Tarih

Sümerler Nedir? Sümerler Tarihi ve Hakkında Bilgi

sumerler-nedir-sumerler-tarihi-ve-hakkinda-bilgi

Sümerler Nedir?

Orta Asya’dan Mezopotamya’ya göç eden Sümerler, bölgede siyasi tarihinin başlamasını sağladılar. Dolayısıyla Mezopotamya uygarlığının temelini oluşturdular. Daha sonra bölgeye gelen milletler bu uygarlığının temelini oluşturdular. Daha sonra bölgeye gelen milletler bu uygarlığın gelişimine katkıda bulundular.

Güney Mezopotamya’ya yerleşen Sümerler, bölgede ilk önceleri “Site” denilen şehir devletleri kurdular. Sitelerin başında “Patesi” veya “Ensi” denilen rahip krallar bulunurdu. Ensi, bölgedeki sitelere harkım olursa “lugal”, bütün Sümer ülkesine hakım olursa “Lugal-Kalma” adını alırdı. Devlet yönetiminde krala yardımcı olan bir danışma meclisi bulunurdu.

sumerler-nedir-sumerler-tarihi-ve-hakkinda-bilgi

sumerler-nedir-sumerler-tarihi-ve-hakkinda-bilgi

Mezopotamya verimli topraklara sahip olduğundan sık sık saldırılara maruz kalırdı. Bu nedenle başta Sümerler olmak üzere diğer Mezopotamya uygarlıkları’da orduya çok önem verdiler. Sümerler’de saval zamanı her erkek asker sayılırdı. Askerlerin büyük bir ksmı yay, diğer bir kısmı ise savaş arabalı askerlerden oluşurdu.. Kral aynı zamanda ordu komutanı olarak savaşa katılırdı.

Sümerlerde her sitenin kendi tanrısı vardı. Tanrılarına daha yakın olmak amacıyla “Ziggurat” adı verilen üst üste katlar şeklinde olan tapınaklar inşa etmişlerdi.

Hukuk ve adaletin üstünlüğü kavramları Mezopotamya’da ilk kez Sümerler tarafından kullanıldı. Sümer Lagaş Kralı Urukagina tarafından hazırlanan kanunlar Dünyanın bilinen ilk yazılı kanunlarıdır. Bu kanunlar daha çok maddi ödeme gerektiren cezalardan oluşmaktaydı.

Sümerlerde toplum yapısını oluşturan sosyal sınıflar vardı. Toplum; soylular, hürler ve köleler şeklinde üç sınıfa ayrılırdı. En önemli geçim kaynakları tarımdı. Sulama kanalları yaparak tarımı geliştirdiler. Tarımın yanında hayvancılık, dokumacılık ve ticaret diğer geçim kaynaklarıydı.

Sümerler, MÖ 3500 tarihinde yazıyı buldular. Kil tabletler üzerine yazılan bu yazının bıraktığı şekiller çiviye benzediğinden, Sümer yazısına “Çivi yazısı” dendi. Sümerlerin dilleri Orta Asya kökenlidir. Bu yüzden Sümerce’deTürkçe ile benzer özellikler taşıyan bir çok kelimeye rastlanır. Edebiyat alanında önemli çalışmalarda bulunan Sümerler, Gılgamış ve Yaradılış Destanı ile Tufan Efsanesi gibi eserler oluşturdular.

Sümerler, Zigguratları rasathane (Gözlemevi) olarak’da kullandılar. Böylece astronomide ilerleme kaydederek ay yılı esasına dayalı ilk takvimi yaptılar. Dört işlemi, dairenin 360 derece olduğunu, uzunluk ve ağırlık ölçülerini buldular. Tıp alanında çalışmalar yaptılar. Doğudan gelen Elamlar, Sümerlerin egemenliğine son verdiler. (MO 2000)

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top