Google News (Haberler) Kaydı Nasıl Yapılır?

 

Google News kaydı; haber niteliği taşıyan yayınların ön plana çıktığı ve aramalar sonucunda, arama motorlarının en üstünde kullanıcılara servis edilen Google’ın oluşturmuş olduğu hizmettir. Bu şekilde bir haber sitesi yayın hayatına başlarken en önceliği Google Haberler servisini kullanmaktır. Çünkü yayın yaptığı zaman ve Google Haberler servisini kullanmazsa normal blog sitesinden farklı kalmayacaktır.

Google Haberler hizmetini kullanmak artık tüm güncel blog siteleri için kullanmak da mümkündür. Google’ın yapmış olduğu güncellemelerle haber politikaları da değişmiştir. Bu şekilde güncel bir bloğunuz varsa bu hizmetten sizde faydalanabilirsiniz.

Google News (Haberler) Kaydı Nasıl Yapılır?

Google News veya Haberler kaydı almak için öncelikle yapmanız gereken aşamalar vardır. Bu aşamalar tüm web sitelerinde aydır. WordPress, Blogger, diğer CMS ve ücretsiz bloglar içinde aynı aşama geçerlidir. Sadece akış linkleri farklı olacağı için burada değişiklik olacaktır.

Google hesabımın olduğu bir hesap üzerinden Publisher Center‘a giriş yapılıyoruz. Giriş yaptığımızda ön ekranda alttaki açıklama gelecektir.

Yeni Yayıncı Merkezi’ne hoş geldiniz.

Burada içeriğinizi, Google mülklerinde yönetebilir, dağıtabilir ve para kazanmak için kullanabilirsiniz. Birden fazla yayınınız varsa farklı kuruluşlar oluşturup bunlar arasında geçiş yaparak birden çok hesap ve yayını etkili bir şekilde yönetebilirsiniz.

Anladım linkine tıklayarak panele artık blog sitemizi ekleyebiliriz.

Google News Panel Girişi
Ekran Görüntüsü: Google News Panel Girişi

Sol tarafta bulunan YENİ EKLE linkine tıklayın. Ekleyeceğimiz siteyi yeni yayın açarak başlıyoruz. Daha rahat olması için resimlerden de gidebilirsiniz.

YENİ EKLE tıkladığımızda bu sefer sizden kuruluş adı isteyecektir. Buraya sitenizin adını yazın. örnek: Bilgidüzü gibi.

Ekran Görüntüsü: Google News Kuruluş Adı
Google News Kuruluş Adı

Kuruluş adını yazdıktan sonra artık bizi site bilgilerini girmemiz için altı aşamalı geçiş sayfası beklemektedir. Buradan sonra yapmamız gereken şeyler sitemizin bilgilerini girmektir.

1.Genel

 1. Yayın adı (zorunlu) : Buraya ilk girişte Kuruluş adı vermiştik. örnek olarak Bilgidüzü.
 2. Açıklama (zorunlu): Buraya sitenizin ne ile alakalı olduğunu yazmanız gerekmektedir. Bu açıklama kullanıcıların yayınınızı bulmasına yardımcı olabilir. En az 140 karakter olmasına çalışın.
 3. Kategori (zorunlu): Sitenize uygun kategoriyi bulun. Yazdığınız yazılar ve içerikler hangi kategoriye yönelikse o kategoriyi seçin. Kategori kullanıcıların yayınınızı bulmasına yardımcı olur.
 4. Birincil dil (zorunlu): Hangi dilde yayın yapıyorsanız o dili seçmeniz gerekir.
 5. Web sitesi mülkü URL’si (zorunlu):  Buraya ekleyeceğiniz siteyi doğrulamanız gerekmektedir. Doğrulanmayan site kabul edilmeyecektir. Yapmanız gereken şey Serach Console‘u kullanarak sitenizi doğrulanız gerekmektedir.
 6. Konum: Seçtiğiniz dile göre otomatik konum seçmektedir.
 7. Kişiler: buraya kendi eposta adresinizi yazın ve devam edin.
 8. Dağıtım: Burayı düzenlemeden geçebilirsiniz.
 9. İzleme: Buraya Analiytics kodu ekleyebilirsiniz veya eklemeden devam edebilirsiniz. Çünkü gelen trafiği ve tıklamaları gibi bir çok analiz bilgilerini Serach Console üzerinden görebilirsiniz.
Google News Genel Kategorisinin Ayarlanması
Ekran Görüntüsü: Google News Genel Kategorisinin Ayarlanması

2.İçerik

Bu aşamada şimdi WordPress ve Blogger gibi ücretsiz siteler için yapılacak talimatlar verilecektir. Bu aşama sitenizin doğru bir şekilde işlemesi için düzgün bir şekilde takip edin. RSS akışları bu aşamada eklenmektedir. Blog içeriğinizin RSS’ni ekleyerek haber akışı sağlanacaktır.

Öncelikle + Yeni Bölüm linkine tıklıyoruz. Açılan menüden Feed’ler seçeneğini seçiyoruz.

Tekrar açılan sayfada bu sefer Feed akışını girmemiz gerekmektedir.

 1. Bölüm Başlığı: Örnek Olarak Bilgidüzü
 2. RSS veya Atom feed URL’si: RSS akışı WordPress ve Blogger için aşağıya detaylı olarak açıkladım. Bakabilirsiniz.
 3. Görüntüleme erişimi: Herkes olarak seçiyoruz.,
 4. Feed seçenekleri : Burada Doğrudan Doğrudan feed’den makale oluştur seçeneğini seçiyoruz.
 5. Oluşturma tercihi: Eğer WordPress sitenizde AMP eklentisi kullanıyorsanız AMP kullan (önerilir) kullanmıyorsanız eğer diğer seçenek olan Feed içeriği kullan seçeneğini seçin.
 6. Yinelenen resmi kaldırma: buraya ayarlama yapmadan geçebilirsiniz.
Google News İçerik Ayarlarının Yapılandırılması
Ekran Görüntüsü: Google News İçerik Ayarlarının Yapılandırılması

Son olarak Ekle linkine tıklayarak bölüm eklemeyi bitiriyoruz.

WordPress için;

WordPress için öncelikle bir eklenti kurmamız gerekmektedir. Çünkü WordPress’in kendi akışı buna uymamaktadır. Bu yüzden eklentiler kısmından GN Publisher eklentisini kuruyoruz. Bu eklenti ile artık RSS akışını ekleyebiliriz. Hangi kategoride içerik yayınlamışsanız eğer o kategoriyi ekleyebilirsiniz. Ek olarak yazılarınızı kategorisiz bir şekilde de yayınlayabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü: WordPress İçin GN Publisher Eklentisi
Ekran Görüntüsü: WordPress İçin GN Publisher Eklentisi

WordPress için örnekler;

Direkt olarak siteden kategorisiz içerik çekmesini istiyorsanız

https://siteadresi.com/feed/gn

Kategorili olarak

https://siteadresi.com/category/teknoloji/feed/gn

gibi

GN Publisher eklentisinin ayarlarına ulaşmak için WordPress Ayarlar sekmesinden bakabilirsiniz.

Blogger İçin;

Blogger için yapacağınız şey sitenizin RSS akışını bulmaktır. Bu aslında çok kolaydır. Blogger’ın normal RSS akışı sadece 25 yazı ile sınırlanıyor. Bunu düzetmek için ?max-results=150 değerini kullanarak içerikleri bu şekilde Google Haberler akışına gönderebiliriz.

https://siteadresi.blogspot.com/feeds/posts/default?max-results=150

Özel domain kullanıyorsanız eğer;

https://siteadresi.com/feeds/posts/default?max-results=150

2a.İçerik etiketleri:

Buraya ayarlama yapmayabilirsiniz. Yani geçebilirsiniz.

2b. URL sahipliğini doğrulayın:

Daha önceden Serach Console üzerinden doğruladığımız site adresini tekrar yazıyoruz ve kaydediyoruz. Burayı başarılı bir şekilde yaptıktan sonra İleri tuşuna basarak Resim ayarlarına geçiyoruz.

3.Resim

3a. Kare Logo

Yazdığınız yazıların başında logonuz çıkacaktır. Bu logo ölçüleri ve kabul edilen resim formatlarını sizlere yazdım. Tabi bunu panel üzerinden de görebilirsiniz.

Dosya biçimi

 • Önerilen: PNG
 • Desteklenen: JPEG

Ölçüler

 • Önerilen: 1.000 x 1.000 piksel
 • Gereken: 512 x 512 piksel

Bu ölçüler kare logo için geçerlidir.

3b. Geniş Logo

İçeriğinizle birlikte gösterilebilecek dikdörtgen logo ekleyin. Hem açık tema hem de koyu tema sürümlerinin eklenmesi önerilir.

Dosya biçimi

 • PNG

Ölçüler

 • Önerilen: 400 piksel genişlik

Resim ayarlamalarını yaptıktan sonra ileri linkine tıklayarak Reklamlar bölümüne geçiyoruz.

Resim Ayarlamaları
Ekran Görüntüsü: Resim Ayarlamaları

4. Reklamlar

Kullandığınız Google hesabınıza bağlı bir Adsense hesabı varsa eğer reklam hesabınızı seçerek ayarlama işlemine devam ediyoruz. Sonraki ayar olan Gelişmiş kısmına geçiyoruz.

5. Gelişmiş

Gelişmiş kısmında yapabileceğiniz pek bir şey yok. Eğer CSS’ten anlıyorsanız burada linkler, yazı fontu ve yazı boyutu gibi ayarları CSS ile yapabilirsiniz. Geçiyoruz şimdi İncele ve Yayınla kısmına.

Gelişmiş Ayarlarının Yapılandırılması
Ekran Görüntüsü: Gelişmiş Ayarlarının Yapılandırılması

6.İncele ve Yayınla

Bu bölümde yaptığımız tüm ayarların özeti mevcuttur. Herhangi bir sorun yoksa eğer üst sağ tarafta bulunan Kaydet linkine tıklayarak kayıt işlemini bitiriyoruz. Eğer yaptığınız işlemlerde herhangi bir sorun varsa sizi yönlendirecektir. Hata bulunan kısma giderek ayarlamaları yapabilirsiniz.

İncele ve Yayınla
Ekran Görüntüsü: İncele ve Yayınla

Not: Ekenen Feed veya RSS’ler içeriği biraz geç çekebileceğinden, İçerik kısmına giderek eklediğiniz bölümün sağ tarafında bulunan Yenile linkine tıklayın.

Tüm işlemler doğru yapıldıktan sonra bir kaç gün beklemeniz gerekmektedir.

 

Google News Hakkında Sorulanlar

Google News Nedir

Google News, haber amacı taşıyan içeriklerin ama motorlarında ve Google Haberler Uygulamasında gösterilen ve ön plana çıkarılan bir Google hizmetidir.

Google News Başvuru Nasıl Yapılır

Google News Başvurusu yapmak için https://publishercenter.google.com/publications adresine giderek gereken aşamaları düzgün bir şekilde takip ederek başvuru yapabilirsiniz.

Google News Takip Et

Google News başvurusu yapılırken en son işlem olarak kendi hesabınızı takip etmenizdir. Aşağıdaki görselde bulunan benzer link yapısı sizin yayıncı linkinizdir. Linke tıklayarak haber yayın sayfanıza gidebilirsiniz.Google News takip et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir