Psikolojik Danışma Nedir

Psikolojik Danışma Nedir

Psikolojik danışma ve psikolojik danışman gibi bir çok soruya cevap bulabileceğiniz ve ayrıntılı sorunların cevaplarıyla karşınızda Bu konu hakkında sorularınız varsa eğer yorum kısmından belirtebilirsiniz. Sorduğunuz soruyu yanıtlamak üzere makale içerisinde cevabı ile yayınlanacaktır.

Psikolojik Danışman Denir?

Psikolojik danışman; Üniversitelerin Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunu ve dört yıllık lisans eğitimi almış kişilerdir. Bölüm mezunlarına Psikolojik Danışman unvanı verilir.

Psikolojik Danışma Nedir?

Psikolojik danışma; Kendini anlamak, farkındalık kazanmak, sorunları tespit etmek ve çözüm üretmek, karar vermek, kapasite geliştirmek, çevresi ile uyumlu ve sağlıklı iletişim içinde olmak ve kendini geliştirmek için uzmanlar tarafından verilen profesyonel bir yardım sürecidir.

Psikolojik Danışma Süreci Sırasında

– Yardım sağlayan kişiye psikolojik danışman.
– Bu yardım hizmetini faydalanan kişiye ise danışan denir.

Psikolojik Danışmanın Özellikleri

Danışanın; ekonomik durumu, genel görünümü, yaşı, eğitim düzeyi, cinsiyeti-ırkı gibi özellikleri ne olursa olsun önyargısız olarak olduğu gibi danışanın kabul edilmesi gerekir. Danışana asla hiç bir şekilde ön yargılı davranmamak gerekir. Çünkü danışan kişi psikolojik olarak zor durumda olduğu için sizden yardım almak için başvuru yapar. Eğer önyargılı ve ırk-cinsiyet ayrımı yaparsanız, danışanın psikolojisini daha da bozarsınız.

Psikolojik Danışmanın Görevleri Nelerdir?

Psikolojik olarak yardım alacak kişiyi dinlemek ve soru yöneltmek.
Gözlemsel teknikler ve danışanın öykülerini dinleyerek ve değerlendirme araçlarını kullanarak, tedavi arama nedenine tam olarak çözüm bulmak ve yönlendirmek.
Psikolojik sorunun neden kaynaklı olduğunu bulmak için danışanın, çocukluk dönemine kadar inmek ve gerekli olan soruları sormak.
Aile içi sorunlar ile ilgili psikolojik sorunlar varsa eğer herhangi bir seans içinde aileyi bir araya toplayıp sorunu çözebilmek

Neden Psikolojik Yardım Almalıyım?

Hastalandığımızda iyileşmek için hastaneye nasıl başvuruyorsak eğer, aynı şekilde zihinsel olarak kendimizi rahatsız hissettiğimizde de bir psikolojik danışmana başvurmak gerekir.

Psikolojik Danışma Nedir?

Danışan kişi bir çok yönden psikolojik sorun yaşayabilir. Sorun sadece bir sorun altında olmayabilir ve sorun birden fazla neden altında olabilir. Bunları birleştirmek veya puzzle gibi birbirine bağlayıp sorunları gidermek Psikolojik Danışmanın yapması gereken iştir. Çözüm yollarını bulmak ve danışan kişiyi yönlendirmek ve sorunun üstesinden gelmesini sağlamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir