Sağlık

Saç Yıkama Teknikleri, Saç Yıkama Sıklığı

Saç Yıkama Teknikleri, Saç Yıkama Sıklığı

Saç Yıkama saçın canlı görenebilmesi için belirli aralıklarla yapılması gerekir. Gün boyunca saça ve saç derisine yapışan toz ve kir saçın canlılığını kaybetmesine neden olmaktadır. Saçlarımızı bu toz ve kirden arındırmak için sabun veya şampuanla yıkamamız gerekir.

Saçlarımızı yıkarken öncelikle kullanacağımız ürünlerin ne kadar bitkisel ağırlıklı olduğuna dikkat etmek gerekir. Bunlara dikkat etmemiz için saç türünün kuru, nemsiz, yağlı mı, kepekli mi hangi saç türüne göre hangi ürünleri alabileceğimize doğru karar vermek gerekir.  Saçlarımızı yıkmak için kullanacağımız suda çok önemlidir. Suyun temiz olması ya da kireç bakımından en az seviyede olması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra özellikle yağlı saçlara sahip olan kişiler çok sıcak su ile yıkamaması gerekmektedir. Sıcak su yağlı olan saçı 2 kat daha fazla yağlandıracaktır. Çok kuru saçlarda da yine aynı şekilde çok sıcak su yerine ılık su ile yıkanması gerekir. Saçınıza uygun olan şampuan ile saç diplerine friksiyon eşliğinde dairesel şekilde saç diplerinin bu şekilde daha temiz bir şekil almasını sağlayabilirsiniz. Saçların arkalarına, enseye doğru en çok yağlanmalar olur. Oraların yine yağdan veya kepeklenmelerden, kuruluktan arındırılması gerekir. Yani saçların sadece uçlarına ya da ortasına bol şampuan dökerek değil de friksiyon eşliğinde saç derisinin derinlemesine temizlenmesi gerekir. Bu şekilde saç derisi daha rahat bir şekilde nefes alarak yağlanma, kuruma,kepeklenme gibi sorunların azalmasına yardımcı olur.

Saçların fazla yıkanması faydadan çok zarar getirmektedir. Saçı yıkamak için kullanılan sabun ve şampuan içinde kimyasal içerikler, deterjan  özellikli maddeler bulunmaktadır. Sürekli olarak saçın temiz kalması için kullanılan ürünler saçın dış yüzeyini kaplayan yağ tabakasını çözerek saçın mat görünmesine neden olur. Yıkamanın sürekli olmasından dolayı bu yağ tabası kendini yenileyemez. Bu yüzden saçın yapısına göre, eğer yağlı ise haftada iki kere, kuru saçlara sahip iseniz daha seyrek bir şekilde yıkanması gerekir. Saç yıkarken saçın yapısına göre ürünler kullanılmadır.

Eğer saçlarınız çok çabuk yağlanıyorsa öncelikle saçlarınızla çok oynamamanız gerekir. Çok sıcak su yakınmaması gerekir. Zaten yağlı saçlara sahipseniz asla kerem gibi nemlendiricileri saç diplerine sürmemeniz gerekir. Sadece saç uçlarına hafif bir şekilde sürmeniz gerekir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top