Bitkiler

Uçkun (Işgın) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Uçkun (Işgın) Nedir

Uçkun (Işgın) Nedir? Faydaları Nelerdir?

Uçkun (Işgın) Nedir: çok tüketilmese’de bilinmeyen pek çok faydası olmaktadır. Bilimsel olarak bir çok derde deva olarak kanıtlanmıştır. Toplum arasında uçkun işığın olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda doğal bir ilaçtır. Kanser olan kişilere çok iyi faydası vardır ve hücre yenilenmesinde’de önemli bir rol oynamaktadır. İçin’de kimyasal olduğu tespit edilmekte olan uçkun bitkisi bir çok farklı hastalığın ve rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Doğuda’ki ismi ise yayla muzu olarak isimlendirilmektedir. İçerisinde bir çok zengin vitamin bulunmaktadır. Bu vitaminler; A, b1, b2, E, ve k vitamini gibi bir çok zengin vitaminlerden oluşmaktadır.

Reun Ribes; mayıs ve haziran aylarında yetişmektedir. En çok doğu kesimlerinde yetiştirilmektedir. En çok ise Erzurum’da yetişmektedir. Aynı zamanda Erzurum yöresi bu değerli bitkinin yetişme alanını kapsamaktadır. 1000-4000 yükseliklerde yetişip boyu ise 50 veya 150 metre ulaşmaktadır. Türkiye’de ise ilk yabani ravent türü olmaktadır. Taze olarak tüketilmesi daha sağlıklı ve daha iyi faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda kivi tadını anımsatmaktadır. Geniş yaprakları arasında çıkan çiçekler yöreler tarafından kesilip atılmaktadır. Bu bitki karın erimesi sonucu oluşmaktadır. Meyvesi ise kırmızımsı bir renktedir.

Reun Ribes; Lösemi kanserine karşı çok faydalı ve kanseri önlemektedir. Polifenol açısından’da çok zengindir. Kusmayı önler, sindirimi kolaylaştırır ve bir çok rahatsızlıklara karşı kesin bir çözümdür. Hemoroid, astım ve nefes darlığına’da iyi gelmektedir. En çok ise kan şekerini düzenli bir şekle sokmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Kişiyi dinç hissetmesini sağlar. Çiğ olarak’da yenilmektedir ve pişirilerek’de yenilmektedir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top