Perspektif Nedir, Perspektif Ne İşe Yarar?

Perspektif Nedir, Perspektif Ne İşe Yarar?

Perspektif Nedir?

Perspektif dünya üzerinde var olan tüm nesneler üzerinde gözün arka kısım ile ön kısım arasındaki mesafeyi genişten, dar kısma doğru görmesiyle oluşan bir şekildir. Bu her türlü nesne üzerinde görebiliriz. Profesyonelce çizilmiş bir resim üzerinde ya da çekilmiş bir fotoğraf üzerinde de görebiliriz.

Perspektif iki boyutlu yüzeye, üç boyutlu bir objenin derinlik daralma etkisinin uygulanma şeklidir. Bunun yanı sıra, iki boyutlu olan obje genişliği ve yüksekliği olan objedir. Üçüncü boyut ise bu iki boyutlu objeye derinliğin ve genişliğin katılmasıdır. Üç boyutlu nesnenin iki boyutlu bir yüzeye aktarılmasına perspektif denir.

Perspektif arasında ikiye ayrılmaktadır.

Bunlar;

  1. Çizgi Perspektifi
  2. Hava Perspektifi

Çizgi Perspektifi

Birbirine paralel olacak şekilde çizilmiş olan çizgilerin, sonsuza kadar giderken birleşmesi veya küçülmesi durumudur. Göz hizasına göre uzaklaştıkça şekillerin daralması ya da küçülmesi, tam tersi olarak yaklaştıkça şekillerin büyümesi ya da genişlemesi demektir. Bunu iki boyutlu bir yüzeye çizerken aynı şekilde gözün gördüğü şekil olarak ön kısım geniş ve büyük, arka kısım ise dar ve küçük olmalıdır.

Perspektif yaparken bir çok uyulması gereken kural vardır. Bu kuralın en önemli olanını makalenin başında söylemiştik. Bunun yanı sıra bir birine paralel olan çizgiler varsa bunlar geriye gittikçe aynı boyutta küçülmesi ya da öne doğru aynı ebatta büyümelidir. Bunu sizlere görseller ile daha açıklayıcı bir şekilde anlatmaya devam edeceğiz.

Üstteki resimde gördüğünüz gibi çizgi perspektif,; genişlik, uzunluk ve derinlik olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. Uzunluk ve genişlik iki boyutlu bir çizim verirken, derinlik ise bu iki boyutlu çizime 3 boyutlu şekil kazandırmaktadır. Bu aşamalara dikkat edildiği zaman düzgün bir şekilde çizim yapabilirsiniz.

Hava Perspektifi

Hava Perspektifi Nedir

Hava perspektifi ise bulunduğu ortamın ışığına göre üzerinde oluşan renk değişine denir. Her zaman baktığımız şeyler ışığa bağlı olarak renk değişimine uğrar. Bu aynı zamanda atmosferin renkler üzerinde oluşturduğu baskıya bağlı olarak, uzakta olan bir cismin daha az veya silik görünmesine, yakında olan bir için net görünmesine neden olur.

Profesyonel olarak yapılan bir çizim üzerinde aynı etkiyi görebilirsiniz. Çünkü çizimi yapacak kişi perspektif ölçeğini kullanarak çizimlerini yapacağı için, derinlik etkisini hissettirmesi gerekir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte, elektronik cihazlarda (bilgisayar, tablet, çizim aleti) yapılan çalışmalar daha iyi sonuç vermektedir. Üniversitelerde grafik ve tasarım bölümünde, perspektif ölçeği içerisinde eğitimler verilmektedir.

Farklı konular hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız eğer Bilgi kategorisine bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir