Tarih

Türklerin Kullandığı Takvimler Nelerdir?

Türklerin Kullandığı Takvimler Nelerdir

Türklerin Kullandığı Takvimler Nelerdir?

Türklerin Kullandığı Takvimler Nelerdir

Türklerin Kullandığı Takvimler Nelerdir

Türkler tarih boyunca bir çok takvim kullanmışlardır. Bu takvimler şunlardır:

On İki Hayvanlı Türk Takvimi:

İslamiyet öncesi Türklerin kullandığı ilk takvimdir. Güneş yılı esasına göre düzenlenmiştir. Bir yıl, 365 gün 5 saat olarak belirlenmiştir. On iki yılda bir devir yapan yılları sayı ile değil, hayvan adları ile adlandırılmıştır. Her yılın bir adı vardır. Aylar ise sayılar ile gösterilmiştir. Her on iki yıldan sonra yıl adları birinci yıldan itibaren başlar. Başlangıçta Köktürk ve Uygurlar tarafından kullanılan bu takvim zamanla bir çok Türk boyu, Çin ve Tibetliler tarafından’da kullanılmıştır.

Hicri Takvim:

Türkler, İslamiyeti kabul ettikten sonra hicri takvimi kullanmışlardır. Ay yılı esasına göre düzenlenen hicri takvimin başlangıcı hicrettir. (622 Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göçü). İlk kez Hz. Ömer döneminde kullanılmaya başlanan hicri takvime kameri (Ay) takvimi’de denir. Günümüzde ülkemizde kutsal, ay ve dini bayramların belirlenmesinde hicri takvim kullanılmaktadır.

Celali Takvim:

Büyük Selçuklu Hükümdarı Melikşah’ın emriyle Ömer Hayyam başkanlığından bir komisyona hazırlatılmıştır. Melikşah’ın diğer adı olan Celalettin’den dolayı “Celali takvimi” olarak anılmıştır. Takvimin başlangıç tarihi 1079’dur. Güneş yılı esasına göre belirlenmiştir. Bir yıl 365 gün 6 saat olarak hesaplanmıştır. Büyük Seşıklı Devleti dışında Hindistan’da Babür devleti tarafından’da kullanılmıştır.

Rumi Takvim:

Osmanlı devleti tarafından kullanılmıştır. Osmanlılar 1677 yılına kadar Hicri takvimi kullandılar. Ancak vergilerin toplamasında ve diğer mali işlerde hicri takvimin bir takım sakıncaları ösrülünce 1677 yılının Mart ayını yılbaşı kabul eden Rumi takvim yapıldı. Güneş yılına göre düzenlenen takvimde bir yıl 365 gün 6 saat olarak hesaplandı. Rumi takvim 18939 yılından itibaren bütün resmi işlerde kullanıldı.

Miladi Takvim:

Başlangıç tarihi milat (Hz. İsa’nın doğumu) olan bu takvim ülkemizde 1 ocak 1926 yılından itibaren kullanılmaya başlandı. Bir yıl 365 gün 5 saattir. Günümüzde, dünyada’da en yaygın olarak kullanılan takvimdir.

Güneş yılı esasına göre düzenlenen takvimlerde her yüz yıla “Yüzyıl” veya “Asır” denir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top