Sağlık

Reflü Nedir, Reflü Belirtileri Nelerdir

Reflü Nedir Belirtileri Nelerdir, Reflü Belirtileri Sırt Ağrısı

Reflü Nedir, Reflü Belirtileri Nelerdir

Reflü kelime anlamı olarak geri akım anlamına gelmektedir. Yiyeceklerin yemek borusuna doğru geri gelmesinden dolayı oluşan rahatsızlığa reflü denir. Günlük hayatta hemen hemen herkeste oluşan bir olaydır. Özellikle yemekten sonra mide içi basıncının artması ile birlikte, yenen yiyeceklerin küçük miktarlarda yemek borusuna doğru geri kaçmasına neden olmaktadır. Ama yemek borusu işlevini sağlıklı bir şekilde yapabiliyorsa peristaltik hareket denilen dalga hareketi ile yiyecekleri mideye doğru geri iter ve herhangi bir şekilde zarar görmez. Bu geri kaçma eğer sürekli ve uzun zaman yaşanmaya başlanırsa, bu durum  reflü hastalığı oluşturur.

Reflünün çeşitli nedenleri vardır. En sık karşılaşılan nedenlerden mide fıtığı (mide kapak mekanizmasının bozuk olması) dır. Bunun dışında yemek borusu hareketinde bozukluk varsa yani mideye doğru gidecek gıdaları yiyecekleri geri itemiyor ise bunlar reflü hastalığına yol açabilir.

Reflünün belirtileri iki ana başlık altında incelenebilir. Tipik ve A Tipik belirtileri olarak ikiye ayrılır.

Tipik Belirti, çok yaygın bir şekilde bilinen ve rastlanan bir belirtidir. Yanma, ekşime, göğüste yanma hissi, ağza ekşi ya da tatlı gelmesi hatta gıda atıklarının geri gelmesi tipik belirtilenin nedenleridir.

Atipik Belirti ise genellikle larengo farengeal denilen reflü grubu içinde incelenmektedir. Bu grupta genellikle yanma, ekşime hissetmeyen hastalardır. Bütün bu bulgular göğsün üst tarafı ile boğaz ve burun sistemi ile ilgilidir.

Atipik Reflü Belirtileri

  1. Gıcık öksürüğü
  2. Ses kısıklığı
  3. Ağız kokusu
  4. Kronik sinüzit
  5. Kronik lerenjit
  6. Ses tellerinde nodül  gibi durumlar atipik reflünün belirtileri olabilir.

Virüs hastalıkları ile karıştırılacak belirtiler olabilir. Bunlarda genelde kuru öksürüktür. Kuru öksürük uzun süre davam ettiği zaman alerjik astıma da yol açabilir. Diş çürükleri de görülebilir. Ve kalp hastalıklarına da neden olabilir. Özellikle mide fıtığıyla birlikte olan reflüde çarpıntı ve kalpte baskı hissi ortaya çıkabilir.

Hastalığı tanıyabilmek için oluşan belirtileri detaylı bir şekilde uzman biri tarafına aktarılması gerekir. Çünkü hastalığı iyi anlattığınız zaman hastalığın hangi boyutta ya da bu belirtilerin hangi hastalıklardan dolayı oluştuğunu anlayabiliriz. Bu gibi durumlarda erkan tanı çok önemlidir. Bu gibi durumlarda erkenden uzman bir hekime danışmak bu ve bunun gibi hastalıkların ilerlemesini engeller.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top