Sağlık

Yeni Doğan Bebeği Yıkarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Aylar süren bekleyiş nihayet sona erdiğinde ve yeni doğan bebek annenin kucağına verildiğinde belki hamilelik ile ilgili sıkıntılar sona erebilir. Ancak artık yepyeni bir dönemin başladığı da göz ardı edilmeyecek kadar barizdir. Savunmasız, isteklerini sadece beden dili ile anlatabilecek ve ilgi ile sevgiye muhtaç küçük bir canlının ihtiyaçlarını doğru bir şekilde karşılamak, ona zarar vermeden her anlamda sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak artık anne ve babanın görevidir. Özellikle yeni doğanların yıkanması ile ilgili anneler büyük bir endişe duyarlar. Üstelik bebekler de bu ilk banyosunun yapıldığı sırada anne ve babalarına pek yardımcı olmayacaklardır.

İlk Banyoya Hazırlık

Bebeğin ilk banyosu için hazırlık yaparken bebek için satılan banyo küvetlerinden edinmek doğru bir çözüm olacaktır. Çünkü minik bir bedeni yetişkin banyosunda yıkamak hiç kolay ve emniyetli bir durum değildir. Ayrıca ne kadar güvenli olursa olsun bebek banyoda asla tek başına bırakılmamalıdır. Banyo küveti ile birlikte sabun, losyon, havlu, pamuk, pudra ve yıkama bezi gibi gerekli olan ürünler ile bebeğinize giydireceğiniz eşyaları da elinizin uzanabileceği mesafede tutmaya özen göstermelisiniz.

İlk banyo Ne Zaman Olmalıdır?

Bebeğin ilk banyosunun zamanı bebeğin göbeğinin iyileşme sürecine bağlıdır. Uzmanlar göbeğin iyileşmesinden önce sadece yumuşak bir sünger ile temizlemeyi öneriyorlar. Herhangi bir aksilik ve istenmeyen durum olmadığı sürece bebeğin göbek kordonu bir ile dört haftalık bir süre içerisinde kendiliğinden düşecektir.

Bebek Banyosunun Püf Noktaları

Bebek banyosu hazırlarken öncelikle küvetin içine koyacağınız suyun beş santimden daha yüksek seviyede olmamasına dikkat etmelisiniz. Bebek banyosunun su sıcaklığını kontrol etmek için bileğinizin iç kısımlarını ya da dirseğinizi kullanabilirsiniz. Yeterince ılık olması yani ortalama 32,5 ile 37,5 derece arasında olması gereken suyu kontrol ettikten sonra bebeğinizi soymaya başlayabilirsiniz.

Keyifli Banyo Saati

Eğer doğru uygulandığı ve fazla uzun tutulmadığı zaman banyo yaptırmak bebeğiniz için keyifli bir deneyim haline gelecektir. Bebek banyosu esnasında en fazla dikkat edilmesi gereken bebeğinizin gözleridir. Gözlerini yıkamak için ise suya batırılmış hidrofil bir pamuk kullanabilirsiniz.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top