Bilgi

Su Kirliliği Nedir? Nedenleri ve Etkileri

Su Kirliliği Nedir? Nedenleri ve Etkileri

su-kirliligi-nedir

su-kirliligi-nedir

Su kıtlığı giderek büyük bir sorun haline geliyor, dünya çapında mevcut durumun ardından, Su kirliliği dünyayı kötü bir hale getirmektedir.

663 milyon insan hala güvenli içme suyuna erişimi yok ise 1990 yılından bu yana, 2015 yılında Birleşmiş Milletler (BM) tarafından sağlanan verilere göre, 2,6 milyar insan, içme suyun kazanılmıştı. Su Kirliliği, suyun içine zararlı maddelerle karışmıştır. Aynı zamanda canlılar üzerinde çok büyük etkisi ve hayvanlara ciddi derece’de zarar vermktedir. canlılar üzerinde zararlı etkiye sahip herhangi bir fiziksel, kimyasal değişim, su ve biyolojik özellikleri, su kirliliği denir. Su kirliliği kaygı verici bir oranda artmaktadır. insan ve çevre – kontamine durumda tüketilen ölümcül olabilmektedir.

Su Kirliliğinin Kaynakları:

Nokta Kaynakları – kirlilik kesin bir kaynak nokta kaynak olarak adlandırılır. . Örnekler sektörlerden atık su deşarjları dahil olmayan nokta Kaynakları – noktasal olmayan kaynak kirliliği denir birden fazla kaynak tarafından üretilen Kirliliği ve kaynaklar noktasal olmayan kaynaklar denir. Böcek ilaçları, gübreler, evsel atık ve insanlar tarafından yürütülen diğer gün-gün faaliyetleri olmayan nokta kaynakların kategorisini oluşturmaktadır.

Su Kirliliğinin Nedenleri:

Tarımsal Kirlilik:

Aşırı Gübre, böcek ilaçları ve genellikle göl, ve denizlere kontrolsüz bir şekilde kirletir.

Madencilik Faaliyetleri:

Madencilik sırasında, kaya tabakaları büyük ölçüde ağır ekipman yardımı ile ezilir. Bu kayaçlar genellikle su formu sülfürik asit ve diğer zararlı kirleticiler ile birlikte sülfit ve ağır metaller, oluşmaktadır.

Kanalizasyon suyu:

Evsel ve endüstriyel faaliyetlerden sonra kalan veya aşırı atık su olarak adlantırılmaktadır. Bu su Çok sayıda kimyasal madde oluşur ve tedavi edilmediği takdirde, bu ishale neden olabilir atık su olarak adlandırılır. Bu sorun bir çok ülkenin kaygılanmasına neden olmuş bir problemdir.

Fosil Yakıtlar:

Böyle kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtların yanma, sera gazlarının büyük miktarda yayar ve bu olduğunu bilinen bir gerçektir. Bu fosil yakıtların deniz sondaj su kalitesi ve buna bağlı sucul yaşam için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır.

Ötrofikasyon:

Bir su kütlesi fazla besin dolu olduğunda, akış yüzey çoğu zaman, bu da su içinde oksijen seviyesini tüketir alg yoğun büyüme ile sonuçlanır.Bu süreç ötrofikasyon denir. antropojenik aktivite ile birleştiğinde, bu erken yaşlanma ve su kütlesi atık dolu su içeriğini neden olur.

Depolama Sahası:

Çöpler düzenli bir şekilde gömülüp saklanmalıdır. Önlenmek için’de baz ile korunmalıdır. Yer altı sularına sızdığı zaman insan sağlığını ve yer altı sularını kirletmektedir. Aynı zamanda tüketim elverişsiz hale gelmektedir.

Petrol sızıntıları:

petrol sızıntıları nedenleri hem doğal ve antropojenik olabilir. kazayla veya kasten olsun, insan faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır. özel kaplarda saklanan petrol ürünleri genellikle uzun bir süre boyunca kaçak; Aynı konteyner veya uygunsuz taşıma taşıma esnasında meydana gelebilir.

Su Kirliliğinin Etkileri

Zararlı kaynaklar suda çözülmektedir. Eğer bu su tüketilirse ciddi sorunlara neden olur. Kusma, ve bağırsak sorunlarına yol açabilmektedir. ötrofikasyon sonucu su üzerinde büyür. böylece su bitkileri ve hayvanları etkileyen suyun oksijen taşıma kapasitesini azaltır. alabalık gibi türler, böylece onların ölümüne neden olur, çözünmüş oksijen eksikliği sularda yaşayamazlar.

dünyanın birçok yerinde içme suyunun önemli bir kaynak oluşturmaktadır. Ancak, kirlilik farklı miktarında artış, kirleticiler genellikle toprak aracılığıyla anlaşılmak ve yeraltı suyu gibi florür ve arsenik gibi metaller ile kirlenmektedir. Bu diş florozis ve insanlarda kemiklerin zayıflamasına neden olmaktadır.

Aşırı gübre bitkileri kullanılır ve aynı bitkiler insanlar tarafından tüketilen zaman, gübre kadmiyum mevcut sağlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Bu karın ve bağırsak komplikasyonlara neden karaciğer ve böbrek, işleyişini etkiler.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top