Sağlık

Orta Parmak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Orta Parmak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi

Orta Parmak Uyuşması Nedenleri ve TedavisiOrta Parmak Uyuşması Nedenleri ve Tedavisi: Uyuşmanın birçok geçerli nedeni bulunmaktadır. Öncelikle kişinin gündelik yaşantısında hareketlerine dikkat etmesi doku zedelenmesine fırsat vermemesi gerekir. Hassas olan vücudumuz kimi zaman darbelerden kimi zaman ise sinir sisteminden kaynaklanan sorunlardan etkilenerek geri dönüşü mümkün olmayan problemler yaratmaktadır.

Orta parmak uyuşması da çoğu bireylerin yaşamış olduğu sorunlar arasında yer almaktadır. Orta parmağın işlevi dokunmak ve kavramak olarak bilinmektedir. Uyuşmasının ise birden fazla sebebi olabilir. Genellikle orta parmağın uyuşması karpal tünel sendromu olarak bilinmektedir. Kimi zaman sürekli aynı pozisyonda kalma kimi zaman ise kan dolaşımının sağlıklı sağlanamaması uyuşmanın en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Uyuşmanın ardından oluşan ağrı kimi zaman kısa bir sürede tedavi edilirken kimi zaman ciddi sorunlar yaratabilir. Orta parmağın uyuşması sürekli oluşuyorsa ve bireyi rahatsız edecek kadar ağrı yaratıyorsa doktora gitmeniz de fayda vardır. Erken tanı ile felç, tümör gibi ciddi hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

Orta parmak uyuşması çoğu zaman geçicidir. Kısa sürede kendiliğinden geçmektedir. Bu durumların sebepler ise kişilerin dikkatsizliğinden kaynaklanmaktadır. Gece kolun üzerine yatılması, parmakların uzun bir süre katlı olması ve parmaklara alınan darbe kısa bir süre içinde geçmektedir. Bu gibi durumlardan kaynaklanan sorunları doğal yöntemler eşliğinde çözümlemeniz de mümkündür. Isı uygulamasıyla uyuşukluğu giderebilir, parmağınızı rahatlatabilirsiniz. Aynı zamanda uyuşan orta parmağınızı nazik bir şekilde ovalayarak kan akışının sağlıklı bir şekilde sağlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Karpal tünel sendromundan dolayı oluşan orta parmağın uyuşukluğu ellerin ve bileğin hareketlerini de sınırlamaktadır. İlerleyen yaşlarda bireyleri etkisi altına alan boyun kireçlenmesi, orta parmak uyuşması ile etkileşim içindedir. Boyunda bulunan sinirlerin sıkışmasıyla birlikte çapraz üst kasların hareketlerine sınırlama gelecektir. Bu yüzden hareket yeteneği normale göre azalmış olacaktır. Bu durum ise orta parmakta ağrıya ve uyuşukluğa neden olabilir.

Sinirlerin belli noktalardan hasar görmesiyle uyuşukluk hissi meydana gelirken, o bölgede his kaybı sıfırlanır ve birey uyuşan bölgeye dokunduğunda birşey hissedemez. Merkezi sinir sisteminde bozulma oluştuğunda karıncalanma ve yanma hissi de beraberinde gelmektedir. Bu durumda uyuşukluğun nedenleri arasında yerini almaktadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top