Biyografi

Salvador Dali Hayatı, Salvador Dali Kimdir

Salvador Dali Hayatı, Salvador Dali Kimdir

Salvador Dali, 11 Mayıs 1904’te Figueras’ta (İspanya’nın Kuzeyinde Pirenelere yakın bir kasaba) doğdu. Erkek kardeşi doğumundan üç sene önce ve altı yaşındayken menenjitten ölmüştü. Ona ölmüş kardeşinin ismini koymuşlardı: Salvador. Üstelik ölen kardeşine tıpatıp benziyordu. Anne ve babası, onu yeni çocukları olarak görmüyor; ölen çocuklarının yerine koyuyor ve o şekilde seviyorlardı. Salvador Dali ise kendisinin farklı biri olduğu ispat etmek için evin altını üstüne getiriyor, histeri krizlerine giriyor, küçük bir despot gibi dediğim dedikti tavırlar sergiliyordu.

6 yaşındayken (ben aşçı olacağım), diye tutturmuştu. 7 yaşına geldiğinde bu defa hedefi şuydu (Napolyon olacağım). Ailesi onun resme kabiliyetli olduğunu görerek, resim öğretmenleri tuttu ve bu kabiliyetini ilerletmesine yardımcı oldu. 16 yaşına geldiğinde noter olan babası, tanıdıklarını devreye koydu ve onu Madrit Güzel Sanatlar Akademisi’ne kaydettirdi. Ama Salvador Dali’nin delilikleri orada da devam etti. Anarşik hareketleri nedeniyle 1923’te bir yıllığına okuldan atıldı ve bir süre Girona’da tutuklu kaldı. Daha sonra tekrar okula kabul edilecek, ama 1926’da bu defa tamamen atılacaktı.

1925’te Barselona’da Galeri Dalmau’da ilk kişisel sergisini açan Dali, 1926’da Paris ve Brüksel’e ilk yolculuğunu yaptı. Picasso’yu stüdyosunda ziyaret etti. 1928’de de Paris’e gelen Dali burada Sürrealizm (gerçeküstücülük), akımının temsilcileriyle tanıştı ve onların tesirinde kalarak eserler vermeye başladı. 1929’da iki filmin yapımında vazife aldı ve aynı yıl Gala Aluard isimli evli bir kadınla tanıştı. Bu kadın daha sonra kocasından ayrılıp Dali ile evlenecek, karı-koca çılgınca partileri ve davranışlarıyla tanınacaklardı. (Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş), sözü, bu çifte çok uygun düşmekteydi.

1930’da Gala ile beraber İspanya’da Port Lligot’a yerleşen Dali 1934’te onunla evlendi ve ikisi birlikte New York’a gittiler. Amerika’da ünü gittikçe artan Salvador Dali, 1936’da Time dergisine kapak oldu. 1939’da Sürrealist Gruptan kovulunca, bu defa tamamen farklı, derinliği olan ve birkaç temanın birden işlendiği resimler yapmaya başladı. 1940-1948 yılları arasında Amerika’da yaşan Salvador Dali ve Gala, daha sonra tekrar Avrupa’ya dönmüş, 1.958’de her ikisi İspanya’da bu defa dini seromoniyle evlenmişlerdi.

Hediyelik eşyalar, ev eşyaları, takılar tasarlayan, kitaplar yazan Salvador Dali, yaptığı resimlerden çok para kazanmaya başlamıştı. 1967’de Georana’da Pubol Şatosunu satın aldı ve içini yenilemeye başladı.

1973’te kendi müzesini açan Dali, müzenin açılış konuşmasında, öldükten sonra günün birinde tekrar uyandırılmak üzere dondurulmak istediğini söylemiştir. Çocukluğundan beri türlü hastalıklar geçiren Dali, 1974’te ciddi sağlık problemleriyle uğraşmaya başladı. Artık devamlı ilaç kullanıyor ve doktor kontrolünde yaşıyordu.

Karısı Gala, 1981’de Pubol Şatosunda ölmüştür. Karısının ölümünden sonra büsbütün yalnız kalan Dali, şatosunun yanması üzerine, diri diri yanmaktan son anda kurtulmuş ve 23 Şubat 1989’da Figueras’ta (İspanya) kalp krizi geçirip ölmüştü. Cesedi ilaçlandı, mumyalandı ve Figueras’ta müzesindeki dev kubbenin altına gömülmüştür.

Diğer biyografiler için tıklayınız

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top