Sağlık

Uyurgezerlik Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Uyurgezerlik Nedir?

Uyurgezerlik Nedir

Uyurgezerlik Nedir

Uyurgezerlik Nedir: Uyurgezerlik sorunu bilinmeyen nedenlerden ortaya çıkabilen bir durumdur. Gündüz veya gece yaşadığınız sorunları uykunuzda ortaya çıkabilmektedir. Uyurgezerliğin nedenini hakkında tam bir bilgi yoktur. Ama genetik bir yatkınlık olabilmektedir. Eğer ailenizde uyurgezerlik varsa çocuğunuza’da yansıyabilmektedi.r Uyurgezerlik soydan soya geçebilmektedir. Bazı kişilerde’de gündüz yaşadığı şeyleri uykusunda yaşabiliyor. Ama bu tek başına bir neden olmamaktadır.

Uyurgezer olan kişilere olumlu cevap vermektedirler. Eğer kişi uykusundan kalkıyorsa yatağına gitmesini istediğiniz zaman olumlu tepki verip yatağına geri döner. Uyurgezerlerde taşkınlık veya sert cevap verme ile ilgili bir söz konusu değildir. Uyurgezerler gece ne yaptıklarını hatırlamazlar. Güvenli bir şekilde hareket ederler. Nadir olarak yaralanmalar olabilir. Kişinin zarar görmesi söz konusu değildir.

Uyku problemi olan kişiler genel olarak nöroloji, psikiyatriye başvurmaktadırlar. Tedavisi ise ilaçlar ile yapılmaktadır. Hastaların bir kısmı bu problemlerden kurtulmaktadır.

Tıbda Somnanbulizm adı verilen toplumda ise uyurgezerlik olarak bilinmekte olan gece başlayan NREM (evre 3 ve 4) sırasında başlamakta olan bir davranıştır. Uyurgezerlik gece uykusunda yatağını terk eder ve yürümeye gitmektedir. Uyurgezer olan kişiler; araba sürme, çığlık atma, banyoya gitme, elbise değiştirme gibi hareketler yapmaktadır. Bu hareketleri yaptığı zaman gündüz hiç hatırlamaz ve uykusuna geri dönmektedir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top