Bilim

Yıldız Nedir, Yıldız Nasıl Oluşur Kısaca Bilgi

yıldız-nedir-nasil-olusur

Yıldız Nedir:  Yıldız ışığını ve ısısını kendi merkezindeki nükleer reaksiyonlarla üreten ve dış katmanlarına burada üretilen enerji ile ısıtan ve kendi öz kütlesi üzerinde ayakta duran kararlı ya da yarı kararlı olarak aşağı-yukarı yarı çapta duran çok sıcak bir gaz küresidir.  Hiçbir yıldız aslında küre şeklinde değildir. Sadece daha akılda kalıcı olması için ya da farklı tanımlar yapabilmek için kullanılır. Yıldızlar etraflarında dönerler. Bu dönmeden dolayı yüksek bir şekilde savrulmalar olur. Bu dönmeden dolayı yumurta şeklini almış olan yıldızlarda vardır.

Yıldızların bazıları çift yıldız sistemi denilen ortak kütle merkezi etrafında dönen yıldızların oluşturduğu sistemler şeklinde oluşmuştur.

Yıldızlar gaz ve toz bulutlarının  kara

yıldız-nedir-nasil-olusur

yıldız-nedir-nasil-olusur

rsızlık yaşamalarıyla, gaz ve toz bulutlarının çökmeleriyle oluşmaktadır. Bu oluşum sonrası hidrojen çekirdeklerini birleştirerek füzyon reaksiyonları yardımıyla helyum çekirdekleri üreten ve büyük bir enerji açığa çıkaran çekirdeklerin gama ışınlarıyla enerji salan gaz küresi olarak oluşumu bitirmektedir. Açığa çıkan enerjinin kabuklaşmış olan katmanına kadar enerji vererek hem ısınmasına hem de ışık salmasını sağlamaktadır.

Yıldızlar ömürleri boyunca sürekli olarak ısı ve ışık yayarlar. Bu ısı ve ışık sürekli olarak dengeli bir şekilde dağılmaktadır. Buna benzer olarak Güneşte bu şekilde ama daha büyük bir yıldız olarak sayabilir.

Yıldız kendi öz kütlesi sayesinde dağılmadan büzülmeden sürekli olarak aynı şekilde kalmaktadır. Bunun nedeni ise merkezde bulunan kütle çekim kuvvetidir. Bu kütle çekim kuvveti dışarıya bir gaz basıncıyla dengelenmiştir. Bu gaz basıncının yapmış olduğu baskı yıldızda bulunan katmanların üst üste durmasını sağlamaktadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top