Tarih

Niğde Tarihi ve Hakkında Bilgi

Niğde Tarihi ve Hakkında Bilgi

Şehir Adı: Niğde
Niğde’nin Nüfusu: 346.114
Niğde’nin Yüz Ölçümü: 7.312 km2 (2.823,2 mi2
Niğde’nin İl Plaka Kodu: 51
Niğde’nin Telefon Kodu: (+90) 388

Niğde’nin Coğrafi Konumu:nigde-haritasi-300x228

İç Anadolu da Orta Toroslar içinde yer alan Bolkar ve Ala dağlar’ın kuzeyin de yer alır. 37 derece 25 dakika kuzey, 38 derece 58 dakika kuzey paralellerinde ve 33 derece 10 dakika batı, 35 derece 25 dakika merridyenlerin de bulunmaktadır. Denizden yüksekliği 1.300 metredir.
Niğde’nin Tarihi: Antik adı Nahita olan Niğde’nin tarihi M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzanmaktadır. M.Ö.1800’den sonra Hitit ve Asur yazıtlarında Hititlerin yaşadığı görülmüştür. Asurlular Hititlerin egemenliğine son vermiş ve bölgenin yönetimi Frig’lere geçmiştir. M.Ö. 17. yüzyıla kadar Medler, Persler ve İskender’in Helenistik Kapadokya Krallığı ile Bergama Krallığı bölgede yaşamıştır. Romalıların 395 yılında ikiye bölünmesi ile Niğde Bizans toprakları içerisinde kalmıştır. Selçuklu Devleti’nin 1071 de Anadolu’ya gelişi ile egemenlikleri 1308 yılına kadar sürmüştür. Osmanlı Devleti’nin hakimiyetine girdikten sonra Cumhuriyet dönemine kadar gelmiştir.
Niğde’nin Turistlik yerleri: Şehrin içinden ve çevresinden binlerce yıllık arkeolojik buluntular bulunan ve bunların sergilendiği Niğde Müzesi’ni gezerek Niğde’yi gezmeye başlayabilirsiniz. Niğde Müzesi’nde arkeoloji ile etnografya bölümleri bulunmaktadır.
Örenyerleri: Anadolu’nun önemli yerleşim yerleri arasında olan Niğde, örenyeri ( mesire yeri) gezmeyi sevenler için adeta cennetten bir köşe. Bazı gidilmesi tavsiye edilen örenyerleri; Göltepe Kestel Ören Yeri ve Köşk Höyük, Porsuk Höyük ile Kavlaktepe Yer Altı Şehri’dir.
Camiler ve Türbeler: Mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken, gezi programınızda olması gereken yerler arasında Niğde Sungurbey Camii ve Niğde Aleaddin Camii, Niğde Ak medrese ile Niğde Sarı Saltuk Türbesi, Niğde Şeref Ali Türbesi’de mutlaka gezi programınızda olması gereken yerler arasında olmalıdır.
Niğde’nin tarihi kilise ve manastırlarının yanında kaplıcaları da bulunmaktadır. Doğal parkların da görülmesi gereken adeta cennetten bir köşe olan yerleri görmenizi tavsiye ederim.
Niğde’nin Ekonomik yapısı: Nüfusunun % 70’i tarım ile geçimini sağlamaktadır. Sanayileşme son dönemlerde gelişmeye başlamıştır. Ülkede buğday üretiminde önemli yere sahiptir. Ve 10 buğday ambarından biri denilmektedir. Niğde de buğdayın yanı sıra en çok elma yetişmektedir. Bununla birlikte Kuru bakliyat çeşitleri ve şekerpancarı üretimi de yapılmaktadır.
Niğde’nin Seyahat ve Konaklama Alternatifleri: İstanbul ile Niğde arası 758 km mesafededir. Kara yolculuğu ile 8 saat 28 dakika uzaklıktadır. Uçak ile 1 saat 16 dakika da Niğde’ye ulaşılmakta ve uçuş uzaklığı 587 km’dir. Otel fiyatları 100 Tl ile 150 Tl arasındadır.
Niğde’nin Nesi Meşhur? : Tarihi yapıları ile birlikte elma, patates ve buğday üretiminde meşhurdur.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top