Blogger’a Cloudflare Bağlama, Nasıl Kurulur?

Blogger’a Cloudflare Bağlama; web sitelerine SLL sertifikası (HTTPS) veren ve aynı zamanda bir çok optimize özelliklerini barındıran bir çok özelliği ücretsiz olarak kullanıcılara sunmaktadır. Bu özellikler ve SLL özelliği günümüz koşullarında tüm siteler tarafından kullanılmak zorundadır. Çünkü girilen kişisel bilgilerin, şifrelerin ve banka bilgilerin bu şekilde gizli kalmasını sağlar. Tabi bu güvenilir bir site değilse ya da yazılımında herhangi bir sorun varsa bu bilgiler başaklarının eline geçmesi muhtemeldir.

Blogger ücretsiz olarak kullanıcılarına HTTPS özelliği sunmaktadır. Bu özellik hem blogspot.com uzantısında hem de özel domain kullandığınızda da kullanılabilmektedir. Özelikle Cloudflare kullanmamın sebebi hız konusunda az da olsa bir fark yaratmasıdır. Çünkü HTML, CSS, JAVASCRİPT kodlarını optimize ederek sitenin daha hızlı açılmasını sağlar.

CloudFlare Üzeri Blogger’a Domain Bağlama

Bu işlemi yapabilmeniz için özel bir domaininizin olması gerekmektedir. Bu işlem .blogspot.com uzantısı için geçerli değildir.

https://www.cloudflare.com/

1. Adım: Öncelikle CloudFlare hesabımıza giriş yapıyoruz ve ” + Add a Site ” diyip ekleyeceğimiz siteyi yazıyoruz. (example.com) http ve www olmadan sadece site adresini yazarak devam ediyoruz.

Cloudflare yeni site ekleme

Üstteki resimde sitemizi ekleyeceğimiz ekrandan önce mavi butona tıklayarak alttaki resim gibi sitemizi ekliyoruz.

Cloudflare site adresi yazma

2. Adım: Alt kısımda bulunan ücretsiz planı seçiyoruz. ve “Continue” butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Cloudflare ücretsiz plan seçme

3. Adım: Bu adımda domainiz hangi firmada barınıyorsa orada bulunan DNS adreslerini çeker. Alttaki resme bakarak bunu görebilirsiniz.

Cloudflare ücretsiz plan seçme

Üstteki resimde görüldüğü gibi DNS ayarları otomatik olarak çekildi ama yapmanız gereken bir işlem var. Bunu da aşağıdaki resme bakarak görebilirsiniz.

Üstteki resimde yer alan “+ Add record” linkine tıklayarak yeni bir DNS kaydı oluşturacağız. Hatırlayacağınız üzere Blogger’a domain yönlendirirken iki tane DNS ayarı veriyordu. Birincisini otomatik çekiyor. İkincisi güvenlik nedeniyle sizin manuel olarak eklemeniz gerekmektedir.

Type: CNAME olarak ekliyoruz. Aşağıdaki resme göz atın

4. Adım: Üsteki resimde CNAME tipinde eklediğimiz DNS kaydını ekliyoruz ve “Continue” ileri diyerek sonraki sayfaya geçiyoruz. Burada bize Cloudflare bize özel sunucu adları verecektir. Bu sunucu adlarını domain adresimizin bulunduğu hesaba giderek ekliyoruz.

Blogger'a Cloudflare Bağlama, Nasıl Kurulur?

Domainimizin sol tarafında bulunan “DNS” linkine tıklayarak aşağıdaki ad sunucuları kısmına geliyoruz. Değiştir butonuna tıklıyoruz ve DNS ayarları bölümüne geçiyoruz.

Blogger'a Cloudflare Bağlama, Nasıl Kurulur?

Bana ait ad sunucularını girin yazan yere tıklıyoruz.

Bu bölümde Cloudflare’ın verdiği sunucu adreslerini girmemiz gerekmektedir. Aşağıdaki resimler yeni sunucu adlarını giriyoruz. Kaydet butonuna tıklıyoruz.

Tıkladıktan sonra ekrana uyarı niteliğinde bir sayfa gelecektir. Alttaki kutucuğu işaretleyerek kaydediyoruz.

Blogger'a Cloudflare Bağlama, Nasıl Kurulur?

5. Adım: Şimdilik işimiz domain ile işimiz bitti. Geçiyoruz Cloudflare tekrardan, çünkü önce ad sunucularımız eklememiz gerekmekteydi.

Cloudflare üzerinde bir sonraki adım olan konfigürasyon ve optimize bölümünü ayarlıyoruz. Buradaki ayarları yapılandırıyoruz.

Blogger'a Cloudflare Bağlama, Nasıl Kurulur?

Tüm işlemleri yaptıktan sonra aşağıdaki resimde kırmızı kutucukla işaretli olan kısma tıklayarak sitemizi işleme alıyoruz.

Blogger'a Cloudflare Bağlama, Nasıl Kurulur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir