Sağlık

Tırnak Sararması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak Sararması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak Sararması Nedenleri ve Tedavisi: Pek çok sebepten dolayı tırnaklarımız doğal yapısını kaybetmektedir ve bu da sağlıksız bir görünüme neden olmaktadır. Bakımına önem veren hanımlar için bu olay can sıkıcı bir hal almaktadır. Tırnak sararmasına karşı gerekli önlemleri alarak meydana gelen tırnak sararmasını hem doğal hem de bitkisel önlemler ile ortadan kaldırabilirsiniz.

Tırnak Sararmasının Nedenleri Nelerdir?

 1. Devamlı oje kullanmak: Tırnaklarınızın sürekli ojeli kalması tırnaklarınızın havasız kalması anlamına gelmektedir. Havasız kalan tırnaklar zaman geçtikçe sağlıksız bir görünüme dönüşür ve bu da tırnaklarınızın kolayca kırılmasına neden olur. Belli sürelerde tırnaklarınıza oje sürmeyerek tırnaklarınızın hava almasına yardımcı olmalısınız.
 2. Eldiven Kullanmak: Yapmış olduğunuz işinizden dolayı sürekli olarak eldiven kullanırsanız tırnaklarınızı yine havasız bırakmış olursunuz. Havasızlıktan dolayı oje kullanımından kaynaklanan sorunlar burada da kendini gösterir, yani tırnaklarınız güçsüzleşerek kolayca kırılır.
 3. Vitamin Eksikliği Sorunu: Vücudunuzun sağlıklı bir şekilde çalışmasını istiyorsanız bol bol vitamin içeren besinler tüketmeniz gerekecektir. Vitamine en fazla ihtiyacı ise tırnaklar duyar. Vitamin İçeren yiyecekleri çok az yemek, beslenmede yetersiz kalmak tırnaklarınızın beslenememesine ve zayıflayarak sararıp kırılmasına yol açacaktır.
 4. Yaş Faktörü: Yaş ilerledikçe vücut deforme olmaktadır. Deforme olan vücut zaman geçtikçe kendini tırnaklarda da gösterecektir. Tırnaklar artık eski dönemlere oranla kendini yenileyemez duruma gelecektir. Bu durum da tırnaklarınızın sararmasına ve başka sorunları da beraberinde getirecektir.
 5.  Sigara Kullanmak: Sigaranın içinde yer alan zararlı maddeler insan vücudunu nasıl zararlı olarak etkiliyorsa tırnakları da kötü anlamda etkileyip sağlıksız bırakmaktadır. Sigara içen pek çok kişinin yaşadığı problemlerden bir tanesi de tırnaklarının sararması problemidir.
 6. Temizlik Maddelerinin Etkisi: Deterjanlar, sabunlar ya da başka temizlik maddeleri kimyasal özellik barındırdıklarından dolayı tırnakların sararmasına yol açar. Tırnakların üstünde kendilerini korumaya yarayan ince bir yağ tabakası bulunmaktadır. Saydığımız bu maddeler yağ tabakasını tırnağın üstünden alarak tırnakları korumasız hale getirir, bu da tırnak sararmasına yol açar.
 7. Diğer Hastalıklar: İlk olarak cilt hastalıkları ile başka bazı hastalıkların belirtilerinin içinde tırnak sararması bulunmaktadır. Tırnak mantarı, sedef hastalığı, diyabet, akciğer hastalıkları tırnak sararmalarına sebep olan hastalıklar arasında yer alır.

Tırnak Sararmasının Tedavisi Nelerdir?

 1. Doğal Yöntemler
 • Limon
 • Süt
 • Maden suyu

2) Bitkisel Yöntemler

Şifalı bitkiler ile bitkisel yağ yöntemi ile de tırnak sararmasına karşı çözüm bulabilirsiniz. Doğada yer alan bitkiler tırnak sorunlarına kısa zamanda son vermektedir. Tırnak sararmasına bitkisel çözüm arıyorsanız, menekşe yağını denemekte fayda vardır. Menekşe yağını da 2 hafta kullanmalısınız. Her gün, kulak pamuğunu menekşe yağına batırıp ojeyi nasıl tırnaklarınıza sürüyorsanız bunu da aynen öyle sürün. Menekşe yağı tırnaklarınızın güçlenmesine yardımcı olur ve tırnak sararmasına da son derece faydalıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top