Sağlık

Tetik Parmak Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tetik Parmak Hastalığı Nedir?

Tetik Parmak Hastalığı Nedir

Tetik Parmak Hastalığı Nedir

Tetik Parmak Hastalığı Nedir: Tetik Parmak hastalığı parmaklarımızı nasıl hareket ettiğini öğrenmemiz gerekir. Parmaklarımızın bükülmesi ve açılması için tendon dediğimiz yapılar vardır. Bu tendonlar önce dirsekten ve parmağın ucuna gelir. Parmağın ucuna ve yanına yapışan bu tendonlar parmağımızı bükmeye yarar. Ancak bu tendonun direkt olarak parmağa yapışması olması nedeni ile buralar’da bazı tünercikler vardır ve bunların adı pulye’dir. Bu pulyeler’den en alt kısmında parmağın boğumunda yani birinci eklemde dediğimiz yerde bir tüner vardır. Bu tünerin içinde tendonlarınız geçmektedir. Tetik parmak bu tendon’dan geçen şişmesi sonucu tıkalmasıdır. Sıkıştıkça şişer, şiştikçe sıkışır.

Tetik Parmak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Tetik Parmak hastalğının yaralanma gibi ortaya çıkmamaktadır. Bir belirtisi ise parmağınızı hareket ettiğiniz zaman parmağınızın takılmasıdır. Parmağınızı hareket ettiğinizde sanki tekrar yerine oturma veya ağrı yanma hissi olabilir. Fizik tedavisi ve anemnez hastalığı tedavisi konulabilir.

Tetik Parmak Hastalığının Tedavisi Nelerdir?

Tetik hastalığının ilk 4 tedavisi vardır. Koruyucu tedavi yani istirahat alarak parmağı dinlendirerek orda’ki ağrının azalması ve şişliğin azalmasını ve o tünelde rahatça kayıp geçmesini sağlayacak koruyucu tedavidir. Bu tedavi biraz zaman alacaktır ve ilaçlar’da kullanmanız gerekmektedir. Ancak biraz ilerleyen hastalıklarda bu kadar zaman olmadığı durumlarda cerrahi tedavi çok basit ve kolay gelecektir. Çok kısa ve 1 cm’den daha kısa kesimde açılıp tedavinizi bitirmektedirler.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top