Genel

Röntgen Nedir, Röntgen Ne İşe Yarar

Röntgen nedir, Röntgen nedir nerelerde kullanılır

Röntgen Nedir,  Röntgen Ne İşe Yarar?

Röntgen nedir? Tıpta kullanılan en temel tanı yöntemlerinden biridir. Wilhelm Conrad Röntgen tarafından 1895 yılında tesadüfi bir deney sırasında bulunmuştur. Başlangıçta x ışınları olarak adlandırılmıştır. Röntgen ışınlarının x ışınları olarak adlandırılmasında ki temel neden tüm özelliklerinin algılanamamasından kaynaklanmaktadır. Herhangi bir nesne üzerine tutulduğunda ve alana çarpan elektronların enerjilerinin değişmesinden kaynaklanmaktadır.  X ışınları düz akan ışınlardır. Bunlar yönlendirilir ve dokuların içlerinden geçmeleri sağlanır.

Dokularda apsasyon cinsine ve kalınlığına göre değişir. Artık ışınlar eğer dijital röntgenler ise bir görüntü planının üstüne düşer, eğer konvansiyonel röntgen ise bir film üzerine düşer. Üzerine düşen şekiller ile bir imaj oluşturulur. Başlangıçta tıbbi maksatlı olarak kullanılan x ışınları günümüzde sanayide, güvenlik konusunda ve kontrollerde de kullanılmaktadır. Hastanın dokularını açmadan veya hastanın herhangi bir yerini yarmadan, hastaya dokunmadan, rahatsız etmeden tanıya katkıda bulunan mucize ışınlardır.

Travmalara maruz kalındığında, ciğerde antibiyotiklerle uzun süre tedavi edilmemiş öksürüklerde, akciğerdeki bir takım kitlelerde, sert dokulardaki kırıklarda röntgen çekilir. Aynı zamanda idrar yolları, kadın genital organları, bağırsaklar gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında, 40 yaş üstü kadınlardaki göğüs kitlelerinin izlenilmesinde en temel tanı aracıdır.  Vücutta olaşabilecek kırık, çıkık ya da iç kısım rahatsızlıklarda ilk başvurulan tanı yöntemidir. Röntgen günümüzde tıp adamlarının vazgeçilmez tanı metotlarındandır.  Ayrıca ağzı ilgilendireni, çene ile ilgili ya da dişler ile ilgili patolojinin tespit edilmesinde diş röntgenleri de farklı çeşitleri kullanılmaktadır.

Temel olarak x ışınları dokudan geçtikten sonra eğer bir film üzerine röntgen düşüyorsa bu konvansiyonel röntgen olarak adlandırılmaktadır. Eğer bir görüntü plağı üzerine düşüyorsa  dijital izolasyon söz onusu ise bir bilgisayar yardımı ile aynı görüntü ekrana verilmektedir. Konvansiyonel röntgende radyografi denilen bir bölüm bulunmaktadır. Radyografi de  film kullanılmaktadır. Birde floroskopi veya radyoskopi denilen bir kısım vardır. Floroskopi veya radyoskopi denilen kısımda hasta ışını aldıktan sonra ışın bir flor plağının üzerine artık ışınlar çarparak parlama yapmaktadır. Günümüzde görüntü kalitesi arttırıcı bir takım aygıt veya cihazların üretilmesi ve televizyon tekniklerinin ilerlemesi ile birlikte bunlar kayıt altına alınabilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top