Dini Bilgiler

Zerdüştlük Nedir, Zerdüştlük Hakkında Bilgi

Zerdüştlük Nedir, Zerdüştlük Hakkında Bilgi

Zerdüştlük ya da Mecusilik yaklaşık 3500 yıl önce ortaya çıkan bir dini inanıştır. Mezopotamya ve  çevresinde ortaya çıkmış M.Ö 5 ve 6 yüzyıllarda Pesrlerin en çok kullanmış olduğu dini inançtır. Bu dinin kurucusu Zerdüşt’tür. Bir çok dini kendi etkisi altına almıştır. Musevilik dini çıkmadan önce ve etkilemiş ve kendinden sonra ortaya çıkan dini inanışların temelinde rol oynamıştır. Ünlü matematikçi Pisagor‘da ve Felsefeci Platon’u etkisi altına almış ve düşüncelerinde bu din ile ilgili bir takım izler bulunmaktadır. Bazı kaynaklarda bir şaman ya da hakim olarak ta tanımlanır

Zerdüştilik ateş ve ateşin yakıldığı ocakların simgeselliği üzerine kurulu kadim bir inanıştır.

Zerdüştlük dünyada ilk tek tanrılı dini inançlardan biridir. Kurucusu Zerdüşt bazı kaynaklarda peygamber olarak bazı kaynaklarda ise filozof olarak bilinmektedir.

Zerdüştler Avesta denilen kutsal kitaba inanırlar. Avesta’da Hürmüz veya Ahuramazda Ehrimen isimli iki güçten söz edilmektedir. Hürmüs isimli güç aydınlığı ve iyiliği simgelerken, Ehrimen ise karanlığı, karamsarlığı simgeler. Bazı diğer dinlerdeki gibi iyi kötü çakışması vardır. Bu çakışma var oluşu meydana getirmektedir. Zerdüştlük inancında ahiret inancı vardır. Aynı Müslümanlık dininde ki gibi iyiler cennete kötüler cehenneme gider.

Zerdüştlük veya Zerdüştilik günümüzde Anadolu bölgesinde Kürtler arasında yaygın bir inançtır. Ama bu inanış zamanla yerini Müslümanlık dinine bırakmıştır. Kürtler dışında da bir çok kavmi etkisi altında almış bir inanıştır. Bu yüzden Zerdüştilik inancı diğer inançları etkilemiştir.  İslam dini ile ilişkisi olan bir inanıştır. Zerdüşt geleneğinde insan öldükten 4 gün sonra sorguya çekilmek üzere cinvat köprüsünden geçmektedir. İslam inancındaki sırat köprüsüne benzer bir köprüdür. Zerdüştlük inancında bu köprüden iyi insanlar geçerken rahatlıkla geçerken, kötü insanlar ise geçtikleri zaman köprü kıldan ince bir şekil alır . Aynı sırat köprüsündeki gibi. Köprüyü geçen sonra iyi erkekler Cennete girer ve Cennete girmiş huri denilen kadınlarla buluşmaktadırlar. Bu da İslam dininde bir benzerlik göstermektedir.

Zerdüşt geleneğinin dünyada var olan bütün inanışlara çok büyük bir etkisi olmuştur. Bir çok inancın temelinde Zerdüştlük inancı kaynak olarak gösterilmiştir. Buna bağlı olarak aslında eski zamanlarda Zerdüştlük inancı en sağlam ahiret inancına sahip bir din olarak bilinir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top