Pinterest Nedir, Nasıl Kullanılır? Kapsamlı Pinterest Rehberi

Pinterest Nedir, Nasıl Kullanılır? Kapsamlı Pinterest Rehberi

Bu makalemizde Pinterest hakkında sorulan soruları cevaplıyorum. A’dan Z’ye aklınıza gelebilecek tüm soruları bir araya getirerek, rehber niteliği taşıyan ve aynı zamanda tüm Pinterest sorularınıza cevap bulabileceğiniz bir makale oluşturmayı planladım. İşletme hesabı hakkında merak edilen ve işletme hesabı kurulduktan sonra yapılması gereken tüm işlemleri en ince ayrıntısına kadara yazdım.

Pinterest Nedir

Pinterest, görsel ve video paylaşımı yapılan bir sosyal ağ sitesidir. Facebook, Twitter, Youtube gibi büyük sitelerin yanı sıra, kendi sitenizin içeriğini paylaşmanıza imkan sağlayıp, bu paylaşımlar sonucunda ziyaretçiler ile etkişime geçmenizi sağlamaktadır.

Pinterest Ne Zaman Kuruldu?

Aralık 2009 yılında ABD’nin San Francisco şehrinin, Kaliforniya eyaletinde kurulmuştur. Üzerinden yaklaşık 11 yıl geçti.

Pinterest’in Kurucusu Kim?

Ben Silbermann, Evan Sharp ve Paul Sciarra tarafından 2009 yılında kurulmuştur.

Pinterest Ne Amaçla Kullanılır?

Görsel ve video paylaşmak için kullanılır. Bunun yanı sıra paylaştığınız görsel ve videoları yapmış olduğunuz site veya paylaşım sitelerine ziyaretçilerin etkileşimini sağlamaktır. Bu şekilde ziyaret eden kişi yeni fikirler keşfedebilir.

Pinterest Üyeliği Ücretli mi?

Pinterest tamamen ücretsizdir ve üyelik işlemlerinde kesinlikle sizden ücret talep etmez.

Pinterest’e Nasıl Üye Olabilirim?

Eğer bir Pinterest hesabı açmak istiyorsanız https://pinterest.com/ adresine girip Google hesabınız varsa hemen üye olabilirsiniz. Gördüğünüz gibi bana “bilgi olarak devam edin” diyor. Yani herhangi bir kayıt işlemine gerek kalmadan otomatik olarak Google hesabınız varsa kayıt olabilirsiniz.

Pinterest Kaydol

Pinterest’te Neler Var?

Her kategoride görsel ve video bulabileceğiniz, geniş bir yelpazesi vardır. Aklınıza gelebilecek her şey bu sosyal medya sitesinde mevcuttur.

Pinterest’te Mesajlaşma Var mı?

Pinterest’te mesajlaşma vardır. Mesajlaşma yanı sıra oluşturmuş olduğunuz pin veya panoyu istediğiniz kişiyi veya kişileri davet edebilirsiniz.

Pinterest Nasıl Mesaj Gönderilir?

Pinterest sayfanıza girdiğinizde sağ üst tarafta mesaj ikonu bulunmaktadır. Aşağıdaki resme bakarak daha iyi anlayabilirsiniz.Pinterest mesajlaşma
Tıkladığınızda yan taraftan bir sohbet edebileceğiniz kişileri göreceksiniz. Seçtiğiniz kişiye tıklayarak mesaj gönderebilirsiniz.

Pinterest Pin Kodu Nedir?

Pinterest Pin Kodu, hesabınızı paylaşmanızı sağlayan benzersiz bir özelliktir. Bu özellik sayesinde Pinterest kullanan birisi pin kodunuzu tarayarak profilinize veya herhangi bir panonuza yönlendirebilirsiniz. Bu özellik sadece işletme hesabına sahip olan hesaplar tarafından kullanılabilir.

Pinterest Pin Kodu Nedir

Pinterest Telif Hakkı Var mı?

Pinterest üzerinde pinlenen görsel ve videoların sahibi Pinterest değildir. Ama herhangi bir raporlama ve bildirmede Pinterest devreye girer. Ek olarak bir görüntüyü kullanmak için pin sahibinden izin almanız gerekmektedir.

Pinterest Pin ve Pano Nedir?

Pin; paylaşmış olduğunuz görsel ve videolara verilen addır.
Pano; Bu paylaşmış olduğunuz görsel ve videoları bir arada toplanmasını sağlar. Bir çok pano oluşturabilir ve farklı isimler verebilirsiniz. Paylaşacağınız içeriğe göre pano oluşturup düzenli bir Pinterest hesabına sahip olabilirsiniz.

Pinlemek Ne Demek?

Pinlemek, şimdi ise Türkçe’de Kaydet tuşu ile değiştirilen pinlemek sözcüğü internet ortamında bulunan görsel ve videoların paylaşılmasına denmektedir. Pinleme işlemini yapabilmek için Pinterest eklentisini indirmeniz gerekmektedir. https://chrome.google.com/webstore/detail/pinterest-save-button/gpdjojdkbbmdfjfahjcgigfpmkopogic?utm_source=chrome-ntp-icon bağlantısına tıklayarak indirebilirsiniz.

Pinterest Kaydet Düğmesi

Pinterest Kaydedilenler Nerede?

Kaydedilenleri görmek için profilinize giderek görebilirsiniz. Profilinizde oluşturmuş olduğunuz pinler ve kaydettiğiniz pin olmak üzeri iki seçenek vardır. “Kaydedildi” butonuna tıklayarak kaydettiğiniz pinleri görebilirsiniz.

Pinterest’e Nasıl Fotoğraf ve Video Paylaşılır?

Fotoğraf ve video paylaşmak için öncelikle hesabınıza giriş yapın. Ardından sol üst tarafta “Oluştur” butonu olacaktır. Üstüne tıklayın ve “Pin Oluştur” butonuna tıklayın.Tıkladıktan sonra aşağıdaki resim gibi bir ekran önünüze gelecektir. Bu ekran sizden istenilen şeyleri yaparak fotoğraf paylaşabilirsiniz.

Pinterest Nasıl Takip Edilir?

Herhangi bir sayfayı takip edebilmek için, sayfanın profiline gitmeniz gerekmektedir. Bu şekilde sayfada karşınıza “Takip et” butonu gelecektir. Butona tıklayarak sayfayı takip edebilirsiniz.

Pinterest Görsel Arama Nasıl Yapılır?

Görsel araması iki şekilde yapılabilir
– Arama kutusu ile görsel araması yapabilirsiniz.
Pinterest Lens eklentisi sayesinde bir görselin üzerine geldiğinizde aşağıdaki görsel gibi sol tarafa “Kaydet” butonu sağ tarafa ise arama ikonu gelecektir. Arama ikonuna tıkladığınızda size benzer olan görselleri gösterecektir.

Pinterest Fotoğraf Düzenleme Nasıl Yapılır?

Pinterest üzerinde fotoğraf düzenlemek için herhangi bir uygulama veya program yoktur ve şuan maalesef imkansız. Bunun yerine profil resminizi değiştirebilirsiniz.

Pinterest Bilgisayara Nasıl İndirilir?

Bilgisayarda masaüstü uygulaması olarak kullanmak istiyorsanız eğer, Microsoft Store’dan Pinterest uygulamasını indirmeniz gerekmektedir.
https://www.microsoft.com/store/productId/9PFHDSF91B9R

Pinterest’te GİF Nasıl İndirilir?

GİF veya görsel indirmek için herhangi bir Pin’e tıklamak gerekir. Tıkladıktan sonra pinin sağ tarafında bulunan üç noktaya tıklıyoruz. Açılan menünde “Görüntüyü indir” linkine tıklayın.

Pinterest Uygulaması Nasıl İndirilir?

Uygulamayı indirmek için telefonunuzdan Android veya İOS farketmeksizin mağazaya Pinterest yazarak indirebilirsiniz. İndirdikten sonra hesabınıza giriş yaparak telefonunuzdan tüm işlemleri yapabilirsiniz.

Pano Gizliliği Nedir?

Pano gizliliği, oluşturmuş olduğunuz panoyu gizleyerek siz ve o panoya ortak olan kişilerin görmesini sağlayan gizliliktir özelliğidir. Bunu yapmak için panonun üzerine gelerek kalem ikonuna tıklayın. Tıkladıktan sonra açılan sayfada “Bu panoyu gizli tut” seçeneğini seçerek kaydedin.

Alışveriş Nasıl Yapılır?

Pinterest üzerinden alışveriş yapamazsınız. Sadece görsel ve video paylaşabilirsiniz. Yalnız satın almak istediğiniz ürünün resmini bularak ve resim üzerine tıklayarak, ürünün web sitesinde satın alabilirsiniz. Doğrulanmış mağaza profiline sahip olan sayfalardan eğer alışveriş yapmak istiyorsanız, arama kutusunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

Pinterest’te Nasıl Para Kazanılır?

Doğrudan Pinterest üzerinden para kazanma gibi bir özellik yoktur. Ama sosyal medyada ve internet ortamında oldukça güçlüdür. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan Pinterest üzerinden yaptığınız web sitesini paylaşarak, satışını yaptığınız ürünleri pinleyerek, Affiliate yani satış ortağı bağlantılarını paylaşarak ve bunun gibi bir çok yöntemle para kazanabilirsiniz.

Pinterest Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı kullanmak oldukça basittir. Menü kısmında toplamda beş seçenek vardır. Anasayfa, Arama kutusu, Pin oluşturma, Bildirimler ve Kaydedilenler olmak üzere toplamda beş menüsü vardır.

Pinterest’te Nasıl Reklam Verilir?

https://tr.pinterest.com/business/hub/ bağlantıya tıklayarak reklam verme işlemlerini başlatabilirsiniz. Yalnız şuan Türkiye üzerinden reklam yayınlama kullanılamamaktadır. Türkiye değil de başka Avrupa ülkelerinde reklam vermek istiyorsanız bunu yapabilirsiniz.

pinterest reklam verme

Pinterest İşletme Hesabı Ücretli mi?

İşletme hesabı ücretsizdir. Bir işletme hesabı oluşturmak için gerekli adımları takip ederek sizde işletme hesabı oluşturup kendi içeriklerinizi sayfanızda paylaşabilir veya RSS yardımıyla otomatik olarak gönderebilirsiniz.

Pinterest Arkaplan Nasıl Yapılır?

Arkaplan yapma gibi bir imkan yok. Yalnız kapak fotoğrafınızı ve profil resminizi değiştirebilirsiniz. Bunları yapmak için üzerine gidip kalem işaretine tıklayarak değişiklikleri yapabilirsiniz.

Koyu Tema Nasıl Yapılır?

Karanlık mod şu anlık sadece mobil uygulamalarda kullanılabilir. Web sitesi üzerinden karanlık modu etkinleştirme gibi bir özellik yoktur. Mobil uygulamada karanlık modu etkinleştirmek için telefon uygulamanızdan Profilinize tıklayın. Sağ üstte ayarlar kısmına tıklayın. Açılan menüde “Hesap Ayarları” kısmını seçin. Tekrardan “Hesap Ayarları” kısmına tıklayın. En son olarak “Uygulama Teması” kısmına tıklayarak karanlık modu aktif edebilirsiniz.

Karanlık Mod Aktif etme

Pinterest’te Pano Nasıl Birleştirilir?

Benzer içerikler ile oluşturulmuş ya da hesabınızı toparlamak için panoları birleştirebilirsiniz. Öncelikle birleştirmek istediğiniz panonun üzerine tıklayın ve panoyu açın. Panoyu açtığınızda, panon adının yanında üç nokta göreceksiniz. Bu üç noktaya tıklayarak birleştirme işlemi yapabilirsiniz.

Pinterest’te Pano Nasıl Silinir?

Pano silmek için panolarınıza gidin. Silmek istediğiniz panonun üstüne fareyi getirdiğinizde kalem ikonu gelecektir. Kalem ikonu tıkladığınızda ekrana yeni bir sayfa gelecektir. Bu sayfanın en altında “Panoyu sil” linkine tıklayarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Pinterest Hesabı Nasıl Silinir?

Hesabınızı silmek için öncelikle sağ tarafta bulunan ayarlar kısmına gidiyoruz. Ayarlar kısmını açtıktan sonra “Hesapla Ayarları” kısmına tıklıyoruz. En altta “Hesabı Sil” seçeneği olacaktır. Tıklayarak hesabınızı silebilirsiniz. Silinecek hesapta bulunan panolar ve pinler ile birlikte tüm kişisel veriler silinir. Bu bağlantıya tıklayarak hesabınızı silebilirsiniz. https://br.pinterest.com/close-account

Aklınıza gelebilecek tüm soruları cevaplandırmaya çalıştım. Bu sorular dışında aklınıza takılan veya sormak istediğiniz herhangi bir soru varsa yorum kısmında belirtebilirsiniz.

11 Replies to “Pinterest Nedir, Nasıl Kullanılır? Kapsamlı Pinterest Rehberi”

  1. Pinterestte bulunan tabloları birleştirdiğimizde herhangi bir sorun olur mu? Mesela eklediğiniz tablonun takipçisi var. O takipçiler silinir mi? cevap verirseniz sevinirim

  2. Pinteresti sevmiyorum. Çok fazla karmaşık geliyor bana nedense. Hep aynı resimler paylaşılıp duruyor kullanıcılar. Pek beğenemedim

  3. Merhaba Pinterst hesabımı satabilir miyim. Satabileceğim sitler var mı? yazarsanız sevinirim.

  4. Baya güzel açıklamışsınız. Pinterest genlikle webmaster kullanıcıları tarafından kullanılmakta. Nedeni ise arama motorlarında sitenizi daha hızlı sıralamaya sokmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir