Aşk Adına Yapılmış 10 Muhteşem Anıt Listesi

Aşk Adına Yapılmış 10 Muhteşem Anıt Listesi

Aşk için Yapılmış 10 Muhteşem Anıt Listesi; Bir veya iki – üç asır önce kralların veya soyluların sevdikleri için inşa ettikleri anıtlar vardır. Bu anıtlar Dünyanın dört bir yanına dağılmış, sevgi ve bağlılığın belirteçleri olarak inşa edilmiş asırlık yapıların örnekleridir. Aşk adına inşa edilen en unutulmaz anıtlardan bazılarının listemize ekledik.

Boldt Kalesi, New York

Boldt Kalesi, New York
Boldt Kalesi, New York

New York’un kuzeyindeki İskenderiye Körfezi’nde yer alan Boldt Kalesi’ne sadece tekneyle ulaşılabilir. Kalp adasında yer alan kale bir erkeğin karısına olan sevgisinin bir işareti olarak inşa edilmiştir. 1900 yılında, dünyaca ünlü Waldorf-Astoria Hotel’in sahibi George Boldt, karısı Louise için 120 odalı bir kale inşaatına başladı. Ayrıntılı planlar tüneller, bir asma köprü ve İtalyan bahçelerini içeriyordu. 1904’te eşi Louise, kalp krizi olduğuna inanılan hastalık yüzünden beklenmedik bir şekilde ölünce, George Boldt hemen kalenin inşasını durdurdu. Kederle tamamen perişan olan Boldt, projeyi terk etti ve bir daha asla Kalp Adası’na geri dönmedi. Kaleyi, 1000 Ada Köprüsü İdaresi sahayı devralınca, inşaatı tamamlayıp halka açana kadar 73 yıl boyunca yarım halde kaldı.

Mystery Kalesi, Arizona

Mystery Kalesi, Arizona
Mystery Kalesi, Arizona

Mystery Kalesi, ölmekte olan bir babanın genç kızına verdiği sözü yerine getirmek için 1930 yılında inşa edildi. Boyce Luther Gully’ye tüberküloz teşhisi konduğunda, Seattle’dan Arizona’ya gitmek üzere kızı Mary Lou’nun şatosunun inşaatına başladı. 1945’te Mary Lou 22 yaşındayken, babasından ölüm döşeğindeki kalesini tamamladığını bildiren bir mektup aldı. Gully, benzersiz yapıyı taştan, araba parçalarından ve kurtarılan malzemelerden inşa etmişti. Tasarımında, 1948’e kadar açılmaması için açık talimatlar içeren bir tuzak kapısı vardı.

Ashton Anıtı, İngiltere

Ashton Anıtı, İngiltere
Ashton Anıtı, İngiltere

Williamson Park, Lancaster, İngiltere, “Kuzey’in Tac Mahal’i” olarak bilinen bir yapı için olası bir yer gibi görünüyor, ancak Lord Ashton, 1904’te ölen sevgili karısı Jessie’nin anısını onurlandırmak için 150 metrelik bir yapı inşa etmeyi emretti. Bakır kubbeli taştan yapılmış ve yakındaki koylara bakan anıt, etkinliklere, konserlere ve düğünlere ev sahipliği yapmaktadır.

Kodai-Ji Tapınağı, Japonya

Kodai-Ji Tapınağı, Japonya
Kodai-Ji Tapınağı, Japonya  – Kaynak: Gezgin Şişko

 

Bu Japon Tapınağı 1606 yılında Kita-No-Mandokoro tarafından 1598’de ölen kocası Toyotomi Hideyoshi’ye bir anıt olarak inşa edildi. Kutsal alan ve parlaklık ile tamamlanan Kita-No-Mandokoro, tapınakta rahibe olarak görev yaptı ve 1624’te ölümüne kadar orada yaşadı ve sevgili kocasının yanında gömüldü.

Dulce Cor Manastırı, İskoçya

Dulce Cor Manastırı, İskoçya
Dulce Cor Manastırı, İskoçya

Dulce Cor Manastırı’ın tarihi, ürkütücü bir dokunuşa sahip bir dul kadının ölümsüz aşkının bir kanıtıdır. 1268’de Lord John Balliol karısı öldüğünde, Lady Dervorguina Galloway sevgili kocasının yanında olmama düşüncesine dayanamadı. Mumyalanmış kalbini küçük bir Fildişi tabutuna yerleştirmeye karar verir ve gittiği her yerde kendisiyle birlikte götürmüştür. Ayrıca, Dulce Cor Manastırını kurmak da dahil olmak üzere onuruna çeşitli hayırsever işlemlerde de bulunmuştur. 1289 yılında ölümünden sonra, Lady Dervoguina manastırda toprağa verildi.

Thornewood Kalesi, Washington

Thornewood Kalesi, Washington
Thornewood Kalesi, Washington

1907’de, milyoner Chester Thorne, sevgili karısı Anna için bir kale inşa etmeye başladığında, oldukça uluslararası bir aşk emeğine dönüştü. Thorne, gelini için 400 yaşındaki Elizabethan malikanesine karar verdi. Elizabethan malikanesi İngiltere’de yapılmıştı. Chester Thorne, işçilere yapıyı sökmelerini, Amerika’ya göndermelerini ve Batı kıyısı sahasında yeniden monte etmelerini emretti. Üç gemi ve üç yıl boyunca, 2.508382m² kale tamamlandı. Bugün, gezginler sadece tarihi kaleyi ziyaret etmekle kalmaz, aynı zamanda lüks süitlerden birinde de konaklayabilir.

Kırlangıç ​​Yuvası Kalesi, Kırım

Kırlangıç ​​Yuvası Kalesi, Kırım
Kırlangıç ​​Yuvası Kalesi, Kırım

Kırım Denizi’ne bakan bir uçurumun üzerinde yer alan bu romantik yapı, 1800’lerin sonlarına kadar uzanmaktadır. Orijinal sahibi, Romantik ortamı “Aşk Kalesi” olarak adlandıran bir Rus generaliydi ve bazılarına göre metresiyle tanıştığı yer olduğunu öne sürülmüştür. 1911’de Alman petrol Kralı Baron von Stengel, mülkü devraldı ve bugün yerinde bulunan Neo-Gotik taş kalenin yerine ahşap yapıyı yıktı. 970’lerden beri konuklar, tesiste bugüne kadar hizmet veren İtalyan restoranında yemek yerken kendi romantik akşamlarının tadını çıkarabilirler.

Dobroyd Kalesi, İngiltere

Dobroyd Kalesi, İngiltere
Dobroyd Kalesi, İngiltere  – Kaynak: 566.myt.li

Zengin bir değirmen sahibinin oğlu John Fielden, Ruth Stansfield adında bir işçi sınıfından dokumacıya aşık olduğunda, ona bir kale inşa etmeye söz verirse onunla evlenmeyi kabul ederdi. 1857’de evlendikten sonra, kısa süre sonra bir at ahırı ile tamamlanan 66 odalı kalenin inşaatına başlandı. Kocasının isteği üzerine isteksizce İsviçre’de okulu bitirdikten sonra, evliliğinden mutsuz bir şekilde ayrıldı ve çift 1877’de ölene kadar ayrı kaldı.

Petit Trianon, Fransa

Petit Trianon, Fransa
Petit Trianon, Fransa

Petit Trianon, 1762’de Louis XV’in isteği üzerine metresine hediye olarak inşa edildi. Tamamlanmadan dört yıl önce öldüğünde, kale boş kalmadı. Bunun yerine, sarayda bulunan, Madame du Barry’ye hediye edildi. Yıllar boyunca, Saray Marie Antoinette ve Napolyon da dahil olmak üzere sarayın birçok tanınmış sakinleri olmuştur.

Tac Mahal, Hindistan

Tac Mahal, Hindistan
Tac Mahal, Hindistan

Tac Mahal, aşk adına yapılmış sadece en büyük mimari şaheserlerden biri değil, aynı zamanda dünyanın yedi harikasından biri olarak da bilinir. Türbe, Babür İmparatoru Şah Cihan’ın gerçek aşkı Pers prensesi Mümtaz Mahal’i onurlandırmak için 1600’lerin ortalarında inşa edilmiştir. Prenses, imparatorun 14. çocuğunu doğururken 1632’de öldü. Ölümünden sonra Şah Cihan’ın cesedi karısının yanındaki türbeye gömülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir