Bilgi

Türkiye’deki Doğal Anıtlar Nelerdir? Örnekleri ve Hakkında Bilgi

Türkiye’deki Doğal Anıtlar Nelerdir?

Doğada kendiliğinden oluşan yapıtlara doğal anıt nedir. Örneğin; dağ zirveleri, kanyonlar, mağaralar, kaynak ve ılıcalar, yer altı suları, krater gölleri, çağlayanlar, özel korumaya alınmış ağaçlar doğal anıtlardır. Doğal anıtlar çok uzun yıllar sonunda oluşurlar ve tüm insanlığa ait değerlerdir. Doğal anıtlar ülkelerin en önemli zenginlik kaynaklarıdır. Hatta bu doğal anıtlar, arkeologlar, jeologlar ve biyologlar için doğal laboratuvar’da oluştururlar. Ülkemizde ve diğer bazı ülkelerde çok sayıda anıt bulunmaktadır.

Araştırmacılardan doğal anıtlardan yararlanarak insanlığın geçirdiği gelişmeleri öğrenebiliriz. Bilim insanları, ilk insanların yaşamları ve kültürleri hakkında bilgi edinmek için bazı mağaraları adeta bir laboratuvar gibi kullanırlar. Örneğin; karain mağarasında bulunan taş devrine ait aletler, hayvan fosilleri ve insan kalıntıları, burasının insanlığı ilk yerleşim yerinden biri olduğunu göstermiştir. Ülkemizde bulunan IIgarina Mağarasında bizans dönemine ait kalıntılar bulunmuştur. Meydana gelmeleri uzun yıllar alan doğal anıtların özellikle bulunduğu bölgede korunması ve gelecek nesillere bozulmadan aktarılması çok önemlidir. Çünkü doğal anıtlar, geçmişte yaşanmış insan toplulukları diğer canlılar hakkında bilgi verir.

Yasalarla korunan kültürler mirasının doğal anıtlarımızın korunması her vatandaşın ulusal sorumluluğu ve vatandaşlık görevidir. Aşağıda sizlere Ülkemizde bulunan doğal anıtlarını resimlerle verdik.

Pamukkale Travertenleri, Denizli

Pamukkale Travertenleri, Denizli

Peri Bacaları, Kapadokya- Nevşehir

Peri Bacaları, Kapadokya- Nevşehir

Tortum Şelalesi, Erzurum

Tortum Şelalesi, Erzurum

Nemrut Krater Gölü, Bitlis

Nemrut Krater Gölü, Bitlis

İnkaya Çınarı, Bursa

İnkaya Çınarı, Bursa

Altın Beşik Mağarası, Antalya

Altın Beşik Mağarası, AntalyaREKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top