Bitkiler

Nane’nin Faydaları Nelerdir? Nane Hakkında Bilgi

Nane’nin Faydaları Nelerdir? Nane Hakkında Bilgi

nanenin-faydalari-nelerdir

nanenin-faydalari-nelerdir

Nane Faydaları Nelerdir: Nane otu çok zengin kimyasal içeriğe sahiptir. Burada çeşitli vitaminler (B grubu, C. PP) makro ve iz elementler, esans içeren yağları vb. yararlı maddelerdir.

Nane hem halk, hem de geleneksel tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bitkinin yapısında çeşitli yatıştırıcı, yararlı ilaçlar hazırlanır.

Nane çok etkili sakinleştirici araçtır.  İşte bu nedenle eczacılar onu çocuklar ve yetişkinler için çeşitli sakinleştirici ilaçlara dahil etmelidirler. Nane insan ruhunu ve beynin etkinliğini geliştirir, yatıştırır, uykuyu normalleştirir, baş ağrılarını ortadan kaldırıyor, atardamar basıncı düşürür.

Uykusuzluktan muzdarip insanlar her akşam yatmadan önce nane çayı içebilirler (1 tatlı kaşığı kuru veya 1 çorba kaşığı taze nane yaprakları + 1 bardak kaynar su). 1 çay kaşığı bal ilave etmek de mümkündür. Bal çayın etkisini daha da artıracaktır.

Nane sindirim sistemi için de çok faydalıdır.  Nane KOPLE iyi mücadele eder. Ayrıca nane mide suyunun ve tükürük salgılanmasını uyarır, sindirim süreçleri geliştirir.

Antibiyotik etkisine sahip olan nane mide-bağırsak sisteminde yaşayan zararlı mikroorganizmalarla mücadele eder. Nane ishal sırasında da yardımcı olur.

Bulantı sırasında nane ile tatlılar veya nane demlemesi çok iyi yardımcı olur.

Fitonsidlerle zengin olan nane antiseptik, mikrop ve iltihaba karşı etkilere de sahiptir.  Nezle sırasında nane çayı tüketmeniz önerilir. Nane uçucu yağı ile, öksürük, bronşite iyi yardımcı olur. Bunun için enli kaba kaynar su döküp içine 3-5 damla nane yağını damlatın. Buharla 5 dakika içinde derin nefes alın.

Ağız boşluğu ve damaklar iltihapları sırasında ağız boşluğunuzu nane demlemesi ile sık sık gargara yapın.

Nane kadın otu sayılır.  Nane demlemesi adet anından önce ve adet sırasında kadınları rahatsız eden ağrıları ve spazmları azaltır, menopoz sırasında kadınlara yardımcı olur.

Nane kozmetik ürünlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.  Nane demlemesi ile olan sıcak ve soğuk kompreslerin münavebesi yüz derisini daha esnek yapar, gençleştirir. Nane demlemesi yüz derisinde bulunan iltihapları azaltır.

Nane demlemeleri saçlar için de çok iyidir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra iyi süzülmüş nane demlemesi ile durulayın ve kurutun.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top