Sağlık

Yeni Doğan Sarılığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Yeni Doğan Sarılığı Nedir? yeni-dogan-sariligi-nedir

Dokuz maaş uzunca bekleşin sonrasında dünyaya gözlerini açan bebeklerin birçoğunda meydana çıkan yenidoğan sarılığında, uzunca aynı ritimde devam eden ve yüksek izliyen kanda bilirubin yükselmesi,   bebekte beyin hasarına yol açabilen kritik sıhhat meselelerine ne sebeple olabiliyor . Profesyoneller , ailesinde hemolitik rahatsızlık öyküsü meydana gelen bebeklerde sarılığın ciddiye alınması gerektiğini ifade ederek , sarılıklı tek yenidoğanda istifra (istifra (istifra (kusma))) , hareketlerde azalma, beslenme güçlüğü ve emmede zayıflama, yüksek ateş, tiz sesle ağlama, idrarın koyu rengarenk olması ve renksiz dışkılamanın tehlike işaretleri olarak onay edildiğini ifade etmekte .

Ailelerin bu bulgulara karşın hassas olması gerektiğine ve erken dönemde öncesinde bebekte etkinlik ve emmede azalma ile nihayetinde uzunca dönemde beyin hasarı gelişebildiğine dair profesyoneller , “Kernikterus olarak bilinen bu durum geliştikten sonra rehabilitasyonun bulunmadığını; bebekte daimi beyin hasarı, duyma kaybı, istemsiz hareketler ve bazen zeka geriliği meydana çıkabileceği” uyarısında yer alıyor .
Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Genç Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Azasi Profesyonel . Dr. Esra Önal, AA muhabirine yaptığı bildiride , sarılığın çoğalmış bilirubin imalatı ya da bilirubin olarak bilinen maddenin atılımındaki azalmaya ilişkili olarak gözlerin beyazında ve ciltte sarı-yeşil nitelik değişikliğinin görülmesi; kan bilirubin seviyesinin 5 mg/dl’den daha yüksek olması halinde tanımlandığını ifade etti .

Sarılığın, her yaşta ve tek sürü farklı nedenlere ilişkili meydana çıkabildiğini, fakat hayatın önce 28 gününü içeren yenidoğan çağında tek sürü daha sık görüldüğünü anlatan Önal, “Bu dönemde meydana çıkan ve yenidoğan sarılığı olarak adlandırılan bu durum, gayet temel sebeplerle ve tamamıyla fiziksel olabileceği benzeri nadir ve kritik tek hastalığın bulgusu da olabilmektedir ” uyarısında yer aldı Önal, vaktiyle doğmuş bebeklerin tahmini yüzde 60’ında hayatın önce haftasında değişim gösteren seviyelerde sarılık görüldüğü ifade ederek , “Ülkemizde yaz aylarında tek miktar yükseliş gösteren doğum sayılarının senede bir milyondan daha çok meydana geldiği düşünüldüğünde, sarılık gelişen yenidoğan çocuk sayısının ne civarı fazla meydana geldiği ihtimal edilebilir” diye sohbet etti .

Bu bebeklerin yalnızca yüzde 2’sinde kan bilirubin seviyesinin 20 mg/dl’yi başka bir deyişle tehlike hududunu geçtiğini belirten Önal, kan bilirubin seviyesinin hayatın 3-5. günleri aralarında yükselmeye aynı ritimde devam ettiğini ve sonrasında düşüşe geçtiğini ifade etti .

Aktivite ve emmede azalmaya dikkat

Önal, yenidoğan sarılığının çoğunlukla sıkı seyirli ve zararsız olsa da uzunca aynı ritimde devam eden ve yüksek izliyen hiperbilirubinemi (kanda bilirubin yüksekliği) neticesi bilirubin ensefalopatisi gelişebildiğini ifade etti . Bu vaziyette erken dönemde öncesinde bebekte etkinlik ve emmede azalma ve nihayetinde uzunca dönemde beyin hasarı (kernikterus) gelişebildiğine dikkati çeken Önal, “Kernikterus olarak bilinen bu durum geliştikten sonra rehabilitasyonu yoktur.

Bebekte daimi beyin hasarı, duyma kaybı, istemsiz hareketler ve bazen zeka geriliği olabilir ” diye konuştu . Önal, yenidoğanlarda sık sık görülen ve çoğunlukla da zararsız meydana gelen sarılığın, ne zaman kritik olarak idrak etmesi gerektiğinin hayati önem taşıdığını belirterek , şu şekilde aynı ritimde devam etti: “Yenidoğan sarılığı ile ilgili kesinlikle aileler bilgilendirilmelidir. Ailesinde hemolitik rahatsızlık öyküsü meydana gelen bebeklerde sarılık ciddiye alınmalıdır.

Sarılıklı tek yenidoğanda istifra (istifra (istifra (kusma))) , hareketlerde azalma, beslenme güçlüğü ve emmede zayıflama, yüksek ateş, tiz sesle ağlama, idrarın koyu rengarenk olması ve renksiz dışkılama tehlike işaretleri olarak onay edilmelidir ve acilen tek hekime müracaat edilmelidir . Esasında tek yenidoğan bebekte sarılık farklılık edildiğinde anında hekime götürülmelidir. Anlatılan tehlike işaretlerinin varlığında ise durum acildir. Sarılıklı bebeklerde ciltteki sarığın yalnızca gözle değerlendirilebileceği zannetmek yanlıştır.

Bu bebeklerde kesinlikle en az tek kere kan tetkiki ile bilirubin ölçümü yapılmalıdır. Bebeğin doğum ağırlığına, yaşına ve genel sıhhat durumuna ilişkin tek takım özelliklerine bakılarak tedavi amaçlı hudut belirlenir. Kan bilirubin seviyeyi bu sınırı aşan bebekler hastaneye yatırılarak fototerapi yolu ile tedavi edilirler. Sık ve yeteri kadar beslenme sarılığın düzelmesinde yardımcıdır.”

Erken taburcu meydana gelen bebekler kontrole götürülmeli

Anne ve bebeğin doğumu takiben 24. saatin nihayetinde taburcu edildiğini ifade eden Önal, bu dönemde bebekte sarılığın artık başlamamış olabileceğini ifade etti . 24 saatten sonra da sarılığın başlayabileceği ve ciddi olabileceği uyarısında yer alan Önal, doğumu takiben erken taburcu edilen bebeklerin taburculuk sonrası 3-4. günlerinde kesinlikle kontrole götürülmeleri gerektiğine işaret etti.

GÜ Tıp Fakültesi Genç Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Azasi Profesyonel . Dr. Önal, anne ve babanın bebeğin sarılığı, emmesinde azalma meydana geldiği , tek bir sürü kez uyuduğu konusundaki endişelerini ciddiye alması gerektiğini ifade ederek , ” Bilhassa önce günlerde emzirmeyi olması gerektiği civarı destek vermek ve bebeğin yeteri kadar beslenmesini sağlamak, sarılık tarafından da mühimdir ” diye konuştu .REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top