Bilgi

Petrol Nasıl Oluşur?

Petrol Nasıl Oluşur

Petrol Nasıl Oluşur

Petrol Nasıl Oluşur: Her ne kadar petrolün karadaki canlıların fosilleşmesi ile oluştuğu düşüncesi yaygın olsa da aslında petrol, denizde yaşayan bitkilerin ve hayvanların çürümesiyle oluşan bir mineral yağdır. Hayvan ve bitki kalıntılarının çürümesinin ardından belirli bir yoğunlukta ve kalınlıkta, tabakalar halinde milyonlarca yıl boyunca gerçekleşen kimyasal değişimler sonucunda, bu tabaka içerisinde yalnızca mineral yağlar kalır. Ağır çamur ve kaya tabakalarının altında milyonlarca yıl boyunca kalan bu bitki ve hayvan kalıntıları, petrole dönüşmektedir.

Petrolün oluşması için bitki hayvan kalıntılarının muhakkak oksijensiz bir ortamda bulunması gerekmektedir. Ayrıca petrolün oluşmasında ısı, basınç, jeolojik, yapı, mikroorganizma yoğunluğu ve zaman’da son derece önemli bir etkendir.

Temel yapı taşı hidrokarbon olan ve insanlık tarihinin günümüzde geldiği gelişmişlik konumuna büyük katkısı olan petrol; yoğun kıvamlı, damıtılmamış ve yer altında bulunan son derece yanıcı, mineral bir yağ türüdür. Petrolün temel bir şekilde ifade edilebilecek kalıplaşmış bir kimyasal özelliği bulunmamakla birlikte farklı hidrokarbon yoğunluğu’da oluşabilmektedir. Dünya üzerinde bulunan petrol yataklarının tamamı bulundukları coğrafyaya göre farklı özellikler göstermektedir. Dünya petrol rezervlerinin element bileşenlerini’de ortalama olarak tanımlamak gerekirse; %84 karbon, %12 hidrojen, %1 oksijen ve az miktarda’da kükürtle diğer elementlerin birleşerek petrolü oluşturduğu söylenebilir.

Dünya zerinde farklı bölgelerden çıkarılan petrolün alevlenme noktası ve element bileşenleri gibi kimyasal özellikleri’de büyük oranda farklılık gösterebilmektedir. 15 C’ta alevlenen petrol türleri olduğu gibi 150 C’a kadar alevlenmeden doğal yapısını muhafaza eden petrol türleri’de bulunmaktadır. Petrol türlerinin alevlenme sıcaklıkları farklı değerlerde seyretse’de genel olarak dünyada’ki tüm petrol türlerinin ortalama olarak 10,500 kcal/kg ısıl değere sahip olduğu söylenebilir.

Her ne kadar ülkemizde ve dünya genelinde petrol denince akla bezin, fuel, oil veya motorin gelse’de yer altından çıkarılan “ham haldeki mineral yağ” petrol olarak tanımlanmaktadır. Bu tür yakıtların tamamı, rafine edilmesi ile elde edilmektedir.

Faydalı Bilgi: Petrol sözcüğü Latince “taş”anlamına gelen petra sözcüğü ile “yağ” anlamındaki aleum sözcüklerinin birleşmesiyle oluşmuştur ve “taş yağı” anlamına gelmektedir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top