Sağlık

Öksürük Nasıl Kesilir? Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Nasıl Kesilir? Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Nasıl Kesilir, öksürük Belirtileri,

Öksürük Nasıl Kesilir, öksürük Belirtileri,

Öksürük genel olarak herkesin karşılaşa bileceği bir sorunlardan biridir. Öksürük kişinin hayat kalitesini düşürüp ve ciddi sorunlara yol açan bir hastalıktır. Öksürük çok insanı etkileyip ve tedavisi aşamasında’da doğru hareket edilip ve olumlu sonuçlara ulaşılması sağlanabilir. Öksürük genel olarak hasta olmadığımız zaman’da insanda görülen bir reflekstir. Nefes alıp verdiğimizde ve nefes almamızı etkileyen yiyecekler veya unsurlar nedeni ile kişi öksüre bilmektedir yani doğal bir refleks diyebiliriz. Eğer aşırı bir şekilde öksürüyorsanız normal kabul edilmeyip bir hastaneye başvurmanız gerekir.

Bazı zamanlar, boğazımıza bir şey kaçtığında veya bulunduğunuz ortamın hava durumu kötü olduğu zamanda öksürmeye neden olabilirsiniz. Ama bazı öksürükler uzun zaman sürmekte olup haftalarca, aylarca devam edebilmektedir. Öksürdüğünüz zaman bir çok sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Baş ağrısı, halsizlik, göğüs ağrısı, boğaz ağrısı gibi bir çok sorun ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Öksürüğün Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak öksürük sorunu tek başına olarak bir hastalık olmamaktadır. Öksürük farklı rahatsızlıkların bir habercisi olabilir.

Uzmanlar tarafından doğal refleks 2 ayrılıp biri kuru ve diğeri ise balgamlı olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu saydığımız iki başlığında nedenler olabilmektedir. Kuru olan başlığımız boğazı tahriş eden ve uzmanlar tarafından çok ciddi bir sebepten ortaya çıkmamaktadır.

Balgam olan kişilerin solunum yollarında iltihap var anlamına gelebilmektedir. İltihap son derece önemli bir durum olup ve em kısa zamanda bir doktora ve hekime başvurulması kişinin sağlık açısında iyi olacağı bir durumdur.

Şimdi sizlere aşağıda öksürük için iyi olan bitkisel besinler hakkında bilgi vereceğiz.

Bal: Çok faydalı olup antibiyotik özelliği olduğu için öksürüğe oldukça etkisi var ve faydalıdır. Kısa bir zamanda boğazda gelen tahrişleri iyileştirebilir. Günde ve akşam bir şeker kaşığı bal ile tüketip öksürüğünüzü giderebilirsiniz.

Ayva Çayı: Öksürüğe iyi gelen bir besindir. Genel olarak metabolizmayı hızlandırır, kuvvetlendirir ve mideye sindirim sistemine’de oldukça bir faydalı etkisi bulunmaktadır.

Nane: Nane öksürük tedavisinde nane çayı olarak kullanılıp ve çok faydalı olmaktadır. Sabah ve akşam içilip soğuk algınlığına karşı çok faydalıdır. Yapraklarını kaynatarak tüketilmektedir.

Ihlamur: Ihlamur genelde kış aylarında soğuk algınlığına yakalanmamak için balla karıştırılıp tüketilen bir bitkisel içecektir. Yanında limon tüketilirse boğazda meydana gelen tahrişlerin iyileşmesine yardımcı olmaktadır ve aynı zamanda nefesi açmaktadır.

Toz Karabiber: Biberlerin bütün çeşitleri öksürüğe ve solunum yolu sorunları için faydası bulunmaktadır. Biberler boğazda olan mikropların kırılmasına neden olup ve solunum yollarını temizleyip akıntıyı gidermektedir.

Yeşil Çay: Genelde öksürüğü giderilmesi için en yaygın olarak kullanılan bir bitkisel çaydır. Öksürüğü tamamen kesebilir ve solunum yollarında rahatlama sağlayabilir.

Soğan: Bildiğiniz gibi antibiyotiktir. Mukozaların düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışması için önemli bir katkısı vardır. Soğan suyu ve bal karışımı öksürüğe oldukça etkili bir faydası vardır.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top