Bilgi

Mektup Nedir? Mektup Türleri ve Hakkında Bilgi

mektup-nedir

mektup-nedir

Mektup Nedir: Birbirinden uzakta bulunan kişi veya kurumlar arasında özel veya resmi haberleşmeyi sağlayan yazı türüdür.

Mektup Türler:

Mektup işledikleri konulara göre çeşitlere ayrılır:

1.Özel Mektup:

Birbirine yakın, tanışık, hısım akraba insanların birbirine yazdığı mektuplardır. Bu mektuplar sadece yazan ve yazılanı ilgilendirir. Özel mektupların gizliliği vardır. Bu mektuplar, akla gelebilecek her konuda yazılabilir. Çoğunlukla çizgisiz, beyaz kağıda ve kağıdın bir yüzüne yazılır. Bu mektuplar, tarih, hitap, mektup metni, hürmet veya nezaket ifadesi imza, adres bölümlerinden meydana gelir.

2.Edebi Mektuplar:

Genellikle edebiyatçıların birbirlerine ya da tanıdıklarına yazdıkları, edebi değer taşıyan mektuplardır. Bu mektuplar, genel olarak edebiyatçıların edebi konulardaki görüş ve düşüncelerini yansıtır. Edebiyat tarihi ve eleştiri türü için önemli kaynaktır. Mektup türünde yazılmış hikaye, roman, şiir ve hatta denemeler’de vardır. Bunlar’da edebi mektup türünden sayılabilir.

3.İş Mektupları:

Özel kişilerle iş kurumları veya iş kurumları ile özel kişiler arasında, işle ilgili olarak yazılan mektuplardır. Bu mektuplarda, konusu ne olursa olsun bir iş veya hizmet söz konusudur. Bu bir sipariş, satış, borç alıp verme isteği, bilgi isteme veya bir konuda şikayet olabilir. İş mektupları, herhangi bir yanlış anlamaya meydana vermeyecek şekilde açık ve anlaşılır bir dille yazılmalı, gereksiz uzatmalara yer verilmemeli, kesin ifadelerle kaleme alınmalıdır.

Bu mektuplar şekil bakımından’da özel bir dikkat ve titizlik ister. Kurumlar arasındaki iş mektupları, kurumların ad ve adreslerini belirten özel başlıklı (antetli) kağıtlara yazılır. İş mektuplarının yazı makinesi ile yazılması gerekir. İş mektuplarına, kendisine mektup yazılan kişi veya kurumun ad ve adresi ile başlanır. Kağıdın tarafına tarif yazılır. İş mektuplarına, kendisine mektup yazılan kişi veya kurumun ad ve adresi ile başlanır. Kağıdın sağ tarafına tarih yazılır. Paragraf yapılarak doğrudan istek yazılır. Sonra saygı ifade eden bir söz eklenerek mektup bitirilir. Mektup metninin sağ altında mektubu yazanın adı, soyadı ve imzası yer alır.

4.Resmi Mektuplar:

Resmi dairelerin ve tüzel kişilik taşıyan kuruluşların birbirlerine yazdıkları, yazılarla, bunların vatandaşların başvurularına verdikleri yazılı cevaplara denir. Bu mektupların hitap başlığı, yazlan dairenin ya da tüzel kişilik sahibi kuruluşun kanun ve tüzüklerdeki tam adıdır. Bu mektuplarda tarih ile birlikte mektubun sıra numarası ve konusu belirtilir. Cevap mahiyetetinde ise, mektubun “ilgi” hanesine’de kısaca amaç yazılır. Bu yapıldıktan sonra, iki veya üç satır aralığı bırakılarak mektup yazılır. Bu yapıldıktan sonra, iki veya üç satır aralığı bırakılarak mektup yazılır. Resmi mektuplarda açık, kesin, anlaşılır bir dil kullanılır. Mektubun sonu, alt makama yazılıyorsa “…rica ediyoru.”, üst maka yazılıyorsa “… arz ederim.” şeklinde biter. Mektup metninin sağ altında ise, mektubu yazanın görevinin ne olduğu, ismi ve imzası bulunur:

5.Açık Mektup:

Herhangi bir düşüncenin, görüşün açıklanması veya bir tezin savunulması ve halka duyurulması için yazılan ve gazete veya dergi aracılığı ile yayınlanan mektuplardır.

Not: “Tebrik, davetiye, kayıp ilanı teşekkür, taziye, dilekçe,” de birer mektup çeşididir.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top