Tarih

Mardin Tarihi ve Hakkında Bilgi

Mardin Tarihi

mardin-haritasi

mardin-haritasi

Şehir Adı: Mardin
Mardin’in Nüfusu: 779,738
Mardin’in Yüz Ölçümü:  8,858 km² (3,4 mi²)
Mardin’in İl Plaka Kodu: 47
Mardin’in Telefon Kodu: (+90) 482

Mardin’in Coğrafi Konumu:

Mardin ilimiz Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Coğrafi konumu bakımından 36 55 – 38 51 Kuzey Enlemleri ve 39 56 – 42 54 Doğu Boylamları’nda yer almaktadır.

Mardin’in Tarihi:

Eski yerleşim yerlerinden birisi olan Mardin ilimiz Anadolu’yu Mezopotamya’ya bağlayan ve tarihi boyunca çoğu uygarlığa ve çeşitli dinlere ev sahipliği yapmıştır. Ama en önemlisi farklı din ve kökenden olan insanları birbiri ile hoşgörülü yaparak diğer medeniyetler farklılığını göstermiştir. Çoğu din arasında Müslüman, Süryani, Yakubi, Keldani vs. gibi dinleri bir arada tutup onları birbirine karşı hoşgörülü olması konusunda eğitmiştir. Bunu başarabilen Mardin yöresi değişik kültürden olan insanların bir arada ve sorunsuz bir şekilde yönetmiştir. Şehrin adı ise Süryanice kaleler kendi demek olan “Marde” den gelmektedir.

Mardin’in Turistlik yerleri:

10. Yüzyılda Hamdaniler tarafından inşa edilen Mardin Kalesi, 1 km uzunluğunda 30-150 m genişliğinde olan önemli bir eserdir. Çok farklı medeniyetlerden oluştuğu için kale içersinde çok sayıda yapıt bulunmaktadır. Rabbat Kalesi, Derik ilçesinin 15 km batısında ve Hisaraltı köyü sınırlarında bulunmaktadır. Dar bir vadide ve köyün kuzeyinde bulunan bu kale, Artuklu devrinin en büyük eserlerinden biri olmuştur.

Mardin’in Ekonomik yapısı:

Ekonomik yapı bakımından Mardin ilimiz geniş ölçüde tarım arazisine sahip olduğu halde tarım gelişmemiştir. Ama nüfusun yarısından fazlası tarımla uğraşmaktadır. Başlıca tarım ürünleri olarak pirinç, arpa, nohut ve pamuk bulunmaktadır. Hayvancığın ekonomide önemi fazla olduğu gibi en çok koyun ve sığır beslenmektedir.

Mardin’in Seyahat ve Konaklama Alternatifleri:

İstanbul ile Mardin arası 1476 km olup otomobil ile gidildiğinde yaklaşık 15 saat5 dakika sürmektedir. İstanbul ile Mardin arası uçuş mesafesi ise yaklaşık 2 saattir. Konaklama Alternatifleri olarak günlük 60-150 TL arası oteller bulunabilir.

Mardin’in Nesi Meşhur?

Mardin ilimizin yöresel yemekleri olarak Corten, Soğan Kebabı, Malzum, Mardin Çiğköftesi, Semizotu Tavası, Kınepeli Pilav, Gine Çorbası en çok tercih edilenler arasındadır.REKLAM
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top