Çöl Türleri (Çeşitleri), Kaç Çeşit Çöl Türü Vardır?

Çöl Türleri (Çeşitleri), Kaç Çeşit Çöl Türü Vardır?

Çöl Türleri; Dünya yüzeyinin yaklaşık beşte biri çölle kaplıdır. Bununla birlikte, bu mutlaka geniş kuru arazi ve dağlık kum tepeleri anlamına gelmez. Her ne kadar hepsi genel olarak aşırı çevresel koşullarıyla karakterize edilebilirse de, bir çölü sınıflandıran şey kum veya ısı değil, bu bölgelerin aldığı yıllık yağış miktarı (Yağmur veya kar)’dır.

Çöl Türleri

  • Sıcak ve kuru çöller
  • Yarı kurak çöller
  • Kıyı çölleri
  • Soğuk çöller

Sıcak ve Kuru Çöller

Çöl Türleri : Sıcak ve Kuru Çöller
Çöl Türleri : Sıcak ve Kuru Çöller

Sıcak ve kuru çöller kurak veya subtropikal çöller olarak da bilinir. İsimlerine sadık olarak, yıl boyunca çok sıcak ve kuru olma eğilimindedirler. Ortalama sıcaklık 20-25 santigrat derece civarında dalgalanır, ancak kavurucu elli dereceye kadar çıkabilir. Aslında, bu tür çöllerin yüzeyi, diğer daha az kurak bölgelere göre iki kat daha fazla güneş radyasyonu alır. Bu tür yerlerde geceleri sıcaklık donma noktasının altına düşebilir.
Yağmur çok nadir olarak uzun ve kuru dönemlerle görülür. Bazı sıcak ve kuru çöller her yıl 2.5 cm’den daha az alabilirken, bazı sıcak ve kuru çöller ise yıl boyunca yağış almadan geçebilir. Yoğun ısı nedeniyle, yağmurun yere ulaşmadan önce buharlaştığı bilinmektedir. Toprak kaba ve çakıllıdır ve fazla yaşamı desteklemez. Bu bölgelerde az sayıda bitki bulunur, yapraklarındaki nemi tutmaları sayesinde kavurucu sıcaklıklara dayanabilme özelliğine sahiptir. Hayvanların çoğu küçüktür ve sadece gece soğuk olduğunda ortaya çıkar.
Sahra Çölü, Afrika’da 5,632,704 kilometre kareye uzanan dünyanın en büyük sıcak ve kuru çölüdür. Diğer önemli çöller arasında Arap ve Kalahari çölü bulunmaktadır.

Çöl Türleri : Yarı Kurak Çöller

Çöl Türleri :  Yarı Kurak Çöller: Gobi Çölü, Moğolistan
Çöl Türleri : Yarı Kurak Çöller: Gobi Çölü, Moğolistan

Yarı kurak çöller aynı zamanda soğuk kış çölleri olarak da bilinir. İlk çöl türleri oldukça benzerler, ancak tipik olarak o kadar sıcak değillerdir. Uzun ve kurak yazları birkaç ay süren kış izler. Yaz aylarında, sıcaklık 20 derece aralığının ortalarına denk gelir. Çok daha fazla ısınabilir, ancak normalde elli derecenin aksine 38 derecenin üzerine çıkmaz.
Yarı çöller büyük ölçüde Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da bulunur. Moğolistan ve Çin’deki Gobi Çölü, 804 672 kilometre karelik alanla dünyadaki türünün en büyüğüdür.

Kıyı Çölleri

Kıyı Çölleri
Kıyı Çölleri

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kıyı çölleri, okyanuslar gibi büyük su kütlelerinin yanındaki kıyılar boyunca yer almaktadır. Yukarıdaki iki türün sıcaklıklarına asla ulaşmayan sıcak yazlar yaşarlar. Ortalama sıcaklık 13-24 santigrat derece civarında dalgalanır ve nadiren 35 derecenin üzerine çıkar. Kışlar daha serindir ve donma noktasını az da olsa geçer.
Kıyı çölleri genellikle yoğun sisle örtülür, ancak yine de yağış nadirdir, bu da rüzgarın nemin karaya çıkmasını önlemesinin bir sonucudur. Genel bir kural olarak, her yıl yedi ila 12 cm yağmur alırlar. Bununla birlikte, toprak önemli ölçüde daha emicidir. Tuz Çalıları, Pirinç Otu ve Tavşan Fırçası gibi bitkiler burada yaşamaya devam edebilirler. Bölgesel hayvanlar arasında çakallar, porsuklar ve çeşitli kuş ve sürüngenler bulunur.

Çöl Türleri : Soğuk Çöller

Çöl Türleri : Soğuk Çöller: Buzullar, Antartika
Soğuk Çöller: Buzullar, Antartika

Antarktika ve Kuzey Kutbu her ikisi de soğuk çöller olarak sınıflandırılır. Gezegenimizin Kuzey ve Güney kutuplarındaki konumlarından dolayı kutup çölleri olarak da bilinirler. Antarktika 8,8 milyon ve Kuzey Kutbu 8.6 milyon kilometre karelik alanla dünyanın en büyük çölleridir. Birincisi tüm kıtayı oluştururken, ikincisi ise Kanada, Grönland, Norveç, İsveç, Finlandiya ve Rusya gibi birçok ülkeye kadar uzanmaktadır.

Çok kuru, ama geleneksel anlamda değil. Önceki üç çöl türünden farklı olarak, yıl boyunca soğuktur. Kum yerine, çevreleyen yüzey buz ve kar tabakaları ile kaplıdır. Ortalama sıcaklık donma etrafında dalgalanır, ancak -50 santigrat dereceye kadar düşebilir. Daha yağışlı mevsimlerde, soğuk çöller her yıl 45 cm yağmur alabilir, ancak ortalama olarak yalnızca 15 ila 25 arası alırlar. Hatta bazı uzmanlar Antarktika’daki bazı bölgelerin 14 milyon yıldır yağmur görmediğini iddia ediyor. Çok az bitki bu kadar acımasız koşullarda hayatta kalabilir. Ayılar, penguenler ve foklar gibi bu kutup bölgelerine ev diyen hayvanların çoğu soğuğa kolayca adapte olmuşlardır.

Daha nemli mevsimlerde, soğuk çöller her yıl 45 cm yağmur yağabilir, ancak ortalama olarak sadece 15 ila 25 cm alırlar. Bazı uzmanlar, Antarktika’daki bazı bölgelerin 14 milyon yıldır yağmur görmediğini iddia etmektedir. Çok az bitki bu tür acımasız koşullarda hayatta kalabilir. Kutup bölgelerinde yaşayan hayvanların çoğu, kalın yağ tabakasına veya kalın kürklü olan ayılar, penguenler ve foklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir