Tarih

Yozgat Tarihi ve Hakkında Bilgi

yozgat-harita

Yozgat Tarihi ve Hakkında Bilgi

yozgat-harita

yozgat-harita

Şehir Adı: Yozgat
Yozgat’ın Nüfusu: 98,831
Yozgat’ın Yüz Ölçümü:  14,123 km² (4,265 mi²)
Yozgat’ın İl Plaka Kodu: 66
Yozgat’ın Telefon Kodu: (+90) 354

Yozgat’ın Coğrafi Konumu:

Yozgat ilimiz İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Coğrafi konumu bakımından  34º 05’ – 36º 10’ doğu meridyenleri ile 38º 40’ – 40º 18’ kuzey paralellerinde bulunmaktadır.

Yozgat’ın Tarihi:

Yozgat ilimizi tarihi bakımından çok eskilere dayanmaktadır. Alisar ve Mercimekte yapılan kazılarda bulunan eserlerden bu tanıyı doğruluyordur. İsmini Yozgat’ın kurucusu Çarpar Koca Ömer Agaldir. Eskilerin söylediklerine göre Ömer Cabbar Aga sürülerini yaylalarda gezdirirken karşısınıa Hizir Aleyhisselam çıkar. Biraz süt ister. Cabbar Ağada hemen sütü verir. Hizir(A.S.) sütünü içtikten sonra Ömer Ağaya teşekkürünü şu şekilde belirtir “ Çoban oğlu, Sürülerin daim kılınsın, yozuna yoz katilsin, memleketin adi yoz-kat olsun” der. Bu sayede bölgenin ismi Yozgat olarak kalır.

Yozgat’ın Turistlik yerleri:

Cevahir Ali Efendi Cami Yozgat İlimizin en eski eserlerinden olup Ali Efendi tarafından 1788 yılında yaptırılmıştır. Günümüzde bu cami oldukça yıpranmış bir haldedir. Ankova Harabeleri ise Hitit tarihine ışık tutacak en eski eserlerdendir. Bu eserlerin birçoğu Ankara Etnoğrafya Müzesindedir. Bu yörede yaklaşık 5000 sene öncesine dayanan eserler bulunmuştur. Bunların bakır ve tunç çağına ait olduğu bilinmektedir.

Yozgat’ın Ekonomik yapısı:

Yozgat’ın ekonomisi büyük bir çoğunlukta tarıma dayanmaktadır. Çavdar, buğday , arpa, en fazla yetiştirilen ürünlerdir.Türkiye’nin en önemli 5 tahıl ambarı arasında yer almaktadır. Ayrıca fasulye, çavdar, mercimek de üretilmektedir. Hayvancılık bakımından geniş mer’alar bulunduğu için ilde genelde besi hayvancılığı yapılmamaktadır. Mer’a hayvancılığı yaygındır. En çok koyun, sığır, tiftik keçisi ve kıl keçisi beslenmektedir.

Yozgat’ın Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:

İstanbul ile Yozgat arası 661 km olup yaklaşık 7 saat sürmektedir. Uçuş mesafesi olarak 1 saat 10 dakika sürmektedir. Yozgat’ta konaklama alternatifleri olarak günlük 70-160 TL arasında oteller bulunmaktadır.

Yozgat’ın Nesi Meşhur?

Yozgat ilimizin yöresel yemekleri olarak, İncir Uyutması, Çullama, Mayalı Bazlama, Pazzik Cacığı, Bulgur Pilavı, Şöbiyet, Harise, Patatesli Yerköy Çorbası, Bezdirme bulunmaktadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top