Kişisel Bakım

Yüz Şekline Göre Saç Kesim Modelleri

Yüz Şekline Göre Saç Kesim Modelleri

Saç kesim modelleri, saçınızı kestirmeye yeni şekiller vermeye karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken şey yüz şeklinize uygun olan saç modelini seçmektir. Her insanın yüz şekli farklı olduğu için aynı saç modeli birine yakışır iken başkasına yakışmamaktadır. Bunun nedeni de yüz şekillerinin farklı olmasıdır. Oval, kalp, yuvarlak, üçgen, dikdörtgen ve elmas gibi bir çok yüz şekli bulunmaktadır. Saç kesim modeli yaptırmak isteyenler öncelikle yüz şeklinin nasıl olduğunu bilmelidir. 

 Yüz Şekilleri

  • Yuvarlak Yüz Şekli: Yüz uzunluğu ve genişliği eşit gibi görünüyorsa yuvarlak yüz şeklidir.
  • Oval Yüz Şekli: Yüzünüzün uzunluğu genişliğine oranla daha fazla ise oval bir yüze sahipsiniz demektir.
  • Kalp Yüz Şekli: Elmacık kemiklerinin çıkık ve çenenin dar hafif öne doğru gelmesiyle oluşan yüz şekline kalp yüz şekli denir.
  • Dikdörtgen Yüz Şekli: Genişlik bu yüz şeklinde daha az, uzunluk ise daha fazladır.
  • Elmas Yüz Şekli: Bu yüz şeklinde elmacık kemikleri geniş, çene dar ve sivri, alın ise hafif dar bir görüme sahiptir.
  • Kare Yüz Şekli: Elmacık kemikleri ile çene genişliğinin aynı genişlikte olduğu yüz şeklidir. Bu yüz şeklinde genişlik ile uzunluk hemen hemen aynıdır.
  • Üçgen Yüz Şekli: Geniş bir çene ve dar elmacık kemiklerinin olmasıyla meydana gelen üçgen şekli bu yüz şeklini meydana getirir.

 Yuvarlak Yüz Şekline En Uygun Saç Modeli Hangisidir?

Elmacık kemikleri  ve kulakların geniş olduğu bu yüz şekli için saç modelleri elmacık kemiklerini genişliği dikkate alınarak karar verilmeli. Saçın üst kısmı hacimli olacak şekilde kesilirse yüz daha oval görünür. Kulak hizasını biraz geçecek saç modelleri bu yüz şekli için ideal bir seçim olacaktır. Bu modelin yanı sıra hafif uzun perçemler de yuvarlak yüz şekline uyum sağlayacaktır.  Çok kısa (erkek tipi saç modeli) modellerden kaçınmalısınız.

 Oval Yüz Şekline En Uygun Saç Modelleri Hangisidir?

Oval yüz şekline sahip kişiler oldukça şanslı sayılır. Çünkü diğer saç modellerinin aksine oval yüze sahip kişilere en çok uyum sağlayan modeller daha çok uzun saç modelidir.. Hemen hemen her saç stili oval yüz şekline uymaktadır. Hayranlıkla izlediğimiz film yıldızları, sanatçılar genelde oval yüz şekline sahiptir ve bu yüzden  cesurca her saç modelini denerler. Oval yüz şekline sahip ünlü simalar arasında Juia Roberts, Jennifer Anistan, Cameran Diaz, Heather Locklear, Mariah Carey’i sayabilir.

Kare Yüz Şekline En Uygun Saç Modeli Hangisidir?

Kısa saç kesim modelleri ile orta kısalıkta olan saç modelleri kare yüz şekline sahip kişiler için ideal bir modeldir. İnce perçemler keskin  yüz hatlarını yumuşatmak için tercih edilir. Keskin çizgileri gizleyerek ovale yakın bir yüz şekline yaklaştırmak gerekir. Bunu gerçekleştirmek için de saçın üst bölümüne hacim kazandıracak şekilde kesmek gerekir. Dalgalı saç modeli de bu yüz şekli için uygun bir seçim olacaktır.

Dikdörtgen Yüz Şekline En Uygun Saç Modeli Hangisidir?

Dikdörtgen yüz şekline sahip kişiler kısa saç ve orta uzunlukta saç modelini deneyebilir. Özellikle uzun saç modellerinde kaçınmalısınız çünkü uzun saç modelleri yüzünüzü olduğundan daha dikdörtgen gösterecektir. Kat kat kesimler ve kakül bu yüz şeklini değiştirip yeniden biçimlendirdiği için güzel bir tercih olacaktır. Yan kısımlarda doluluğun oluşmasına neden olan modeller yüzü oval gösterdiği için dikdörtgen yüz şekline çok yakışmaktadır.

Elmas Saç Şekline En Uygun Saç Modeli Hangisidir?

Oval ile kalp görünümlü yüz şeklinin özellikleri bir arada bulununca elmas yüz şekli meydana çıkmaktadır. Bu yüz şekli için en uygun saç kesimi elmacık kemiklerini örtecek, yumuşatacak modellerdir. Elmas yüz şeklinde bir yüzünüz var ise uzun ve orta uzunlukta bir çok model arasında tercihinizi yapabilirsiniz. Yüzü örten, kaküllü modeller çok fazla tercih edilmemelidir..

Kalp Yüz Şekline En Uygun Saç Modeli Hangisidir?

Küçük bir çene ve çıkık alın, çıkık elmacık kemiklerine sahipseniz yüzünüz kalp şeklindedir. Alın bölgesini daraltarak elmacık kemiklerini yumuşatmaya çalışın ve yumuşak saç modellerini tercih etmeye dikkat edin. Alnı kapatan kaküller ve köşelerden hafif uzayan saç modelleri yüz şeklini biraz da olsa yumuşattığı için yüzün sivri hatlarını gizleyip güzel bir görünüme kavuşmanızı sağlıyor. Siz de yüz şeklinizi dikkate alarak saç kesim modelleri yaptırırken modelin yüzünüze uyup uymadığına dikkat edin. Ve yüzünüzün sivri hatlarını yumuşatmayan saç modellerini çok beğenseniz dahi bu modellerden kaçının. Çünkü bu modeller sizi olduğunuzdan farklı, sivri hatlara sahip gösterecektir…  Bunu ön planda tutarak saç modellerini yüz şeklinize uygun olanı tercih etmelisiniz.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top