Bilgi

Yılan Balığı Nedir, Yılan Balığı Hakkında Bilgi

Yılan Balığı Nedir, Yılan Balığı Hakkında Bilgi

Yılan balığı nedir? Boyları ortalama 100 cm (en fazla 150 cm) kadardır. Dişiler daha büyük vücut yapısında olup, erkeklerden yaklaşık 40 cm kadar daha uzun olurlar. Yılan balığı doğduğunda saydamdır. Nehirlere girinceye kadar bu yapısını korur ve nehre girdikten sonra deri pigmentlere (renk hücreleri) sahip olmaya başlar. Renk sarımsı kahverengiye döner, Cinsel olgunluğa tam ulaşmamış bu hayvanlara sarı yılan balıkları denir. 10-15 yaşlarına ulaşınca ise sırt kısımları siyah, karın kısımları ise gümüşi rengini alır.

Cinsel olgunluğa ulaşmış bu hayvanlara ise parlak veya gümüşi yılan balıkları denir. Görünümleri nedeniyle gerçek yılana benzese de balıktır. Diğer balıklarda olduğu gibi solungaçları bulunur. Karın yüzgeçleri yoktur. Yalnızca göğüs ve sırt yüzgeci vardır. Karın yüzgecinin olmaması bu balığa özgüdür.

Bedenlerinin üzerinde yoğun bir mukus (kaygan, koruyucu bir madde) tabakası vardır ve derileri çok kalındır. Geceleri hareketlidirler; gündüzleri otların ya da çamurların içine saklanırlar. Turna balıkları, mersin balıkları ve su kuşları tarafından sıklıkla avlanırlar. Sadece Meksika Körfezi’indeki Sargasso Denizinde ürerler. Burada yumurtadan çıkan yılan balıkları 2-3 yıl süren bir yolculuktan sonra Atlantik okyanusunu geçerek Akdeniz’e girerler Akdeniz’e girdikten sonra denize dökülen akarsulara girerler.

Eşeysel olgunluğa erişince (15 yıl kadar) tekrar denize dönerek doğdukları yere gelirler (Sargasso Denizi). Burada bir defa yumurtlarlar ve ölürler. Yeni doğan yavrular atalarının izlediği yolu izleyerek yaşam döngülerini devam ettirirler. Dipte, zemine bağlı olarak çamurlu bağlı olarak yaşarlar. Tatlı sularda ve denizde yaşarlar. Atlantik Okyanusu, Akdeniz, Baltık Denizi, Karadeniz ve bunlara akan akarsularda bulunurlar.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top