Sağlık

Uykuda Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Uykuda Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Uykuda Kol Uyuşması Nedenleri ve TedavisiUykuda Kol Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi: Kişiler gece uyandıklarında ya da sabah yataktan kalkarken, bazı dönemlerde kollarındaki uyuşmalar’dan şikayet etmektedirler. Uykuda kol uyuşmasına bağlı olarak şikayetleri olan kişilerin genelinde bu durum, yanlış pozisyonda gerçekleştirilen uykudur. Fakat, bazı sağlık problemleri de, kendisini bu şekilde hissettirebilmektedir. Örnek verecek olursak, kan dolaşımında meydana gelen yavaşlamaları, diyabet ve sinir sıkışmalarını örnek gösterebiliriz.

Kollarda veya ellerinizde meydana gelebilecek bu gibi uyuşmalar, kan akışının kısıtlanmasına bağlı da olabilmektedir. Geçici bir şekilde bu uyuşmalar kendisini hissettiriyorsa, uyku düzeninin kontrol edilmesi ile sonuca ulaşılabilmektedir. Fakat, uykuda kol uyuşmasının nedeni, yukarıda da söz ettiğimiz gibi, diyabet ya da kan dolaşımına bağlı bir durum ise, ilaç tedavisi gerekmektedir.

Dolaşıma bağlı olan uyuşmalarda, kollarınızın uyku halindeyken ters bir pozisyona gelmesine bağlı olabilmektedir. Kolun katlı kalması ya da baskı halinde olması, damarlardaki kanın hareketini kısıtlayacağından, bu gibi uyuşmalar ortaya çıkabilecektir. Bunun yanı sıra, ortopedik nedenlere bağlı olarak bir kol uyuşması söz konusuysa, tedavi süreci biraz farklılaşacaktır. Çünkü, uyku halinde kollarda meydana gelen bu uyuşmaların ortopedik nedenleri arasında, osteoporoz ya da disklerde meydana gelen ödemler etkili olabilmektedir.

Bu tanı ile birlikte kişilerin diyet programına girmeleri ve ilaç tedavilerini de aksatmamaları gerekmektedir. Çok sık görülmese de bazı nörolojik nedenler de uykuda kol uyuşmasına neden olabilmektedir. Bunlar alkolizm, diyabet ve diyabetin sinirlerde yaptığı tahribatlardan kaynaklıdır. Nörolojik nedenlerden kaynaklanan uyuşmaların tanısının konulması için bazı kan ve röntgen testlerinin yapılması gerekmektedir.
Kolunuzda uyku esnasında gelen rahatsızlıkları önlemek için, ellerinizi baş ve yastığın altına koymamalı, elinizi yumruk pozisyonunda tutarak uyumamalı ve kan dolaşımında oldukça etkili olan zencefil çayını tüketebilirsiniz. Bunlara dikkat ederek, kısa sürede kendinizi tedavi ettiğinizi görebilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top