Sağlık

Migren Nedir? Migrene Ne İyi Gelir?

Migren Nedir

Migren Nedir

Migren Nedir: Migren oldukça fazla karşılaşılan ve en fazla sıkıntı yaşanılan hastalıklardan biridir. Bu hastalığın tedavi yöntemleri oldukça çeşitli ve farklı olabilmektedir. Migren nedir denildiğinde; atak hali olarak gelen baş ağrısıdır denilebilmektedir.

Migren Ağrısı Esnasında Ne Yapılmalıdır?

Genel olarak migren ağrısı başlangıcı esnasında kullanılan ağrı kesiciler bu ağrıyı kısmen durdurabilmektedir. Çünkü ağrı gelmeden mutlaka ilacın içilmesi gerekmektedir. Eğer migren ağrısı en üst noktadayken ilaç içilmek istense bile bu durumda bir etkisi olmayacaktır. Migren atağı denilen bu durumlarda ağrının geleceği hissedildiği an ilacın içilmesi şarttır. Kullanılan ağrı kesiciler damarları sıkılaştırıcı ve büzüştürücü bir etki yapmaktadır. Migren atağında bu damarlar genişler ve ödem tutar. Bu nedenle baştan damarların sıkılaştırılması önemlidir. Migren ağrısına ne iyi gelir diye merak edenlere eğer atak gelmişse bu noktada ilaç kullanmanın etkisi olmayacağını belirtmek gerekir. Fakat masaj uygulaması ile rahatlamak mümkündür. Ayrıca soğuk su ve başı sıkma yöntemleri oldukça etkilidir. Ses, ışık ve kokudan uzak durarak dinlenmek oldukça büyük fayda sağlayabilmektedir. Anne usulü başa tülbent bağlamak ve sıkmak da damarların genişlemesini engellemektedir. Ya da bunun için özel satılan migren bantlarından da kullanabilirsiniz.

Migren İçin Öneriler

Her rahatsızlıkta olduğu gibi migrenin de ilaçları bulunmaktadır. Fakat migrene kesin çözüm bulabilmek için ilaç dışında başka yapılması gerekilen önemli durumlar da bulunmaktadır. Bu durumlar yiyecek içecek sınırlaması, düzenli bir hayat gibi farklı alternatifler olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece ilaç içmek migrene yeterli ölçüde tedavi için yetmemektedir. Bunun yanı sıra yapılacak çok basit ama çok önemli durumlar vardır. Bu durumları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Çok uyumak veya az uyumak migreni tetikleyen hallerdendir. Bu nedenle uyku düzeniniz belli bir standartta olmalıdır.
 • Su, migrene en iyi gelen çözümlerden biridir. Gün içerisinde bol su tüketin. Her zaman yanınızda su bulundurun.
 • Tüketilen her gıdanın migrene olumlu ya da olumsuz etkisi bulunabilmektedir. Bu etkileri arttıran en önemli gıda da çikolata olarak tespit edilmiştir. Çikolata kullanım miktarını arttırdıkça migren ağrıları da buna göre artmaktadır.
 • Düzenli yapılan spor hareketleri ve egzersizler migrenin yatıştırılması için oldukça önemlidir. Fakat spor yaparken de dikkat edilmesi gerekilen hususlar vardır. Çok terleten ve su kaybına neden olan sporlar migren için önerilmemektedir. Uygun bir program dahilinde, çok fazla su kaybı olmadan spor yapmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Gerekirse doktor kontrolünde bu egzersizleri planlayabilirsiniz.
 • Migrenin baş düşmanlarından biri de kuşkusuz ki strestir. Stres yaşayan kişilerin migreni çok daha fazla yoğun bir şekilde izlenmektedir. Bu nedenle stres ile baş edebilme yöntemlerini bulun ve gerekirse yoga, meditasyon gibi yöntemlere başlayın.

Migrene İyi Gelen Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bilindiği üzere alternatif tıp sayesinde birçok derdin dermanı bulunabilmektedir. Genel olarak da evde hazırlanabilen bu tıbbi çözümler oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. Bunun için migrene iyi gelen bitkilerden yapılan karışımlar kullanılabilir.

 • Migren ağrısı geldiğinde soğuk, şekersiz ve bol kahve içeren bir fincan kahve içilebilir.
 • Toz haline getirilen Defne tohumu gün içerisinde 5 gram bal ile macun haline getirilip yenilebilir.
 • Kaynayan 1 bardak suya 3 gram kekik konulur. Yaklaşık 10 dakika demlenmesi beklenir ve günde 3 bardak tüketilebilir.
 • Kaynayan bir bardak suya 10 gram oğulotu konulur. 10 dakika demlendir ve günde 3 bardak tüketilebilir.
 • Kaynayan 1 bardak suya 12 gram kediotu kökü eklenir. 10 dakika demlenir ve aç karna günde 3 kez birer bardak tüketilir.

Migreni Tetikleyen yiyecek ve İçecekler

Bazı yiyecek ve içecekler migreni daha da arttıran, olumsuz yönde etkileyen yiyecekler olarak bilinmektedir. Bu yiyecek ve içeceklerden uzak durulduğunda migrenin artan özelliği duracaktır. Migren tedavisinde bu gıdaların tüketilmemesi de en az ilaç kadar önemli bir durum olarak belirtilmektedir.

 • Kırmızı şarap, bira ve alkollü diğer içecekler
 • Gaz içeren içecekler
 • Çay, kahve ve çeşitleri
 • Çikolata
 • Katkı içeren yiyecekler
 • Yapay tatlandırıcılar
 • Eski peynirler
 • İşlem görmüş etler

Bu yiyecek ve içeceklerden uzak durularak, migrenin tedavisine olumlu yönde katkıda bulunabilmek mümkündür.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top