tutmak için çalışan bir grup insan vardır. Bu nedenle, yapmanız gereken tek şey sitelerinizin veya eklentilerinizin en yeni sürümlerini kontrol etmektir. WordPress dinamizmini doğru bir şekilde deneyimlemenin en iyi yolu onu kullanmaktır. Bir şans verin ve ne düşündüğünüzü bize yazın.

Mümkün olduğu kadar iyi başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir