Dünyanın Yeni 7 Harikası Listesi

Dünyanın Yeni 7 Harikası Listesi

Dünyanın Yeni 7 Harikası; Yüzyıllar boyunca, dünyanın dört bir yanındaki insan uygarlıkları milyonlarca yıl hayranlık uyandırmaya devam eden şehirler, binalar, anıtlar, mezarlar, tapınaklar, kiliseler, camiler ve diğer yapılar inşa etti ve yarattı. Dünya harikalarını yalnızca yediye indirmek zor bir iştir. Bu listeyi hazırlayan New7Wonders Vakfı, Sidney Opera Binası gibi dünyanın en ünlü simgelerinden bazıları da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından 200 anıtın bir listesini daraltarak, dünyanın “yeni” yedi harikasının bir listesini oluşturma girişiminde bulundu.

Dünyanın Yeni 7 harikası:

 1. Tac Mahal – Hindistan
 2. Kolezyum – İtalya
 3. Chichen Itza – Meksika
 4. Machu Picchu – Peru
 5. Kurtarıcı İsa Heykeli – Brezilya
 6. Petra – Ürdün
 7. Çin Seddi – Çin

Keops Piramidi listeye eklenmiştir. Ancak, onursal bir adaydır ve yeni yedi harikadan biri değildir.

Tac Mahal – Hindistan

Dünyanın yeni yedi harikası arasında yer alan Tac Mahal
Tac Mahal – Hindistan

Tac Mahal, tarihi değeri, aşk hikayesi ve çarpıcı güzelliği ile dünya çapında tanınmaktadır. Tac Mahal, tarihi Hindistan şehri Agra’da yer almaktadır. Babür İmparatoru Şah Cihan’ın karısı Mümtaz Mahal’ın mezarına ev sahipliği yapmaktadır. İmparator’un karısını çok sevdiği ve ölümünden sonra aşkının bir kanıtı olarak Tac Mahal’i inşa etmesi istendiği söylenir. Tac Mahal’in inşası 1632’de tamamlandı. Tapınağın inşası bugün 827 milyon ABD dolarına denk gelmektedir. 1983’te Tac Mahal, UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı olarak kaydedilmiştir. Her yıl 7 ila 8 milyon ziyaretçi Tac Mahal’i görmek için Hindistan’ı ziyaret etmektedir.

 • Tac Mahal’i tamamlamak 17 yıl sürmüştür, 22.000 işçi, taş ustası, ressam ve nakış sanatçısı ve 1000 fil çalıştırılmıştır.
 • İmparator Şah Cihan’ın eşi Mümtaz Mahal’e olan sevgisini sembolize etmesine rağmen, 14.çocuğunu doğururken öldü.
 • Tac Mahal’i süslemek için 28 çeşit değerli ve yarı değerli taş kullanılmıştır.
 • Tac Mahal, günün saatine ve Aya bağlı olarak renk değiştirir.

Kolezyum – İtalya

Kolezyum - İtalya
Kolezyum – İtalya

Roma İmparatorluğu, dünyanın yeni yedi harikasından biri olan Kolezyum’a ev sahipliği yapmaktadır. Bazen Flavian Amfitiyatrosu olarak da anılan Kolezyum  şehrin merkezinde yer alan oval şekilli bir amfitiyatrodur. Beton ve kumdan inşa edilmiş, dünyanın en büyük amfi tiyatrosudur. Kolezyum’un inşaatı M.S. 72’de İmparator Vespasian tarafından başlatılmış ve halefi Titus tarafından M.S. 80’de tamamlanmıştır. Flavian hanedanının başka bir imparatoru olan Domitian daha sonra amfitiyatroda bazı değişiklikler yaptı. Kolezyum yaklaşık 80.000 seyirci ağırlama kapasitesine sahipti. Sahte deniz savaşları, hayvan avları, ünlü savaş canlandırmaları, infazlar ve mitolojik dramalar, Kolezyum’da düzenlenen halka açık gösterilerden sadece birkaçıdır. Bu dünya harikası popüler bir turistik cazibe merkezi ve Roma’nın ikonik sembolü olarak hizmet vermektedir.

 • Bu muhteşem yapıyı inşa etmek için on binlerce köle kullanılmıştır.
 • Kolezyum’un inşaatı sırasında 80 girişi vardı.
 • Kolezyum’daki etkinliklere giriş ücretsizdi ve İmparatorun hazinesinden ödeme yapılırdı.
 • Kolezyum birçok vahşete tanık oldu. Genellikle günde 10.000’den fazla hayvan öldürülürdü.

Chichen Itza – Meksika

Chichen Itza - Meksika
Chichen Itza – Meksika

Chichen Itza, Meksika’nın Yucatán Eyaletinde bulunan bir arkeolojik sit alanıdır. Terminal klasik döneminde Maya halkı tarafından inşa edilen Kolomb öncesi bir şehirdir. Sitenin tarihi değeri, dünya harikası statüsüne katkıda bulunmaktadır. Chichen Itza’nın antik Maya dünyasının en önemli şehirlerinden biri olduğuna inanılıyor ve şehirdeki yapılar çeşitli mimari tarzlar sergiliyor.

 • Chichen Itza’nın tapınaklar, pasajlar ve piramitler gibi yapıları eski Maya halkı için kutsaldı.
 • Chichen Itza’daki Kukulkan Tapınağı, Maya astronomisine dayanan arkeolojik bir harikadır. Yılın her günü için 365 adımı vardır. Dört kenarın her birinde 91 basamak var ve en üstteki platform 365. basamak görevi görüyor.
 • Alan, Maya halkının sahip olduğu mükemmel gelişmiş astronomik bilgiyi sergileyen sofistike bir antik gözlemevine bile ev sahipliği yapmaktadır.
 • Chichen Itza 1400’lerde terk edildi. Ancak kentte insanların neden evlerini terk ettikleri hala bilinmemektedir.

Machu Picchu – Peru

Machu Picchu - Peru
Machu Picchu – Peru

Dünya çapında milyonlarca insanın hayalini kurduğu yer olan Machu Picchu, dünyanın yeni yedi harikasından biridir. Peru’nun Machupicchu Bölgesi’nin Cusco Bölgesi’nde yer almaktadır. Arkeologların çoğuna göre, İnka imparatoru Pachacuti, Machu Picchu’yu 1450 yılı civarında bir mülk olarak inşa etti. Alan bir şehir olarak gelişti, ancak bir yüzyıl sonra İspanyol Fethi sırasında terk edildi. Sit alanı, Amerikalı kaşif Hiram Bingham tarafından keşfedilene kadar dünyanın geri kalanı tarafından büyük ölçüde bilinmiyordu. Machu Picchu, İnka yaşam tarzının harika bir temsilidir.

 • Machu Picchu’daki yapıları inşa etmek için sadece üst üste konulmuş taşlar kullanılmıştır. Kesilen taşlar üst üste konulduğunda arasından herhangi bir kartın bile geçemeyeceği şekilde boşluk vardı.
 • Binaların estetik değerini kesinlikle geliştirirken, depremlerden de korunmuştur.
 • Bir mühendislik harikası, Machu Pichu’yu iki dağ Zirvesi arasında bir çentik içinde bir şehir olarak kurmak için yeraltında çok sayıda sofistike inşaat mühendisliği çalışması yapılması gerekiyordu. Bunların çoğu ziyaretçinin gözüne görünmez.
 • Yeni bir teori, Machu Pichu’nun İnka halkının eski bir hac rotasının son aşaması olabileceğini öne sürüyor.
 • Machu Pichu’daki önemli yapıların konumu, İnka halkı tarafından kutsal olarak kabul edilen yakındaki dağların konumundan büyük ölçüde etkilenmiştir.

Kurtarıcı İsa Heykeli – Brezilya

Kurtarıcı İsa Heykeli - Brezilya
Kurtarıcı İsa Heykeli – Brezilya

Brezilya’nın en ikonik sembollerinden biri olan Rio de Janeiro’daki Art Deco tarzındaki İsa Mesih heykeli, dünyanın yeni yedi harikasından biridir. Heykeli inşa eden Fransız heykeltıraş Paul Landowski’dir. Yüzün şekillendirilmesinden Rumen heykeltıraş Gheorghe Leonida sorumluydu. Kurtarıcı İsa, 30 metreye yakın uzunlukta ve 8 metreye yakın yüksekliğe sahiptir. Kollarının açıklığı ise 28 metredir. Sabuntaşı ve betondan yapılmış 635 tonluk heykel, 701 metre yüksekliğindeki Corcovado dağının tepesinde yer almaktadır. Heykelin yapımına 1922’de başlanmış ve 1931’de tamamlanmıştır.

 • Heykeli yapmak için toplamda 250,000 dolar para harcanmıştır.
 • Dünyadaki art deco tarzının en büyük heykelidir. Ancak, dünyanın en büyük Mesih heykeli değildir.
 • 2006 yılında Katolik Kilisesi tarafından kutsal ilan edilmiş ve heykelin tabanındaki şapelde çiftler evlenebilir.
 • Heykel çeşitli Hollywood filmlerinde yer almıştır.

Petra – Ürdün (Dünyanın Yeni 7 Harikası)

Petra - Ürdün (Dünyanın Yeni 7 Harikası)
Petra -Ürdün

 

Bir Ürdün harikası olan Petra dünyanın yeni 7 harikası arasında yer alıyor. Muazzam arkeolojik, tarihi ve mimari değere sahip olması, onu çene düşüren bir turistik cazibe merkezi haline getirmektedir. Su boru sistemi ve kayaya oyulmuş mimari, bu antik kentin en önemli iki özelliğidir. Petra, oyulduğu taş rengi nedeniyle “Gül Şehri” olarak da anılmaktadır. Petra, dünyanın yeni yedi harikasından sadece biri değil, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer almaktadır. Ayrıca Smithsonian dergisi tarafından “Ölmeden Önce Görülmesi Gereken 28 Yer” den biri olarak listelenmiştir.

 • Petra, çölde gelişen bir şehrin ortaya çıkmasına yardımcı olan antik Nabatalılar tarafından kurulan mükemmel su kanalı sistemiyle ünlüdür.
 • Indiana Jones and the Last Crusade, 1989 Hollywood macera filmi Petra’da çekildi.
 • Petra’nın büyük bir kısmı hala arkeologlar tarafından keşfedilmemiş durumdadır.
 • Kayaya oyulmuş etkileyici cephelere sahip büyük türbeler olan Kraliyet Mezarları, Petra’da önemli bir cazibe merkezidir.

Çin Seddi – Çin (Dünyanın Yeni 7 Harikası)

Çin Seddi - Çin
Çin Seddi – Çin

Küresel bir turizm merkezi olan Çin Seddi, benzersizliği, uzunluğu ve tarihi değeri ile dünya çapında bilinen antik bir yapıdır. Aynı zamanda dünyanın yeni 7 harikasından biri olarak kabul edilir. Çin Seddi, binlerce yıllık Çin tarihi ile ilişkilidir. İlk olarak Çin imparatorlukları ve eyaletleri tarafından M.Ö. 7. yüzyıldan başlayarak uzun yıllar boyunca bir dizi duvar inşa edilmiştir. Bu duvarlar daha sonra Çin Seddi ile sonuçlanmak üzere birleştirildi. UNESCO, bu antik yapıyı 1987’de UNESCO Dünya Mirası olarak kaydetti.

 • Çin Seddi’nin resmi uzunluğu 21.196,18 km’dir.
 • Çin Seddi’nin yaklaşık üçte biri zamanla yok olmuştur.
 • Duvarın inşasına 20’den fazla hanedan / devlet katkıda bulunmuştur.
 • Sadece bir duvar değil, gözetleme kuleleri, işaret kuleleri, siperler bir tür tahkimattı. Düşman kuvvetlerine karşı koruma olarak aralıklarla inşa edilmiştir.

Büyük Giza Piramidi (Onur Ödülü) – Mısır

Büyük Giza Piramidi (Onur Ödülü) - Mısır
Büyük Giza Piramidi (Onur Ödülü) – Mısır

Büyük Giza Piramidi resmen dünyanın yeni yedi harikasından biri olarak seçilmese de, yadsınamaz önemi nedeniyle onursal bir unvan verildi. Büyük Giza Piramidi, Giza Piramidi Kompleksini oluşturan üç piramit arasında en büyüğü ve en eskisidir. Mısır bilimciler, bu piramidin 10 ila 20 yıllık bir süre içinde inşa edildiğine ve M.Ö. 2560 civarında tamamlandığına inanıyor. 3.800 yıldan fazla bir süredir, Büyük Giza Piramidi, bu konumun yerini modern dünyanın gökdelenlerine bırakana kadar dünyanın en yüksek yapısı olarak ayakta durdu. Piramit, modern altyapı tesislerinin bulunmadığı zamanlarda nasıl inşa edildiği konusunda dünyanın dört bir yanındaki mühendisleri ve mimarları hala şaşırtmaktadır. Piramit, Dördüncü Hanedan Mısır firavunu Khufu’nun mezarına ev sahipliği yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir