Sağlık

Sağ Ayak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Sağ Ayak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Sağ Ayak Uyuşması Nedenleri ve TedavisiSağ Ayak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi: Duyusal sinirlerin normalden fazla bir şekilde uyarılmasıyla birlikte meydana gelen uyuşmada vücudunuz zarar görebilir. Uyuşma şiddeti, uyarılma şiddetiyle orantılıdır. Vücudun farklı bölümlerini etkileyeceği gibi ayağın farklı yerlerinde de uyuşmaya rastlanılabilir. Ayağa yeterli miktarda kan gitmediği takdirde uyuşma meydana gelebilir. Bu durum sağlık problemi oluştuğuna işaret ederken uyuşuklukla beraber karıncalanma hissi, yanma ve ağrı hissi oluşabilir. Sağ ayak uyuşması, ayak sinirlerinde meydana gelen bir hasarın oluştuğuna işaret etmektedir. Sağ ayağınızda oluşan uyuşma hissi sürekli bir şekilde devam ediyor ve sizi rahatsız ediyorsa yapmanız gereken ilk işlem doktora gitmek olacaktır. Erken tanı her hastalıkta önemli olduğu gibi uyuşmada da önemli bir rol oynamaktadır.

Sağ ayak uyuşmasının birçok nedeni bulunmaktadır. En sık rastlanan neden ise duruş bozukluğu olarak bilinmektedir. Sürekli olarak aynı pozisyonda durmak kan dolaşımını engelleyen bir durumdur. Ayakta rastalanan kan dolaşımının azalması bireyleri etkileyerek uyuşmaya neden olmaktadır. Olumsuzluk yaratan bu durumu ortadan kaldırmak için duruş şeklinizi değiştirmeniz de fayda vardır. Şeker hastalığı da vücutta bulunan sinirlere zarar veren bir hastalık olarak bilinir. Özellikle ayak parmaklarında oluşan uyuşukluk hissi, diyabet hastalarında daha fazladır.

Kan şekerinin kontrolü sağlanmadığı takdirde vücutta geri dönüşü olmayan hasarlar bırakır. Aynı zamanda bu hasarların düzeltilme imkanı yok denilecek kadar azdır. Devamlı olarak rastlanılan uyuşma hissi bir süre sonra ağrıyı ve ısıyı hissetmeyecek hale gelir. Kan dolaşımı da uyuşukluk hissinin oluşmasına neden olan faktörlerden biri olarak bilinmektedir. Eğer kan dolaşımı ile ilgili bir probleminiz varsa sorununuzu tedavi ettirmek için bir an önce doktorunuza başvurmalısınız.

Ayak uyuşmasına neden olan faktörden biri de ayakkabı seçimidir. Ayakkabı seçiminizi yaparken rahat olmasına özen göstereceksiniz. Özellikle dar ve topuklu olan ayakkabılar her iki ayakta uyuşmaya neden olabilir. Rahatsız ayakkabıların uzun süre giyilmemesinde fayda vardır. Sağ ayak uyuşmasını tedavi ettirmek için öncelikle sorunun neden kaynaklandığını bilmek gerekir. Vücudunuzun bazı bölümlerinde ağrı yaşıyor ve ardından uyuşukluk hissi ile karşılaşıyorsanız doktora bu durumu anlatarak tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top