Biyografi

Marilyn Monroe Kimdir Marilyn Monroe Hakkında Bilgi

 Marilyn Monroe Kimdir Hakkında Bilgi

Marilyn Monroe, 1 Haziran 1926’da Amerika’nın Los Angeles şehrinde dünyaya gelmiş ve asıl ismi, Norma Jean Mortenson’du. Babası doğumundan birkaç hafta önce annesini terk etmiştir. Bütün ısrarlarına rağmen annesi, babasının kim olduğunu ve ismini söylemeyecekti. Bu bakımdan ölünceye kadar babasının kim olduğunu bilmedi. Annesi RKO Stüdyolarında film kesicisi olarak çalışmakta ve aldığı az bir ücretle ana-kız geçinmişler. Annesi sinir hastalığına yakalanıp da hastahaneye kaldırılınca, küçük yaşta tek başına kaldı ve o andan sonra hayatını yetimhanelerde ve oradan kendisini evlatlık edinen ailelerin yanında geçirdi.

Babasını bilmeyen, annesi hastanede, kendisi de yetimhanede kalan Monroe, 16 yaşındayken 21 yaşındaki uçak tamircisi James Doughtery ile evlendi. Dört yıl evli kaldıktan sonra boşandı. Modellik yapmaya, takvim kapaklarına ve dergilere açık saçık pozlar vermeye başladı. Annesinin de çalıştığı RKO şirketinin başkanı Howard Hughes’in teklifi üzerine haftada 125 dolar ücretle sinemaya transfer oldu ve 1947’de ilk filmine imza attı.

Monroe’nin sinemadaki hayatı inişleriyle çıkışlarıyla devam edecekti. O kendisine biçilen, (aptal sarışın), rolünden nefret etmekteydi. Ama film yapımcıları ona hep bu yakıştırmayı yapıyor ve vücudunu ön plana çıkartan roller veriyorlardı. 1950’den sonra peş peşe çevirdiği filmlerle dünya çapında tanınan, şöhrete ve paraya kavuşan Monroe. yine yalnızdı, yine mutsuzdu. 1954’te beyzbol yıldızı Joe Di Maggio ile evlenmiş, sekiz ay sonra ayrılmıştı. 1956’da bu defa ünlü oyun yazan Arthur Miller ile evlenmiş, dört yıl sonra ondan da boşanmıştı.

Çocukluğu yetimhanede ve yabancı ailelerin yanında geçen, mutsuz bir çocukluk devresinden sonra, güzelliğini kazanca dönüştürmek isteyen film dünyasının kurt simaları tarafından alabildiğine sömürülen Marilyn Monroe’nin günleri yalnız ve alabildiğine mutsuz geçmekteydi. Teselliyi içki ve sigarada arıyor, ama her geçen gün batağa gömülüyordu. 1962’de sağlığı iyice bozulmaya başlamıştı. Ağustos başlarında şiddetli bir ateşe yakalandı. ileride bu şiddetli ateşin sebebinin zehirlenme olduğu söylenecekti. Günlerce uyuyamayan ve ateşler içerisinde kıvranan Monroe, cesedine otopsi yapan doktorların söylediğine göre yüksek dozda yatıştırıcı ilaç almış ve yattıktan sonra bir daha uyanmamıştır.

Diğer biyografiler için tıklayınız.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top