Tac Mahal Türbesi, Tac Mahal Nerede, Kim Yaptı?

Tac Mahal Türbesi, Tac Mahal Nerede, Kim Yaptı?

Tac Mahal Nerede?

Tac Mahal, Türk İmparatorluğu’nun Timuroğlulları hanedanını hükümdarı olan Şah Cihan tarafından 1593-1666 yılları arasında yaptırılmıştır. İmparatorluğun başkenti olan Aga şehrinde yer alan Tac Mahal, Jumna nehri kıyısına yapılmıştır. Dünya üzerinde aşk ve sevgi adına dikilmiş en büyük ve en güzel anıtlardan bir tanesidir.

Tac Mahal’ı Kim Yaptı?

Şah Cihan’ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Ercümend Banu’nun ölümü üzerine onu hatıralarını yaşatması için yaptırılmıştır. Yapının Mimarı ise Mehmet İsa Efendidir. Bu yapının mimarının bir özelliği de ünlü mimarımız Mimar Sinan’ın öğrencisi olmasıdır. Mimari yapı içerisinde yer alan yazıları ise Hattat Serdar Efendi tarafından yazılmıştır. Mimarinin dış yapısındaki estetik görünüş bu yapıyı ziyarete gelen herkesi büyülemektedir. Birçok yazara ve şaire ilham kaynağı olan Tac Mahal mehtaplı gecelerde Ay’dan bile daha parlak görülmektedir. Özellikle 1966 yılında Hindistan ve Pakistan arasındaki savaş sırasında savaş uçaklarına yol gösterici olmaması için Hindistan hükümeti tarafından kubbesi siyah bir örtü ile kapatılmıştır.

Şah Cihan’ın eşi güzelliği, zarifliği, zekâsı, yardımseverliği ile sadece Şah Cihan’ın değil bütün imparatorluğun gönlünü fethetmiş seçkin bir sultandır. Bu güzel vasıflarından dolayı Ercümend Banu Sultan ‘Mümtaz Mahal’ diye anılmıştır. Şah Cihan ona çok küçük yaşta âşık olmuş ve onunla evlenebilmek için 5 yıl beklemiştir. Şah Cihan Ercümend Banu’yu her gittiği yere yanında götürür zevkine güvenir, düşüncelerine önem verirdi.

Bu her yönü ile harika olan kadın 14. çocuğunu doğum yaparken vefat etmiştir. Bunun üzerine Şah Cihan büyük bir üzüntü ve eleme kapılmış eşinin ölümünü takip eden 8. güne kadar odasına kapanmış bir şey yememiş içmemiştir. Dokuzuncu gün odasından çıktığında saçları bembeyaz olmuş ve yaşlandığı görülmüş. Böylesine vefalı, saf, gerçek aşk sahibi olan Şah Cihan Eşi için bir türbe yaptırmaya karar vermiştir.

Tac Mahal Türbesi

Tac Mahal Türbesi
Tac Mahal Türbesi, Hindistan

Bu türbe büyük ve saf bir aşkı temsil edeceğinden dolayı muhteşem olmalıydı. Bunun için dünyanın en iyi ustaları bulunacak ve hazine bu esere harcanmak üzere emirlerine verilecekti. Bu amaçla İstanbul’dan Mimarlar istendi gelen mimarlar Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mehmet İsa Efendi ve ekibiydi. İsa Efendi aylarca çalışarak planını çizmiştir. Kubbeyi ise yine İstanbullu mimar İsmail Efendi yapmıştır. İçerisinde yer alan yazıları da İstanbullu ünlü hattat Serdar Efendi yazmıştır.

Ercümend Banu ve öldükten sonra eşinin yanına defnedilen Şah Cihanın sandukaları üst katta yer almaktadır. Kubbenin altında yer alan bu sandukalar mermer oymacılığının en güzel örnekleri olarak bilinmektedir.

Sanat eseri olarak başlı başına bir hazine teşkil eden Tac Mahal’in iç duvarları gerçek hazine taşlarıyla süslenmiştir. Ayrıca sayısız sedef, akik ve firuze işli olan duvarlarda ayrıca oldukça kıymetli olan 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta, 50 adette büyük inci yer almaktadır. Yapım için 74 milyon lira altın harcama yapılmıştır. İstanbul’da yer alan Süleymaniye Camii için o dönemde 19 milyon lira altın harcandığını belirtirsek ne kadar görkemli bir yapı olduğunu tahmin edebilirsiniz.
Bu eser için anlatılan bir efsaneye göre bu görkemli eseri yapan ustaların kolları bir benzerinin daha yapılmaması için yapı bittikten sonra kesilmiştir.
Bu gün Hindistan da en fazla turist çeken bölgedir. Ancak bu yapının etrafında yer alan çarpık kentleşme oldukça kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Türk-İslam mimarisinin önemli eserlerinden birisi olan yapının kubbe üzerinde altınlı bir âlemi vardır. Ayrıca türbenin beyaz mermerden yapılmış dört minaresi bulunmaktadır. Anıtın dört tarafına Hattat serdar Efendi tarafından Yasin Suresi yazılmıştır. Sandukaların bulunduğu yerdeki kubbede insan ağzından çıkan her ses 7 defa yankılanmaktadır. Tac Mahal,1983 yılından bu yana UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir