Eğitim

Suyun Kaynağı Nedir, Suyun Kaynağı Nelerdir

Suyun Kaynağı Nedir, Doğal Su Kaynağı Nedir Su Kaynakları Nedir Kısaca

Suyun Kaynağı Nedir, Suyun Kaynağı Nelerdir

Suyun Kaynağı Nedir? Dünya’daki su, üç farklı kaynaktan gelmiş olabilir. Birincisi, hareket halindeki Dünya manto tabakasından (en üstteki kabuk tabakasının bir alt tabakası) gaz olarak atmosfere verilmiş ve sonra da yoğunlaşarak yağmur olarak yüzeye gelmiş olabilir. Bunun anlamı da Dünya oluşurken biriken bulutu içerisinde var olan suyun zamanla açığa çıkmasıdır. Birikme sırasında ve devamında yüzeye çarpan ve su içeren meteorlarla da taşınmış olabilir. Diğer bir yol olarak da yoğunlukla buz yapıda olan kuyruklu yıldızların (ilkel gezegenler) Dünya’ya çarpmalarıyla taşınmış olabilir.

Bu ihtimalleri bir araya getirdiğimizde okyanusların başlangıcını günümüzden yaklaşık 4,5 milyar yıl önce Dünya’nın oluşmaya başladığı zamana kadar geri götürebiliriz. Daha net bilgi sahibi olabilmek için ilk yapılması gereken şey, elimizdeki su örneklerini incelemek olacaktır. Suyun içeriği bize bir fikir verebilir.

Kuyruklu Yıldızlar: Şimdiye kadar bilim insanları Halley ve Hyakutake gibi kuyruklu yıldızlarda bulunan su yapısını inceleyebildi. Eğer Dünya’nın oluşumu sırasında çarpan tüm kuyruklu yıldızlar benzer çeşit buz içeriyorsa, okyanusların tek kaynağı olarak kuyruklu yıldızları gösteremeyiz demektir. Bunun nedeni kuyruklu yıldızlarda bulunan buzlardaki dötoryum (hidrojenin izotopu) miktarının okyanus suyundakinden iki kat fazla olmasıdır. Bu bize tek kaynağın kuyruklu yıldızlar olamayacağını gösteriyor.

Meteorlar: Diğer bir kaynak ise Dünya’ya düşen meteorlardır. Ancak okyanuslann tek kaynağı olarak meteorları da göstermek doğru olmayacaktır. Bunun nedeni ise, suyun tek kaynağı meteorlar olsaydı atmosferde şimdi olduğundan 10 kat daha fazla zenon (soy gazlardan biri) olması gerektiğidir. Meteorlar fazla miktardaki zenon gazın’ Dünya’ya taşır.

Dünya’nın Yapısında Hapsedilmiş Su: Meteor ve kuyruklu yıldızlarla taşınan su dışında Dünya’nın oluşumu (birikim) esnasında yapısında hapsedilmiş su da bulunur. Zenon ve dötoryum soruları da bu şekilde aşılabilir. Dünya’nın oluşumu öncesinde temeli oluşturan kayasal maddeler, solar nebuladan (Güneş’i de oluşturan toz ve gaz bulutu) su içeren parçaları da yapısına katmış olmalıdır. Dünya’nın oluşum sürecinde ise katı halde hapsedilmiş uçucu moleküller (elementler, bileşikler, su vb.) yüksek sıcaklık nedeniyle atmosfere salınmıştır. Bu yüzden, Dünya, okyanuslar ve atmosfer birlikte oluşmuştur denebilir.

Diğer konulara ya da eğitim ile ilgi bilgilere ulaşmak için Eğitim kategori kısmına bakabilirsiniz.

1 Comment

1 Comment

  1. Ahmet

    Ağustos 17, 2016 at 9:33 am

    bilgi için teşekkürler ellerinize sağlık

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top