Bilim

Meteor Nedir, Meteor Yağmuru Nedir

Meteor Nedir, Meteor Yağmuru Nedir

Meteor yağmuru ve meteorlar son zamanlarda teknolojinin ilerlemesiyle, uzay konusunun bilim alanında hız kazanmasında çok büyük katkıları olmuştur. Bu sayede dış dünyanın gözlemlenebilmesi sağlamak ve dünyaya tehlike arz edecek şeylerin gözlemlenmesini sağlamıştır. Bu sayede bu alanlarda sürekli ilerleme sağlanmıştır.

Meteor,uzayda belli gezegenlerden kopup, kendi başına hareket eden göktaşı veya göktaşlarına meteor denir. Her yıl yüzlerce meteor Dünya’ya girer, ancak bu meteorlar sürtünmeden dolayı atmosferde kül olur. Aslında pek çok gök taşı atmosferden dünyaya girmektedir. Fakat bunlar halk arasında yıldız kayması olarak bilinmektedir.

Bilim adamları her her zaman sayısız meteor taşının atmosferi geçerek yer yüzüne ulaştığına inanırlar. Dünya’nın büyük bir kısmı sularla kaplı olduğundan düşen taşların okyanus, deniz, göllere düştüğüne inanırlar.

Meteorlar farklı şekillerde hareket halinde bulunurlar. Bir çok meteor aynı yere doğru hareket ederken bazıları ise farklı yöne doğru hareket eder. Dünya güneş etrafında dönerken meteor taşlarına yaklaşabilir. Bu yaklaşımdan dolayı meteor taşları atmosfere yakın yerlerde sürtünmeye neden olur. Bu sürtünme ile meteor yağmurları oluşur.

Meteor yağmuru çeşitli dönemlerde yeryüzünden bakıldığı zaman gökyüzünde görülen kaya ya da yıldız diye halk arasında bilinen çeşitli gökyüzündeki parlamalarıdır. Bu meteor yağmurları aslında güneşin etrafında dolanan çeşitli zamanlarda güneşin etrafından geçmiş olan kuyruklu yıldızların güneşin etrafından geçerken erimeleriyle oluşturdukları taş ve toz parçalarından oluşur. Bu kalıntılar yerin yörüngesiyle çakıştıkları zaman atmosfere girerek yanarlar. Atmosfere girdikleri için yanmadan dolayı bir iz oluştururlar, bu izler kayan yıldız gibi algılandırılmaya neden olmaktadır. Bu nedenle bu parlak izler gökyüzünde sanki belirli bir noktadan çıkıyormuş gibi gözlenirler. Bu noktaya radyan noktası denir.

Çeşitli meteor yağmurların özel noktaları vardır. Geldikleri açılara göre değişir. Bir yıl içinde aşağı-yukarı 21 tane bilinen meteor yağmuru mevcuttur. Bunların en meşhurları Leonidler yani aslan takım yıldızıdır. Aslında gözlenen meteor yağmurları  Ağustosta maksimum sayıda gözlenebilir hale ulaşmaktadırlar. En popüler olanlarından bir tanesidir.

Bir diğer meteor yağmuru ise 17 Kasım civarında maksimum sayıda gözlemlenebilir hale gelen perseid denilen kahraman takım yıldızı hizasında gözlemlenen meteor yağmurlarıdır. Diğer meteor yağmurları farklı zamanlarda dünyanın farklı yerlerinde oluşmaktadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top