Blogger Domain Yönlendirme, Domain ekleme Nasıl Yapılır?

Blogger Domain Yönlendirme, Domain ekleme Nasıl Yapılır?

Blogger domain yönlendirme, Blogger  alan adı yönlendirme; Google’nin blog yazarlarına ücretsiz olarak sunmuş olduğu Blogger, binlerce blog yazarı tarafından kullanılmaktadır. Google’nin vermiş olduğu blog sitesi .blogspot.com uzantılı olarak gelmektedir. Yani açmış olduğunuz blog siteardesi.blogspot.com gibi olacaktır.

Blogger’ın uzantısı yerine almış olduğunuz alan adını da kullanabiliriz. Siteadresi.blogspot.com yerine almış olduğunuz domain www.sitearesi.com olarak yönlendirebilirsiniz.

Peki Blogger domain yönlendirme işlemi nasıl yapılır?

Öncelikle domain satan herhangi bir firma tarafından domain satın alınmalıdır. Alacağınız domain içerisinde DNS kayıtlarının bulunması gerekir. Yoksa hiç bir şekilde domain yönlendirmesi yapamazsınız. Domain satın alırken buna dikkat etmeniz gerekir. Bazı firmalar bunu ücret karşılığında vermektedir. Siz ücretsiz olarak veren firmaları seçebilirsiniz.

Domain satın alma işlemi genellikle çok kısa süren bir işlemdir. Domain satan firmalardan kullanıcı hesabı açarak bunu yapabilirsiniz. Bu işlem için banka kartı veya kredi kartı lazımdır. İnternet ortamında işlem yapıldığı için online işlem gereklidir. Bu kısa bilgiden sonra asıl konumuza geçebiliriz. Ve bunları resimli olarak anlatmaya devam edebiliriz.

Blogger Domain Yönlendirme Nasıl Yapılır?

Yönlendirme yapacağımız Blogger sitesine giriyoruz. Girdikten sonra Blogger ayarlar kısmına gidiyoruz. Bu işlemin nasıl yapıldığınız size göstermek için deneme amaçlı olarak bir blog üzerinde göstereceğim. Bunu size daha açıklayıcı olsun diye alttaki resmi referans alabilirsiniz.

Blogger Ayarlar Paneli → Yayıncılık kısmına geliyoruz.

Blogger Domain Yönlendirme, Domain ekleme Nasıl Yapılır?
Ekran Görüntüsü: Blogger Ayarlar Paneli → Yayıncılık

Buraya geldiğimizde “Özel alan adı” yazan yere tıklıyoruz ve pop-up sayfa açılacaktır. Bu sayfaya aldığımız domain adresini girmemiz gerekmektedir.

Not: www.siteadi.com net, org  uzantı fark etmeksizin blog adresinizin başında www olmalı yoksa kabul etmeyecektir.

Bu kısa nottan sonra sitemizi ekliyoruz. Eklediğimizde hata verecektir. Aslında bu hata değildir. Yapmamız geren şeylerdir.

Domain Yönlendirme, Domain ekleme Nasıl Yapılır?
Ekran Görüntüsü: Blogger CNAME Ayarlama

Satın almış olduğunuz domain için DNS ayarlarının şart olduğunu söylemiştim. Şimdi almış olduğunuz domainin DNS ayarlarına giriyoruz. Buraya giderek Blogger kısmında kırmızı renkle hata tarzı bir şey ekrana gelmişti. Şimdi onları aldığımız domainin DNS ayarlarına ekleyeceğiz.

Sırasıyla DNS ayarlarına ekleyeceğimiz ayarlamalar şu şekilde olacak.

Domain Yönlendirme, Domain ekleme Nasıl Yapılır?
Godaddy DNS Ekran Görüntüsü: Domain Yönlendirme Ayarları

Yukarıdaki ayarlamayı yaptıktan sonra yapmamız gereken bir diğer işlem ise kalıcı bağlantı yönlendirmesi yapmaktır. Bu işlemi öncelikle Blogger üzerinden açmış olduğunuz siteadi.blogspot.com uzantısı ile alarak buraya ekliyoruz. HTTPS seçeneğini seçerek Kalıcı (301) seçeneğini seçerek DNS yönlendirme işlemini bitiriyoruz.

Godaddy Kalıcı Bağlantı
Ekran Görüntüsü: Godaddy Kalıcı Bağlantı

DNS ayarlamasını yaptıktan sonra Blogger paneline tekrar dönüyoruz. Hata veren ekran hala açıksa tekrar Kaydet butonuna basıyoruz. Bastıktan sonra otomatik olarak kaydedecektir.

Diğer yapmamız gereken bir işlem ise HTTPS kutucuklarını aktif etmektir.

HTTPS Kutucuklarını Aktif Etme
Ekran Görüntüsü: Blogger HTTPS Kutucuklarını Aktif Etme

Yönlendirme işlemi biraz sürebilir. Bu aşamada sadece beklemek zorundasınız. Çünkü DNS ayarlarının oturması gerekmektedir.

Not: Eğer yönlendirme konusunda herhangi bir sorun yaşarsanız bize yorum kısmında ya da iletişim kısmında yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir