Tarih

Siirt Tarihi ve Hakkında Bilgi

Siirt Tarihi ve Hakkında Bilgisiirt-tarihi-300x232

Şehir Adı: Siirt
Siirt’in Nüfusu: 318.366
Siirt’in Yüz Ölçümü: 6,182  km² (2,4 mi²)
Siirt’in İl Plaka Kodu: 56
Siirt’in Telefon Kodu: (+90) 484

Siirt’in Coğrafi Konumu:

Siirt ilimiz Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Coğrafi konumu bakımından 38° 34′  37°  22′ doğu boylamları ile  42°  54′ ve 40°  59′ kuzey enlemlerinde yer almaktadır.

Siirt’in Tarihi:

Tarihi bakımından İ.Ö. 3000 ve 2000’lerde Güneydoğu Torosları iki kültürü birbirinden ayırmaktadır. M.Ö. 3000’lerde yöreye egemen olan Hurrilerden sonra birçok medeniyet bu bölgeye ev sahipliği yapmıştır. Bulunda yer bakımından başka ülkelere göç eden medeniyetlerin geçtiğin yer üzerinde bulunduğu için çeşitli etnik ve dini inanışlara sahipti. Medler, Urartular, Persler ve İskitler bu bölgeyi dinsel olarak etkilemişlerdir. Hıristiyanlık yayılmaya başladığı zamanlarda Zerduş Dini’ni benimseyen Sasaniler, bu yöreye Hıristiyanlık dinini yaymışlardır

Siirt’in Turistlik yerleri:

Siirt İlimizin Kırtalan ilçesinde bulunan Bozhöyük ve Gökdoğan köyü arasında bulunan Erzen ören yeri Siirt ilimizin ilk yerleşim yerlerinden olup, eskiye dayalı birçok eser bulunur. İnce Kaya Kalesi ise Bizanslılara ait bir kaledir. Kale isminin aksine bir şatoya daha çok benzemektedir. İrun Kalesi Şirvan ilçesine 40 Km uzaklıkta bulunan ve dağların arasında bulunan bir kaledir. En önemli özelliği ise kalenin bulunduğu eteğinden geçen nehir ile yer altı bağlantısı bulunmaktadır. Küfre Kalesi ilçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunan ve ilçe adıyla anılan bir eserdir. Kale bir kartal yuvasını anımsatmaktadır.

Siirt’in Ekonomik yapısı:

Ekonomi genelde tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Tarla tarımına çok önem verilmiş ve başlıca tarım ürünleri olarak nohut, mercimek, arpa, pirinç gelmektedir. Hayvancılık da önemli gelir kaynaklarından olup koyun, sığır ve tiftik keçisi beslenir.

Siirt’in Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:

İstanbul ile Siirt arası 1668 Km olup otomobil ile gidildiğinde yaklaşık olarak 17 saat 40 dakika sürmektedir. Uçuş mesafesi ise 2 saat 5 dakika olarak belirlenmiştir. Konaklama alternatifleri bakımından daha uygun olan ilimizde günlük 50-130 TL arasında oteller bulunabilir.

Siirt’in Nesi Meşhur?

Siirt’in yöresel yemekleri arasında Perive, Perde Pilavı, Siirt Köftesi, Bumbar gelmektedir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top