Tarih

Sivas Tarihi ve Hakkında Bilgi

Sivas Tarihi ve Hakkında Bilgisivas-harita

Nüfusu: 618.617
Yüz Ölçümü: 28,488 km2 (11 mi2)
İl Plaka Kodu: 58
Telefon Kodu: (+90) 346

Coğrafi Konumu:

Sivas şehrinin büyük bir bölümü İç Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. Toprakları ise Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Toprakların büyük bir bölümü Kızılırmak, bir bölümünde Yeşilırmak ve Fırat havzalarına girmektedir. 35 50 ve 38 14 doğu boylamlarıyla 38 42 ve 40 16 kuzey enlemleri arasında kalan İl 28.488 kilometrelik yüz ölçümü ile Konya’dan sonra Türkiye’nin 2. büyük şehridir.

Tarihi:

Sivas ilimizin tarihçesine eski dönemlerine göz attığımızda bugünkü sınırları içinde bulunan Hafik Gölü, Pılır Höyüğü, Zara Tödürge Gölü kıyısındaki Tepecik Höyüğü ile Kangal ilçesi Çukur Tarla ve Kavak nahiyesi Höyük değirmeninde Prehistorik buluntular ortaya çıkmıştır. Yıldızeli Argaz Höyük ve çevresinde Kalkolitik çağ (maden taş devri M.Ö. 5000-3500) ile Tunç Devri (M.Ö. 3000-1500) buluntuları ortaya çıkmıştır. Sivas’ın yazılmış tarihi M.Ö. 2000 tarihlerinin başlarında Hititlerle başlayıp merkez Tatlıcak Köyü ile Uzuntepe Köyündeki Höyükler, Divriği Maltepe Köyünde yer almakta olan höyük ve Gürün Şuğul vadisindeki Hititçe yazılar başlıca Hitit yerleşim alanıdır.

Tarihi Turistlik gezi yerleri:

Sivas ilimizde tavsiye edeceğimiz gezilecek yerler: Kale Camii, Hafik Gölü, Koyunkaya Mesire Yeri, Sivas Çifte Minerali Medrese, Tödürge Gölü, Sızır Şelalesi, Çaltı Çayı, Eğriçimen Yaylası, Şifaiye Medresesi, Divriği Ulu Camii, v.b. daha birçok gezip göreceğiniz keyif alacağınız mekanlar yer almaktadır.

Ekonomi Yapısı:

Sivas ilimizin ekonomi yapısında ilk olarak tarım ve sanayi sektörü gelmektedir. Demir ve demirciliğe dayalı sanayi lokomotif sektör olarak ön plana çıkmıştır. Sivas öncelikle tarım şehri olmasının yanı sıra büyükbaş, küçükbaş hayvan varlığı ve arı kovanı sayısı bakımından oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:

Sivas’ta bulunan butik oteller, farklı bir konaklama alternatifi olarak dikkat çekiyor. Sivas butik otelleri, ekonomik bir konaklama seçeneği sunuyor aynı zamanda butik otel fiyatları her bütçenin gelir düzeyine hitap ediyor.

Yöresel lezzetleri:

Her yörenin kendine özgü yemekleri tatlıları vardır Sivas ilimizin de mutfağındaki yöresel yemeklerine göz atacak olursak onlar şunlardır: Hanım Bileği, Kulaklı Mantı, Düğürcek Aşı, Sivas Köftesi, Haşıl, Madımak Çorbası, Peskutan Çorbası, Ekmek Aşı, Salatalık Kurutması, Bulgur aşı, Çereli Pilav ve daha tadabileceğiniz birden çok lezzet vardır.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top