Biyoloji

Mantar Nedir? Çeşitleri ve Hakkında Bilgi

mantar-nedir

Mantar Nedir? Çeşitleri ve Hakkında Bilgi

mantar-nedir

mantar-nedir

Mantar Nedir: Açıkta uzun süre tuttuğumuz ekmeğin küflenerek yeşil pamuksu bir örtüyle kaplandığını görmüşsünüzdür. Çürümeye başlamış limon yada portakalın üzerinde de yeşil pamuksu görüntü oluşur. Bu görüntülerin sebebi mantarlardır. Mantarların farklı çeşitleri’de vardır. Mantarlar yeryüzünde geniş bir alana yayılmışlardır. Mantarların toprağa bağlı olmaları ve hareket kabiliyetlerinin olmaması onların bitkiymiş gibi düşünülmesine neden olmuştur. Ancak mantarlar bitki değildir. Mantarlar kendine özgü bir gruptur.

Mantarların bitkiler gibi yaprak ve çiçekleri yoktur. Kendi besinlerini’de kendileri yapmazlar, hazır besin kullanırlar. Mantarlar besin olarak genellikle toprakta bulunan organik maddeleri, açıkta bırakılan yiyecekleri kullanırlar.

Nemli, loş, ılık ve yiyecek bakımından zengin ortamlar mantarlar için çok idealdir. Mantarların görünüşleri ve özellikleri farklıdır. Mantarların küf mantarları gibi bazı çeşitlerine dünyanın her her yerinde rastlamak mümkündür.

Şapkalı mantarlar denince bildiğimiz kültür mantarları ve doğada kendiliğinden yetişen şapka benzeri yapı taşıyan mantarlar anlaşılır. Ancak doğa’da yetişen şapkalı mantarların bir kısmı yenilebilen mantarlar iken birçoğu’da zehirlidir.

Kültür mantarları beyaz renkte olup insanlar tarafından yetiştirilir ve tüketilir. Besin olarak yetişen mantar çeşitleri de bulunmaktadır. Besin değeri yüksek ve zehirlidir. Ülkemizde doğal olarak yetişen mantar çeşitleri’de bulunmaktadır.  Bu mantarları zehirli türlerinden ayırt etmek oldukça zordur. Şapkalı mantarlar oldukça zehirlidir ve çoğu’da zehirli olmaktadır. Bu nedenle parkta bahçede bulduğumuz mantarları yememeliyiz.

Konumuzun başında bahsettiğimiz gibi nemli ortamda uzun süre bekleyen ekmek ve çürümüş meyvelerim üzerinde yeşilimsi beyaz tabakayı oluşturan küf mantarları’dır. Küf mantarlarını her yerde rastlayabiliriz.

Mantarların bir başka çeşidi’de maya mantarlar’dır. Maya mantarlarını günlük hayatımız’da poğaça ve ekmek mayalamak için kullanırız.

Hastalık yapan maya türleri’de bulunmaktadır. El ve ayak parmaklarının arasında kaşıntı yapan, saç dökülmesine neden olan ve bebeklerin ağzında görülen pamukçuk, mantarların yaptığı hastalıklara örnek olarak verebilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Konular

Güncel bilgileri sizlerle paylaşarak daha iyi bir şekilde anlamanız için hazırladığımız platformumuza davetlisiniz.

Sizin için en iyi şekilde hazırlanan içerikler yüzde yüz özgün olarak yazılmaktadır.

Copyright © 2016 Sitede bulunan yazıların tümü yazarlarımız tarafından yazılmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz.Themetf

To Top