Genel

Pigment Nedir, Pigment Anlamı Nedir

Pigment Nedir, Pigment Anlamı Nedir

Pigment Nedir, Pigment Anlamı Nedir

Pigment nedir?

Kelime anlamı olarak, canlı olan bir organizmanın oluşturduğu ve ona özel olarak renk veren kimyasal maddedir.

Pigment, dünyada var olan her nesnenin renklerini oluşturan molekül yapısıdır. Dünyada var olan tüm nesnelerin kendine has vaya kendine özgü bir rengi vardır. Bu renklerini birbirinden farklı olmasını sağlayan pek çok şey vardır. Bunlar çevresel faktörlerden veya iç yapıda bulunan diğer moleküllerden dolayı farklılaşmaktadır. Bir çok molekülün harekete geçebilmesi için ısı ya da ışık enerjisine ihtiyacı vardır.

Pigment moleküllerinin harekete geçebilmesi için belirli olarak bir enerji kaynağına ihtiyacı vardır. Renklerin oluşumu sırasında öteki bütün aşamalarda olduğu gibi, pigmentler ile ışık arasında bir ilişki vardır. Güneş ışınlarının dünyaya ulaşmasıyla renk molekülü olarak bilinen pigment bu sayede harekete geçer.

Göz retinasının içinde bulunan koni hücrelerinin üç ana rengi (sarı kırmızı ve mavi) algılamasının nedenlerinden biride özel pigment moleküllerinin bulunmasıdır.

Pigmentler renkler için kendilerine gelen ışığı alarak renk enerjisini elektrik sinyallerine çevirmektedir.Göz retinasında bulunan pigmentler kendilerine gelen ışının dalga boyunu elektrik sinyalleri olarak beyne göndermektedir.

Görünür halde olan ışığın sahip olduğu enerji düzeyinde, canlı derisinde, deriyi kaplayan pullar, kıllar veya kürklerinde bulunan pigmentlerin harekete geçebilmesi için enerji düzeyine eşit haldedir. Görünür ışığın çevresinde olan ve belirli olarak renklere karşılık olarak gelen dalga boylarının bu pigmentleri harekete geçirmesi ile canlıların renkleri oluşur.

Bitkilerin yapraklarının renklerinin farklı olamasının nedeni ise, ışığa karşı renk pigmentlerinin verdiği tepkiden dolayı kaynaklanmaktır.

Kısaca canlıların hem görme merkezlerinde hem de vücut yapısında bulunan pigment molekülleri ile diğer canlı sitemi ile düzgün bir şekilde çalışmaktadır. Bir canlının görmesinde bir problem varsa, görme merkezinde pigment moleküllerinin bulunmamasından ya da az bulunmasından dolayı renk körlüğüne neden olmaktadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top