Sağlık

Oruçta Baş Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

Oruçta Baş Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi
Oruçta Baş Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

Oruçta Baş Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

Oruçta Baş Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi: Oruç ramazan ayında tutulur ve islam dinin 5 şartından biridir. Oruçluyken temel olan baş ağrılarından biri olan stres ve sıkıntıdır. Stres ve sıvının nedeni ise sıvının ihtiyacınızın olmasını duyurmaktır. Eğer’ki daha önce böyle bir baş ağrısı ile karşılaşmadıysanız lütfen ciddiye alıp en yakın hastaneye başvurup hekiminize danışmalısınız. Kronik olarak baş ağrısı olan insanlarda oruç tuttuğu zaman bu ağrıyı tetikleyebilmektedir. Eğer örnek vermek gerekirse migren hastalığını örnek verebiliriz. Aynı zamanda’da açlık’da migreni tetikler.

Miğren olan kişiler oruç tutarken ciddi problemlere ve migren ataklarıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Eğer başınızda çok ağrı ve yanma hissi varsa ise lütfen varsa buz parçasını başınıza bırakıp yanmanın geçmesini bekleyeceksiniz. İçecekler’de baş ağrısına yol açabilmektedir. Bunun nedeni ise kafeinli içecekler tükettiğiniz zaman sahura kalktığınız zaman uyuyamayıp yeterli enerjiyi alamamanızdır. İkinci temel sebeplerinden biri olan vücudun aç kalmasıdır. Aynı zamanda kan şekerinin düşme side baş ağrısına yol açmaktadır. Kan basıncı’da şiddetli bir şekilde baş ağrısına yol açabilir. Migren olan kişiler sahurda az bir şekilde beslenmeli ve sık sık yemelidir.

Oruç’ta Baş Ağrısı Tedavisi;

Orucunuzu açtığınız zaman yani iftarda ilk olarak bir bardak su ile başlayınız. Daha sonra çorba vey az yağlı yiyeceklerle açın. Eğer çok yağlı yiyeceklerle açtığınız zaman kan basıncınız yükselir. Sahurda ve İftarınızı bol bol su ile açmak daha iyi olacaktır. Sahurda şekerli veya farklı yiyecekler tüketeceğinize vitamin veya protein açısından besinler tüketin. İftarınızı açtıktan sonra ise soğuk bir su ile banyo yapınız yaptıktan sonra kan basıncını dengelenir. Eğer baş ağrınız varsa azar azar nefes almayı deneyiniz.

Önerilen Yazılar: 

Orucun Faydaları Nelerdir?

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top