Teknoloji

Ultrabook Nedir,Özellikleri Nelerdir,Nasıl Anlaşılır

Ultrabook Nedir

Ultrabook İntel firması tarafından geliştirilen hafiflik ve performansı aynı anda sunan bir dizüstü bilgisayar veya notbook çeşididir. Eskiden taşınabilir ultra sistem denince insanların karşına performansı iyi olmayan sistemler gelirdi. Fakat İntel notbooku geliştirdikten sonra karşımıza hem hafif hemde performans olarak oldukça iddialı düz üstü sistemler çımaktadır.

Ultrabook’un ön plana çıkan özellikleri nelerdir?

Ultrabook’un ön plana çıkan özellikleri arasında hafiflik ve kolay taşınabilirliktir. Hafiflik tabi ki farklı boylarda göre değişmektedir. Ama genel olarak 1 ya da 2 kilo arası değiştiğini söyleyebiliriz. Hafiflik tabi ki karşımıza kaba bir formda çıkmamaktadır. Ultrabook’lara bakıldığı zaman oldukça ince ve zarif bir görünüme sahiptir. Bunun tabiki de bir diğer avantajı da kolay tanışılabilir olmasıdır. Kolay taşınabilir özellikle ofis dışına çıkan, seyahat eden kullanıcılar için çok avantajlı olarak ön plana çıkmaktadır. İnce tasarım genelinde performans olarak soru işareti getirir. Acaba laptop ince ama performansı nasıl? gibi sorulara da yer vermiyor değil. Ultrabooklara bakıldığı zaman aynı zamanda performansı da beraberinde getirmektedir.

Özelliklerine bakıldığı zaman masa üstünde kullanılan intel core i5, intel core i7 gibi işlemcileri Ultrabook’larda görebilirsiniz. Bu Ultrabooklarda çok iyi performans vermektedir. Performans tabi ki kendini sadece işlemci ile belli etmemektedir. Aynı zamanda kullanılan depolama teknolojisi de çok iyi olmalıdır. Sdd denilen disk yani katı hal sürücüler performansı bizim klasik disklerden bir adım öteye taşımaktadır. Özellikle sistem açılırken bu performansı çok net olarak görebilirsiniz.

Performans sadece işlemci ya da incelikle belli olan olan bir şey değil. Ekranlara bakıldığı zaman ıps para renkleri daha iyi bir performans sağlamaktadır. Aynı zamanda yüksek çözünürlükte daha rahat bir şekilde çalışmanızı sağlayacaktır. Ultrabooklarda karşımıza çıkan en iyi özelliklerden biri uzun ömürlü  pilleridir. Tabi bu pil ömrü kullanıma göre değişmektedir. 3 saatten başlayıp 9 saate kadar çıkan uzun ömürlü pil seviyeleri vardır.

Bir dizüstü bilgisayarın Ultrabook olduğunu nasıl anlarız?

Ultrabook aslında İntel’in koyduğu bazı standartlara göre üretilen sistemlerdir. Bunların çoğu ya da bir kısmı göz ile algılana bilinecek şeyler  değildir. Bunun yanı sıra gözle algılanabilecek bazı şeyler vardır. Hafiflik, incelik ve tasarımdır. Ultrabook kategorisi çok geniştir. 11 inç- 13 inç boyutunda ince, jilet gibi bir yapıda bir sistem görüyorsanız ve üzerinde İntel core i5 ya da İntel Core i7 varsa bilin ki bu bir Ultrabooktur.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top